• İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Faaliyetlerimiz

Faaliyetlerimiz
Türkiye Yazarlar Birliği

Türkiye’de en fazla üyeye sahip ve etkili bir yazar kuruluşu olan TYB, siyaset üstü tavrı, demokratik yapısı ve modern teşkilatlanması ile, üyelerinin dışında ülkemizdeki tüm yazar, fikir adamı ve sanatçıların kendilerini ifade edebildikleri bir mesleki kurumdur.

Yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla 7 Ağustos 1978’de farklı kesimlerden 14 yazar tarafından “Yazarlar Birliği” adıyla kuruldu.

1985’te Bakanlar Kurulu kararıyla “Türkiye” adını kullanma hakkını elde etti. 1991’de “Kamu Yararına Çalışan Kuruluş” statüsünü kazandı. Türkiye Yazarlar Birliği’nin üyeleri, çok geniş bir fikri yelpazenin içinden geliyor.TYB serbest yazarları, basın mensuplarını, ilim ve fikir adamlarını, radyo programcıları ile televizyon ve senaryo yazarlarını bünyesinde topluyor.Türkiye Yazarlar Birliği’nin halen; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kayseri, Trabzon, Erzurum, Sakarya ve Adıyaman’da şubeleri ve belli başlı illerimizde 6 temsilciliği bulunmaktadır.


Sürekli Kültürel Faaliyet

Kuruluş tarihinden itibaren mesleki ve kültürel faaliyetlerini; Ankara’daki Genel Merkez Salonunda, İstanbul’daki İstanbul Kültür Merkezi’nde ve Konya’da Kültür Sanat Evi’nde ve şube merkezlerinde gerçekleştiriyor. Halka açık toplantılar ise büyük salonlarda düzenleniyor.


Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en mükemmel ve muhtevalı kültür ve sanat yıllığı, TYB tarafından yayımlanıyor. İlki 1984’te yayımlanan Türkiye Kültür ve Sanat yıllığı, bugün 29 cilde ulaştı. Bu haliyle Türkiye Kültür ve Sanat yıllığı, Türkiye’nin yayını devam eden tek yıllığı olma özelliğine sahip.


Yılın Yazar ve Sanatçıları Değerlendirmesi

TYB, ülkemizde sahte şöhret sistemini besleyen ödüllendirmelerden oldukça farklı bir yıllık değerlendirme ile kamuoyuna gerçek değerleri sunuyor.1980’den beri her yıl tekrarlanan yılın yazarları değerlendirmesi birçok gerçek değerin kamuoyuna mal edilmesine zemin hazırladı.


Türkçe'nin Uluslararası Şiir Şöleni

TYB’nin uluslararası faaliyetleri içinde “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” önemli yer tutuyor. İlki 1992 yılında Bursa ve Konya’da gerçekleştirilen Şölen’e yirmi bir ülkeden Türkçe yazan yüzün üzerinde şair katıldı.

2. Şiir Şöleni 1993’te Kazakistan’ın başkenti Almatı’da, 3. Şiir Şöleni 1994’te Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta, 4. Şiir Şöleni 1996’da Girne’de (Kuzey Kıbrıs) yapıldı. 5. Şiir Şöleni,   15-18 Ekim 2003 tarihleri arasında Avrupa Birliği Parlamentosu’nun bulunduğu Strazburg’ta, 6. Şiir Şöleni 11-13 Kasım 2005 tarihleri arasında Kırım Akmescit “Simferepol”de, 7.Şiir Şöleni 22 Kasım 2008 tarihinde Üsküp'te, 8. Şiir Şöleni Azerbaycan'ın Başkenti Bakü' de ve 9. Şiir Şöleni ise 24-27 Kasım 2011 tarihlerinde Kosova'nın Prizren şehrinde, 10. Şiir Şöleni Cengiz Aytmatov'un anısına 28 Mayıs-2 Haziran 2013 tarihlerinde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, 11. Şiir Şöleni ise 01-04 Ekim 2015 tarihlerinde Tataristan'ın başkenti Kazan'da gerçekleştirilmiştir.

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’ne katılım şairlerin eserleri, Türk Dünyası Şiir Güldestesi adı altında neşrediliyor.


Yazar Okulu

TYB’nin “Türkiye’yi ve dünyayı doğru okuyup doğru yazmak için” başlattığı “Yazar Okulu” her yıl ikişer dönem halinde uygulanıyor. Yazar Okulu’nda “temel” ve “yönlendirme” dersleri olmak üzere iki grupta planlanan dersler gerçekleştiriliyor. Temel dersler : Hukuk Felsefesi, Din ve Düşünce, Toplum ve İdeoloji, Siyasi Teoriler ve Müesseseler, Edebiyat ve İletişim, Yazı ve Estetik, Yönlendirme dersleri, teorik ve pratik tecrübeleriyle ülke gündeminde yeri olan ünlü ilim adamı, yazar, sanatçı ve yöneticiler tarafından veriliyor.


Temel Metin Okumaları

TYB, dilimizin ve kültürümüzün temel metinlerinin okunması için 1998’de sürekli bir faaliyet başlattı, ilk olarak M.Akif Ersoy’un Safahat’ı ardından, şiir ve fikir tarihimizde önemli yeri olan Necip Fazıl’ın Çile, A.Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir isimli eserleri okundu. 2001 yılında başlatılan Mesnevi dersleri ise hala devam ediyor. 5 yıldan fazla ders veren hocalara Mesnevihanlık beratları verildi. 


Türkiye Kültür ve Sanat Bülteni

TYB hem kendi faaliyetlerini hem de ülkemizin kültür hareketlerini yansıtmak üzere kültür ve sanat bülteni yayınlıyor.


Yazar Kartı

Üyelerimize, hem uluslar arası bir kimlik vermek hem de bazı kolaylıklardan yararlanmalarını sağlamak amacıyla “Yazar Kartı” veriliyor.


TYB Vakfı

Türkiye Yazarlar Birliği’nin kardeş kuruluşu Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı, kuruluşundan beri, Birliğin faaliyetlerini destekliyor, daha çok eğitim ve yayına yönelik çalışmalar yapıyor. Vakıf bünyesinde İstiklâl Marşımızın şairi Mehmet Âkif’le ilgili faaliyetleri düzenli hale getirmek için Mehmet Âkif Araştırmaları Merkezi kuruldu. Merkez, 22-23 Aralık 2006’da Mehmet Âkif Bilgi Şöleni düzenledi. Mehmet Akif Bilgi Şölenlerinin 3.'sü 27-28 Aralık 2008'de, 4.'sü 25-26-27 Aralık 2009 tarihlerinde, 5. Bilgi Şöleni ise 11-13 Mart 2011 tarihlerinde 6. Bilgi Şöleni 26-27 Aralık 2013'te, 7. Bilgi Şöleni 19-21 Aralık 2014 tarihlerinde Berlin'de, 8. Bilgi Şöleni ise 26-28 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. 

www.mehmetakifarastirmalari.com

Bu haber toplam 30499 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim