• İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C

Vali Aydoğdu TYB Erzincan Şubesinde konuştu “Kibirli yöneticiler taca atılacak”

Vali Aydoğdu TYB Erzincan Şubesinde konuştu “Kibirli yöneticiler taca atılacak”
Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi’nin bu haftaki konuğu Erzincan Valisi Doç. Dr. Hamza Aydoğdu oldu.
Vali Hamza Aydoğdu TYB Erzincan Şubesi Kültürevinde  “Bilgi çağında okumak” başlıklı söyleşide  çocukların yetiştirilmesine ehemmiyet verilmesi gerektiğini belirterek “ Çocuklarımızın sadece fiziki ihtiyaçlarını karşılamakla kalmamalı, ruhlarına da dokunmanın yollarını aramalıyız” dedi.
Vali Doç. Dr. Hamza Aydoğdu konuşmasının bir bölümünde: “Dedelerimiz torunlarına değerler manzumesini öğretirdi. Yapılan araştırmalar babaların çocuklarına ayırdığı süre 5 dakika. Öğrencinin okulda geçirdiği süre hayatının yüzde onu. Kalanını ise sokakta bilgisayar başında internette ve arkadaşlarıyla geçiriyor. Aile olarak biz ne yapıyoruz? Biz okulda geçen  yüzde onluk bir süreyle her şeyi çözdüğümüzü sanıyoruz. Çocuklarla oturup konuşmuyoruz, kitap okumuyoruz. Mevcut değerler manzumesinin bir modeli olamıyoruz. Sonra da diyoruz ki,  eğitim sistemimiz bozuk olduğu için böyle oluyor diyoruz. Buna katılmamız mümkün değil. Yeniden bir murakabeye, öze dönüşe ihtiyaç var. Murakabemizi iyi yaparsak okul da, sokak ta şekil diğeştirir.  Geldiğim ilden bir örnek vermek istiyorum. Bir yıldaki evlenme sayısı 1820, boşanma sayısı ise 1600,  Erzincan’da halk günü yapıyoruz. Gelenlerin büyük ekseriyeti  boşanmış kadınlardan oluşuyor.  Bunun ekonomik sosyal sebepleri olabilir. Asıl sebep değerlerimizin saldırı altında olduğudur. Bir çocuk doğduğu iklimde ailesinden şefkati, merhameti ve insan sevgisini alabilmeli. Eğer bunları alamamışsa en iyi eğitim sistemi bile bu duygu ve düşünceleri ikame edemiyor.  İyi bir diploma sahibi olmak mümkün. Ailesinden bir şey alamayan insan iyi bir insan olamıyor malesef.” Şeklinde konuştu.
Vali Aydoğdu konuşmasının bir bölümünde ise “Merhametli insanlara bakın. Onlar mutlaka annesinden ailesinden o duyguyu almıştır. İnsanın kabında ne varsa dışarıya o sızıyor. Gençlerde  okumaya karşı bir iştiyak var.  Kütüphaneler dolu. Öğrenciler okumak için mi tez çalışmak için mi gidiyorlar. Bu nesil bana göre tez ve tost nesli oldu. Suç onların mı? Hayır. Çocuklarımız bize inanmıyor. Niçin inanmıyor, yıllar boyunca ne yaptığımızı biliyorlar. Bizim çocukları kandırmamız mümkün değil.  Dizieler, internet  sokak bizden daha çok çocuklarla ilgileniyor.  Ahlaksızlıklar  zihin altına işleniyor.  Kötülükleri yavaş yavaş enjekte ediyorlar. İyilekleri çoğaltmaya yönelik  çocuklarımıza sorular sormamız gerekiyor. Harçlığın var mı diye sorduğumuz kadar  daha etkili sorular sormamız gerekir. Biz anne ve babalar iyi anne babalık yapamıyoruz.  Bana göre gençler sıratı müstakimde devam ediyorlar. Fakat bizler maddileşiyoruz. Diplomalı bir insanın duygusuz olması şaşırtıcıdır. Taziye evine giden bir çocuğun orada nasıl başsağlığı dileyeceğini bilmemesi anne ve babanın suçudur. Okuma kültürü aileden gelir. Çocuklar bizim sözümüze değil, ayak izlerimize bakar.” Şeklinde konuşmasını sürdürdü.
Vali Hamza Aydoğdu yeni neslin artık her şeyin farkında bir nesil olduğunu, kibirli yöneticilere sıcak bakmadığını örnekler vererek anlattı. Konuşmasında: “İnsanların göz hizasında olmak gerekiyor. Yukarıdan bakanları devirecek bir dalga, bir  tusunami geliyor. 3 Yıl sonra  kibirli yöneticiler taca çıkacak. Çünkü gençler onları hiç umursamıyor. Çocuklara baba mesleklerini sormanıza müsaade etmiyorlar. Kendilerinin öne çıkarılmasını istiyorlar. Çakarlı arabalardan gençler nefret ediyorlar. Çakarlı arabalar gidince çocuklar kendi aralarında konuşuyorlar ‘Eyvah bizin vergiler gidiyor’ diyerek  sistemle dalga geçiyorlar.  Çocuklar doğalı seviyor.  Batı Osmanlı kültürünü almış ve kendi kültürüne adapte etmiş.  Osmanlıdaki tebdili kıyafet  buradan geliyor. Kendimiz değişip dönüşmemiz gerekiyor. Yoksa gençler bizi taca atacak. ‘Lisani Hal lisanı kalden üstündür.’ Söylemek değil yaşayarak  göstermemiz gerekiyor.” Dedi.
Söyleşinin sonrasında Vali Hamza Aydoğdu kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Yazarlar birliği üyeliri ile de tanışan  Valiye Yazarlar Birliği Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir tarafından bir teşekkür plaketi verildi.
Bu haber toplam 288 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim