Mustafa Özcan: Önleyici vuruş!

Mustafa Özcan: Önleyici vuruş!
İsrail'in Muhsn Fahrzade'y öldürmesini, vurmasını nasıl tanımlamalı? Daha önceki suikastzincirinin bir devamı mı yoksa asimetrik bir vuruş mu?

Hem eskinin bir devamı niteliğinde hem de asimetrik bir vuruş olduğunda şüphe yok. Nedeni Netanyahu'nun İran'da isim vererek sadece Fahrizade'yi tehdit etmesidir. Tehdidi de bir şekilde gerçekleştirdi. Suikast bir yönüyle stratejik anlamda Kasım Süleymani suikastına benziyor.Ondan ayıran tarafı bunun Irak yerine bizzat İran'da gerçekleştirilmesidir. Bir başka fark bu defa infazın ABD yerine İsrail tarafından yapılmasıdır. Araplar evin mahrem veya derin bölgesine ( ukri darihi) diyorlar. Bu suikast İran'ın en korunan bölgesinde(Tahran) ve dip noktasında yapılmıştır. İran için en kötüsü bu suikastlar zinciriyle birlikte ne evinin dışında ne de evinin içinde güvendedir aksine kendisini savunamaz hale düşmüştür. Bu önemli bir zafiyet noktasıdır ve İran içinde ve dışında tartışma konularından birisi olmuştur. İran güvenlik birimleri hafifletici neden olarak Mossad ile Halkın Mücahitleri arasında bir işbirliği zemini olduğuna işaret etmeleridir. Bu gerçek bir suçlama mı yoksa kendi kusurlarını örtme çabası mı, bilemeyiz! Fakat denildiği gibi hiçbir mazeret başarının yerini tutmaz. Esasen İran tamamen şamar oğlanına dönmüştür ve önünde ciddi anlamda bir rövanş seçeneği de bulunmamaktadır. Zira bölgesinde ve İslam aleminde sorunlar yumağına gömülmüştür ve giderek de etrafından kopmuş ve yalnızlaşmıştır. Şiiler bile sonunda kendisine mesafe koymuştur. Lübnan ile Irak buna örnektir. İsrail ile ABD esasında İran'ı Suriye'ye yönlendirerek onu yalnızlığa mahkum etmişlerdir. Kimileri bu söyleme itiraz edebilir. Lakin itiraza mahal yok. Neden? Zira Irak'a 2003 yılından itibaren ABD ile ortak bir şekilde girmiştir. Hatta bazı kazanımlar karşılığında ABD'nin Afganistan'a askeri anlamda müdahalesine rehberlik yapmıştır. Irak'ta ise çifte işgalde ortağı olmuştur. Suriye'de başlarda silahlı muhalefet güçlü iken İsrail İran'ın varlığına itiraz etmemiştir. Suriyeli silahlı muhalefetin zayıflaması ve dar bile alana sıkışmasından sonra Hizbullah ve İran'ın kolunu kanadını budamaya başlamıştır. Buna mukabil ne Şii dünyasında ne de Sünni dünyasında itibarı kalmıştır tümüyle İslam dünyasında itibardan düşmüştür. Bu nedenle de yalnızdır ve rövanş anlamında seçeneksizdir. Filistinliler arasında hala İran'a savunanlar çıksa da bu hususta onlar da savunma pozisyonundadır. İkna edici değillerdir. Biraz da Katar edebi ve propaganda desteği vermektedir. O da yeterli değildir. Kimse yürekten ve kayıtsız biçimde İran'ı destekleyememektedir. Elbette bu karşı cephe yani Körfez cephesinin (Riyad-Dubai) aklanması değildir. Onların da durumu vaziyeti İran'dan iyi değildir.

Devamı: https://www.fikriyat.com/yazarlar/mustafa-ozcan/2020/12/03/onleyici-vurus

Bu haber toplam 125 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim