Mustafa Özcan: Toprak fethi, gönül fethi

Mustafa Özcan: Toprak fethi, gönül fethi
Hak-batıl arasında ezeli bir çekişme vardır. Ehl-i hak, davasında hakkaniyet ve adalete dayanır. Batıl ehli ise güce ve asabiyete dayanır.

Batıl ehlinde din ve mezhep sekterizm seviyesine iner yani çekişme alanı, unsuru haline gelir ve ruhunu kaybeder. Hak ehlinde ise güç esas unsur değil sadece tali ve yardımcı unsurdur. Hakkın kendisi değil muhafızıdır. Hakkı ikame etme sürecinde bazen gerekli bir aparat veya payandadır. Güç, başkalarını nokta-i nazarına zorlamak ve hapsetmek için değil başka nokta-i nazarların tasallutundan kaçınmak içindir. Bu eksende Hazreti Osman, "Kur'an'ın dize getiremediğini güç dize getirir" demiştir (innallaha yezeu bissultani mala yezeu bi'l Kur'an ). İnsanların ikna düzeyi farklıdır. Kimi huccet ile ikna olur kimileri de kaba kuvvet gerektirir. Bediüzzaman da bunu şöyle ifade eder: "Medenilere galebe ikna iledir". Vahşilerde kılıç hakkı gözetilir. Nush ile etmeli tektir, tekdirden anlamayanın hakkı kötektir. Kısaca medenileri ikna etmek için güç değil, hikmet yetişir. Yani medeniler güç ile değil huccet ile ikna olurlar. Emeviler ise hakkın yerine gücü koymuşlardır. Ümmetin yerine de Arap asabiyetini dikmişlerdir. Onların nazarında sanki İslam münhasıran Araplara inmiş gibidir. Araplara dayanan Emevi uygulaması adeta Muhammed Ahmet Halefullah'ın tezinin uygulamalı bir sosyolojik ve siyasi zemini gibidir. Fetihlerde iman, rahmet veya hidayet gözetilmeli iken Emeviler imparatorluk siyaseti ve toprak kazanma vizyonuyla hareket etmişlerdir. İyi Müslümanlar da bu cihad kervanlarına ve seferlerine her türlü yöneticinin arkasında Cuma namazı kılınır ve cihada iştirak edilir kuralıyla katılmışlardır. Gönül cihadı yerine meta cihadına ilk karşı çıkanlardan birisi de Emevi Halifesi Ömer Bin Abdulaziz olmuştur.

Devamı: https://www.fikriyat.com/yazarlar/mustafa-ozcan/2022/11/27/toprak-fethi-gonul-fethi

Bu haber toplam 63 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim