• İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C

Salih Baba Erzincan’ın Markasıdır

Salih Baba Erzincan’ın Markasıdır
Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinde bu hafta Erzincan’ın simge isimlerinden birisi olan Erzincanlı Tüfekçizade Salih Baba konuşuldu.
Eğitimci Araştırmacı Yazar ve Otlukbeli eski belediye Başkanı Enver Şahin’in konuşmacı olduğu programda Salih Baba’nın yaşadığı dönem, Terzi Baba, ve ona bağlı olan mutasavvıflar ve  tasavvufi kollar anlatıldı.
Toplantıda dinleyicileri tasavvufta Erzincan’da en etkili kollardan birisi olan  Nakşibendi kolunun sosyal seyri hakkında bilgiler verildi.
Araştırmacı  Yazar Enver Şahin Salih Baba ile aynı döneminde yaşamış olan Müezzin Salih ile Salih Baba’nın zaman zaman karıştırıldığını belirterek “ Müezzin Salih ile Salih Baba arkadaştırlar. Tasavvufta Müezzin Salih daha eskidir. Okur yazardır.  Osmanlıca nesih ve sülüs yazılarını çok iyi kullanmaktadır. Piri Sami Hazretlerinin halkasına dahil olup  onun sohbetlerini kaleme almıştır. Ancak Salih Baba ümmidir. Okuması ve yazması yoktur. Böyle bir ortamda müritleri  Piri Sami Hazretlerine ‘Niçin Yunus emrenin şiirlerini okuyoruz. Sizler de şiirler yazın okuyun, bizim dergahimiza ait  şiirler de oluşsun’ demeleri üzerine Onda ne var ki onu bizim Salih’te söyler  dedikten sonra  Salih Baba aralıksız olarak bir rivayete göre iki ay, bir rivayete göre altı ay şiirler söylemiştir. Salih Baba’nın okur yazarlığı olmaması sebebiyle onun söylediği şiirleri Adnan Efendi isimli bir zat kaleme almıştır. Şevkistan adlı kitapta da Muhammet Tahir olarak bahsedilen kişi Adnan efendidir.” Şeklinde konuştu.
Müezzin Salih’in zaman zaman serkeşlik yaptığının bilindiğini, bu yüzden müritleri tarafından Piri Sami Hazretlerine şikayet edildiğini Enver Şahin  “Piri Sami Hazretleri  müritlerine müezzin Salihi getirmelerini söyler. O ise sarhoş hali ile dergaha girmek istemez ve gür sesi ile:
Kuleden gel kuleden kuleden
Sesin aldım kuleden kuleden
O senin kaşın gözün
Beni sana kul eden
Aslım kara dağlıdır dağlıdır gel
Başım yâra bağlıdır bağlıdır gel
Açma tabip yaramı
Yâr eliyle bağlıdır 
img_20240517_204437.jpg
 
Türküsünü söyler. Türkünün ‘kuleden’ sözü ‘kul eden’ olarak söylenmiştir.’ Diyerek türkünün hikayesini anlattı. 
Araştırmacı Yazar Enver Şahin  “Şiirleri salih irticalen söylemiş, Adnan Efendi, ve bazı kaynaklarda Adnan Tortumi olarak geçen zat tarafından  şiirler keleme alınmış ve kağıda geçirilmiştir. Bazı kaynaklara göre 142, bazı kaynaklara göre ise 145 şiir Salih Baba’nın divanında yer almıştır. Prof. Dr. Orhan Aktepe’nin hazırlığı kitapta ise Salih Baba’nın  toplam 165 şiiri yer almıştır.” Dedi
 
Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi Kültürevindeki programa çok sayıda akademisyen, yazar ve dinleyici katıldı.
Program sonrasında Yazarlar Birliği Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir’in imzaladığı teşekkür Belgesini Doç. Dr. Adem Can ve hediye edilen kitabı Doç. Dr. Hüsrev Akın Enver Şahin ‘e takdim ettiler.
img_20240517_210533.jpgunnamed-014.jpg
Bu haber toplam 268 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim