Mustafa Özcan: Kur’an’a profan saldırı

Mustafa Özcan: Kur’an’a profan saldırı
İsveçli müseccel marka bir meczubun (Rasmus Paludan), Türkiye elçiliğinin önünde Kur'an yakması elbette uygunsuz olmakla birlikte hayırlara da vesile olabilir.

Şer, hayra dönüşümlüdür. Bize şerden hayır çıktığını öğreten de yine yakılan yüce kitabımızdır. Kur'an, iki kapağı arasında Müslümanların da kendisini terk etmelerinden veya mehcur bırakmalarından yakınıyor. Peygamber (sav) dedi ki: "Ey Rabbim! Doğrusu kavmim şu Kur'an'ı terk edilmiş halde bıraktılar." Biz de aynı kökenden hicran diye bir kelime kullanıyoruz. Sevenle sevilen arasındaki bağ ve ilişkilerin kesilmesinden kinaye olarak hicran diyoruz. Vuslatın karşılığına ve ayrılığa hicran diyoruz. Kur'an ile Müslümanlar arasındaki bu türden bir ilişki var. Hicran ilişkisi. Kur'an ile ilişkimiz hicran düzeyindedir. Kısaca Kur'an, Müslümanların kendisini terk etmesinden yakınıyor. Şimdi de İsveçli bir meczup çıkmış Müslümanları kışkırtmak için Kur'an yakıyor. Lakin bu olay, sadece bir meczubun kendinden menkul veya kendinden kaynaklanan bir hareketi olamaz. Olayın faili belli ki Müslümanların manevi hazinelerine ilişmek isteyen derin mahfil ve yapılarla muvazaa halindedir. Bunun öncüllerini de artçılarını da gördük veya göreceğiz. Bununla birlikte İsveç'te yaşanan bu olayın üç ayların arifesine denk gelmesi, olaylar zinciri veya reaksiyonu üzerinden bize, Kur'an-ı Kerim'i hatırlatmaktadır. Olay, Müslümanlara kutsal değerlerini ve Kur'an-ı Kerim'i hatırlatıyor. Belki de bu olayın hayırlı tarafı budur. Bu vesile ile Müslümanlar umulur ki Kur'an ile gevşeyen bağlarını yeniden tamir ederler, vuslat ve iletişim haline geçerler. Müslümanların umursamaz tutumu karşısında Kur'an mahzundur. Bu mahzuniyet, bu vesile ve üç ayların girişiyle ortadan kalkar. İmam Gazali'nin dediği gibi Müslümanların pratik imamı Hazreti Peygamberdi (sav), teorik imamı ise Kur'an'dır. Pratik imamın irtihalinden sonra Müslümanlara yol gösterecek tek Kur'an ve Peygamberin geride bıraktığı miras olan Sünnet-i seniyye kalmıştır. 

Devamı: https://www.fikriyat.com/yazarlar/mustafa-ozcan/2023/01/23/kurana-profan-saldiri

Bu haber toplam 37 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim