Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî

Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî
Türkler arasında kuvvetli nüfuz sahibi olmuştu. Etrafında İslâmiyet’e bütün samimiyetiyle bağlı olan yerli halk zümresi ile göçebe köylüler toplanıyordu.

Kuvvetli bir medrese tahsili görüp din ilimleri yanında tasavvufu da iyice öğrenen Hoca Ahmed Yesevî, inandıklarını ve öğrendiklerini çevresindeki yerli halka ve göçebe köylülere anlayabilecekleri bir dil, alıştıkları üslup ve muhtevayla aktarmaya çalışmıştır. Hoca Ahmed Yesevî’nin belki bir kısmı ilmî manada olsa da tasavvufî eğitim itibariyle yetiştirdiği talebeleri veya müridleri olmuştur ve bunlar çoktur. Rivayete göre, Ahmed Yesevî’nin on iki bini kendi çevresinde, doksan bini uzak bölgelerde olmak üzere yüz bini aşkın müridleri ve tasavvuf geleneğine uygun olarak hayatta iken tayin ettiği çok sayıda halifesi bulunmaktadır.

“Şu Ahmet Yesevî kim? Bir araştırın göreceksiniz. Bizim milliyetimizi asıl onda bulacaksınız.”

Yahya Kemal Beyatlı

Her medeniyete fikir ve düşünceleriyle etki eden, öncülük eden ve ayakta tutan bazı önemli şahsiyetler olduğu gibi aynı durum İslam Medeniyeti için de söz konusudur. Bunlar arasında Türk ve İslam Medeniyetinin öncü şahsiyetlerinden biri kabul edilen Pîr-i Türkistan lakabıyla maruf Hoca Ahmed Yesevî (ö.562/1166) yer almaktadır.  Onun fikir ve düşüncelerinin etkileri yaşadığı dönemle sınırlı kalmamış, günümüze kadar etkisini sürdürmüştür. Dolayısıyla ona olan ilgi yaşadığı dönemden itibaren artarak devam edegelmiştir.

Hoca Ahmed Yesevî, bugün Kazakistan sınırları içinde bulunan Türkistan’ın batısında Çimkent şehrinin biraz doğusunda bulunan Sayram kasabasında doğar. Hz. Ali soyundan gelen Şeyh İbrahim ile babasının halifelerinden Mûsâ Şeyh’in kızı Ayşe Hatun’un oğludur. Küçük yaşlarda iken annesini, daha sonra da babasını kaybetmiştir. O, küçük yaşlardan itibaren babasından başlayan dinî tedrisatını, farklı hoca ve mekânlarda devam ettirerek tamamlamıştır. Önce ablası ile birlikte gittiği Yesî’de Arslan Baba ile tanışıp onu terbiyesine girmiştir. Daha sonra Yusuf Hemedanî`nin (ö.535/1140) onu yetiştirip Türkistan`a gönderdiğini, başta Hakîm Ata/Süleyman Bakırganî olmak üzere halifelerinin olduğunu bilmekteyiz. Bir oğluyla bir veya iki kızının olduğunu, ayrıca duyduğu ıstırabı anlatan şiirlerinden dolayı oğlu İbrahim’in küçük yaşta öldürüldüğünü anlıyoruz. Hanefi mezhebine mensup olan Hoca Ahmed Yesevî’nin yetiştirdiği halifelerin Anadolu’ya gelerek ayrı ayrı tekkeler kurduklarını, düşüncenin de aynı kalmayarak değiştiğini ve diğer tarikatları etkiledikleri de bilinmektedir.
Devamı: https://www.insaniyet.net/pir-i-turkistan-hoca-ahmed-yesevi/

Bu haber toplam 83 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim