• İstanbul 30 °C
  • Ankara 32 °C

“Sezai Karakoç ve Diriliş Yazıları” kitabı çıktı

“Sezai Karakoç ve Diriliş Yazıları” kitabı çıktı

2021 tarihinde vefat eden Türk edebiyatının büyük ismi; yazar, şair ve düşünce insanı Sezai Karakoç hakkında önemli eserleri bulunan Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, yazar, akademisyen Prof. Dr. Münire Kevser Baş’ın   “Sezai Karakoç ve Diriliş Yazıları” kitabı KADİM yayınları arasından çıktı.

Karakoç’un şiirini, fikirlerini, düşünce dünyasını ve medeniyet tasavvurunu tüm yönleri ile araştıran, bu konularda pek çok konferans ve röportajlar veren, televizyonlarda programlara katılan Münire Kevser Baş şimdi de “Sezai Karakoç ve Diriliş Yazıları” eserini okuyucuları ile buluşturdu.

Doğrusu, günümüzün önemli yazarı, düşünce insanı ve öncü bir dava adamı olan Karakoç’u tüm yönleri ile tanımak isteyen herkesin kütüphanesinde bulunmasında yarar görülen 244  sayfalık kitap, “Sezai Karakoç ve Diriliş”, “Kavramlarla Diriliş” ve “Sezai Karakoç ve Şiir” başlıkları altında üç bölümden oluşuyor.

Kevser Baş önsözde eseri yazma amacına ilişkin olarak şöyle bir açıklamada bulunuyor:

“Karakoç, Diriliş düşüncesi ile meseleye bütüncül bakmanın önemine vurgu yaparak aklen, kalben ve ruhen dirilişi öngörür. Birey, toplum ve insanlık ölçeğinde bir sağduyu dirilişi ile başlayacak olan Diriliş, insani Varlık bütünü içinde sağlıklı bir varoluş geliştirmeye davet eder. Bu nedenle modern paradigmanın insanı fizik varlıkla sınırlayan yaklaşımını eleştirerek Varlığın Metafizik ve fizik bütünlüğü ile kavranması ve insan varoluşunun da aynı yaklaşımla yeniden dirilmesi gerektiğini vurgular.

İnsanın gerçek kozmiklikten kopuk olduğunu addetmenin sağlıksız bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Karakoç, tüm kuşatıcı mahiyeti ile kader sistemi içerisindeki her bir nesne, olay ve insanın Mutlak karşısındaki aşkın konumunu hatırlatır çağın bilincine. Hem düşünce yazıları hem de şiiri ile Karakoç, birbirini tamamlayan bir yaklaşımla Diriliş vurgusu ekseninde bir fikri bütünlük tesis eder. Bu çalışmadaki yazılar söz konusu anlamlı vurguya dairolma umudu ile kaleme alınmıştır.”

Eserin arka sayfasında ise şu ifadelere yer verilmiş:

Sezai Karakoç; kavram olarak “Diriliş”i, insanlık tarihinin büyük değişim dönemlerinde gerçekleşmiş ve gelecekte yine gerçekleşecek olan somut bir vakıa olarak tanımlamıştır. Tarihin pek çok döneminde insanlığın büyük bunalımlarını büyük dirilişlerle aştığını düşünen Karakoç, bugüne değin de aynı inancı taşıyarak bir “Diriliş” özlemi ve umudu taşımıştır. İnsanlık, geçmişinden kopmadan; bugünü aklen, kalben ve ruhen sağlıklı değerlendirebildiğinde; bununla birlikte geleceğe kendi özünden katkıda bulunabildiğinde “Diriliş” gerçekleşecektir.

Karakoç tarafından inşa edilen düşünce sistemi; gerek ülkemiz gerek tüm insanlık bazında çağı, tarihî-sosyolojik bir bakış açısıyla yeniden okuma ve yorumlama yöntemidir. Bu yöntem, öncelikle çağımız uygarlığının ve insanının sorunları ile bu sorunların ortaya çıkmasına neden olan düşünsel zeminin kritik edilmesini, sonra da uygarlığı şekillendiren kavramlar üzerinde yoğunlaşarak bu kavramların anlam, içerik ve sınırlarının belirlenmesi yönünde yeniden bir düşünsel üretimi hedeflemiştir.

Sezai Karakoç, hem fikri yazılarıyla hem de modern edebiyat anlayışı içerisinde kendine özgü şiir söyleyişiyle birçok kalem için yol olmuştur. Diriliş üzerinden temellendirdiği düşüncelerini, kaynağını İslam düşüncesinden, gelenekten alan bir mana ile yazılarını ve şiirlerini bütüncül bir perspektifle kaleme almıştır. Diriliş düşüncesi Karakoç’un her bir şiirine, yazısına, kavramlarına nüfuz etmiştir.

Sezai Karakoç ve Diriliş Yazıları / Münire Kevser Baş / Yayınevi: Kadim / Sayfa Sayısı: 244 / Baskı Sayısı: 1. Basım / İlk Baskı Yılı: 2022 / ISBN: 9786057629777

Mahmut Erdemir

Bu haber toplam 402 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim