Prof. Dr. Caner Arabacı ile Safahat Okumaları Devam Ediyor

Prof. Dr. Caner Arabacı ile Safahat Okumaları Devam Ediyor
Türkiye Yazarlar Birliği'nin “İstiklâl Marşı’nın 100. Yılı” faaliyetlerinden biri olan; “Safahat Okumaları” devam ediyor.
27 Aralık 2020 tarihinde Mehmet Âkif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan tarafından gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören okumaların altıncısı Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Caner Arabacı tarafından 28.01.2021 tarihinde yapılacak. Saat: 20.00'de başlayacak ders TYB’nin youtube ve twitter hesapları üzerinden yayınlanacak.
 
Milletimize fikirleri ve eserleri ile örnek olan Âkif’in un ölümsüz eseri Safahat’ı, yeni kuşakların da anlayabileceği bir tarzda sadeleştirilerek günümüz Türkçesiyle anlatılan derslerde şairin sanat anlayışını, kişiliğini ve döneminin şartlarına da yer veriliyor.
 
 
16635.jpgProf. Dr. Caner Arabacı Kimdir?
 
Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ Kasabası’nda 01.02.1954 tarihinde doğdu. Çiftçi bir baba ile annenin hayatta kalan beş evladından biridir. İlkokulu, aynı kasabada 1960-1965 yılları arasında okudu. Bundan sonra, 1966-1972 yılları arasında İvriz ve Akşehir İlköğretmen Okulları’nda okudu. Ardından 1973-1976’da üç yıllık Selçuk Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi.

        Mezuniyetten sonra İstanbul’da fiilen gazetecilik yaptı. 21 aylık "Bâbıâli" tecrübesi ardından 1977 sonunda öğretmenliğe geçerek Konya Endüstri Meslek Lisesi’nde göreve başladı.

      1979-1980 arası İzmir’de başlayıp biten askerî görev hariç tutulursa; eğitimcilik, tüm hayatını kaplamaktadır. Tezkere sonrasında Seydişehir Karaviran Ortaokulu, Beyşehir Yeşildağ Lisesi, Doğanbey Lisesi, Konya Merkez Mevlânâ Ortaokulu’nda çalıştı. Bu arada Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne devam ederek lisans tamamladı (1986-1987). Ardından 1990 yılında yüksek lisansı bitirdi. Akşam Ortaokulu Tarih Öğretmeni ve Okul Müdürlüğüne atandı. Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nün öğrencisi olarak doktoraya devam etti. Çoğunluğu Cumartesi-Pazar günleri yapılan doktora dersleri, öğrencilik hayatının en verimli zamanını yaşattı. Prof. Dr. Nejat Göyünç, Prof. Dr. Süleyman Arslan başta olmak üzere bir çok değerli hocadan ders aldı. Tez aşamasında üniversiteye geçerek, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Meslek Yüksek Okulu’nda okutmanlık yaptı. Bu arada doktorasını bitirdi (1997). Aynı yıl Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyeliği’ne atandı. İletişim Fakültesi’nde, dersler yanında Üniversite Televizyonu’nda "Geçmişten Günümüze", "Cumhuriyet’e Doğru" adı altında yüz civarında programı hazırladı. Ayrıca bir çok panel veya kongrede tebliğler verdi. Selçuk Üniversitesi Beyşehir Meslek Yüksek Okulunda müdür olarak 3 yıl görev yaptı.

         Birçok gazete ve dergide yazıları yayımlandı. Anamas, Kervan, Konya, Lider Türkiye, Lonca, Meram, Selçuk İletişim, Yeni İpek Yolu, Yeşildağ, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisi, Yarınlar İçin Düşünce Dergisi, Stratejik Düşünce gibi dergilerle; Bizim Anadolu, Konya Postası, Yeni Konya, Merhaba, Memleket gibi yerel ve ulusal gazetelerde, birçok internet portalında inceleme, araştırma, deneme türü değişik yazıları yayınlandı. 

      Evli ve sekiz çocuk babası olan Arabacı, halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

Bu haber toplam 268 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim