• İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C

Zekeriya Erdim: Araziye mi uyalım haritaya mı?

Zekeriya Erdim: Araziye mi uyalım haritaya mı?
Bilindiği gibi fiziki coğrafyada, herhangi bir yeryüzü yahut kara parçasına "arazi" diyoruz. Mülkiyeti bize ait olan arsalara, bağlara, bahçelere, tarlalara, ovalara da aynı adı veriyoruz.

Kişilerin ve kurumların, ülkelerin ve toplumların, dünyanın ve insanlık âleminin arazileri var. Kendilerine ait olan mekânları; yerleşim yeri, geçim kaynağı, yaşama alanı olarak kullanıyorlar. Başkalarının arazilerine el koymak, "işgal" olarak görülüyor. Onları geri almak için, can ve mal kayıpları göze alınarak savaşlar veriliyor. Küçük, orta, büyük ölçekli arazilerin çeşitli özelliklerini kâğıt üzerinde göstermek için; "harita" tekniği geliştirilmiş. Ülkelerin dağlarını, ovalarını, yaylalarını, platolarını, denizlerini, göllerini gösterenlere "fiziki harita"; sınırlarını gösterenlere "siyasi harita"; il, ilçe, köy dağılımlarını gösterenlere "idari harita"; temel üretim yahut geçim kaynaklarını gösterenlere "beşeri harita" denmiş. Bu kavramları, mecazi anlamlarda da kullanıyoruz. Mesela, içinde bulunduğumuz ortama uygun davranmaya "araziye uymak"; kişisel ya da kurumsal olarak, belirli bir amaca ulaşmak işin yaptığımız plan ve programlara "yol haritası" diyoruz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre; haritacılığın geçmişi, M.Ö. 4000 yılına kadar uzanıyor. Kil tabletler üzerine çizimler yapılarak başlayan çalışmalar, bugün dijital ortamlarda bile uygulanıyor. İnsanlar kara, deniz, hava yolculuklarında kullanmışlar ve kullanıyorlar. Ülkelerin ve toplumların, dünyanın ve insanlık âleminin pek çok özelliklerini; haritalar üzerinden okuyup anlıyorlar. Tapu kadastro işlemlerinden, hava tahmin raporlarına; ulaşım güzergâhlarını belirlemekten, adres ve konum tespiti yapmaya kadar pek çok alanda kullanılıyor. Şehirlerin imar ve iskân planları, harita tekniğine göre hazırlanıyor. Ayrıca; ülkelerin ve toplumların etnik, genetik, dini, ideolojik, tarihi, kültürel, sosyal, geleneksel, siyasal, ekonomik, bilimsel, teknolojik, askeri, diplomatik durumlarının bile haritalarının çıkarıldığını biliyoruz. Geçmişi ve mevcudu doğru okuyup tahlil ederek, geleceğin muhtemel gelişmelerine dair öngörülerde bulunulduğunu duyuyoruz. Eskiden beri; haritaların "doğru, tam, amaca uygun, açık, net, anlaşılır, kolay okunabilir, güzel" olması önemlidir. Bu özelliklere sahip olmayanlar; yanıltıcı yahut aldatıcı olabilir. 

Devamı: https://www.fikriyat.com/yazarlar/zekeriya-erdim/2023/09/17/araziye-mi-uyalim-haritaya-mi

Bu haber toplam 43 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim