• İstanbul 14 °C
  • Ankara 17 °C

Prof. Dr. Ömer Akbulut: Halkalı Ziraat Mektebinin Hocası Mehmet AKİF ve Zeytin Ağacı

Prof. Dr. Ömer Akbulut: Halkalı Ziraat Mektebinin Hocası Mehmet AKİF ve Zeytin Ağacı
“Muallim, Müderris, Müellif, Mütercim”“Akif’i anlatmak ne haddimize, gayemiz onu anmak ve anlamaktır”

Önceki yazımızda Akif’i veteriner hekim olarak anlamaya çalışmış ve yazımızı baştaki cümle ile sonlandırmıştık. Onu anlamaya devam ediyoruz. Akif Osmanlının son 50 yılında yaşamış Osmanlının çöküşüne şahit olmuştur.  İstiklal mücadelesinin büyük kahramanlarından biri olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna omuz vermiştir.  Akif ebet-müddet İstiklal Şairidir, Milli Şairdir.

Akif şair olarak doğmuş, Halkalı Baytar Mektebini birincilikle bitirerek Baytar (Veteriner hekim) olmuştur. Mezuniyetinden sonra 1893-1913 yılları arasında baytar olarak 20 yıl süreyle bugünkü ifadesi ile “Hayvan Islahı ve Veterinerlik İşleri Genel Müfettiş Yardımcılığı” görevini yürütmüştür. Yani Akif’in bilinen mesleği veteriner hekimliktir.

Akif’in az bilinen bir yönü ise I. Dünya Savaşı öncesinde o döneminin okullarında ve üniversitesinde hoca olduğudur.  Akif müfettiş yardımcılığı görevine ilave olarak, 1906 yılından I. Dünya Savaşına kadar (1914) Halkalı Yüksek Ziraat Okulunun “Resmi Yazışmalar” (Kitabet-i resmîye) dersinin öğretmenliğini yapar. 1907 yılında Çift­lik Makinist Mektebinde Türkçe öğretmenliği görevini üstlenir.  1908 yılında ise Dârü’l Fünûn Ede­biyat Fakültesine, Türk Dili ve Edebiyatı hocası olarak tayin edilir.

Tarih sahnesinde Akif’i izlerken ilginç bir bilgiye ulaşıyoruz. R. Coch ve L. Pasteur (Pastör) tarafından 1880-90’lı yıllarda ve “IMRAD” kısaltması ile bilinen Giriş, Metot, Sonuç ve Tartışma formatı, bilimsel yazım sistematiğine kazandırılır. Günümüzde bazı sosyal bilim araştırmaları hariç, eğitimden mühendisliğe, ekonomiden hekimliğe, ekolojiden psikolojiye tüm disiplinlerde araştırma makaleleri bu tekniğe göre yazılmaktadır. Akif henüz öğrenci iken Baytar Mektebi Müdürü Mehmet Ali Bey’le birlikte bu yazım tekniği ile akademik bir dergi çıkartır. Bu yönüyledir ki Uzman Veteriner Hekim Erol Kabil’in naklettiğine göre Adnan Adıvar “Ben Akif’i yalnız şair diye değil, daha çok büyük bir insan ve büyük bir fen adamı diye severim. Onun Fatih kürsüsü eşsiz bir abide-i fendir, o eserin her kelimesi ilm-ü fen deryasından seçilmiş inciler, meyvelerdir” demiştir.

Devamı: https://www.maarifinsesi.com/halkali-ziraat-mektebinin-hocasi-mehmet-akif-ve-zeytin-agaci/

Bu haber toplam 281 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim