• İstanbul 34 °C
  • Ankara 34 °C

Ahîlik Şûrası devam ediyor

Ahîlik Şûrası devam ediyor

2 Aralık 2022 günü OSTİM Teknik Üniversitesi Konferans salonunda protokol konuşmaları ve Türkiye Yazarlar Birliği kurucu ve şeref Başkanı D. Mehmet Doğanın açılış dersiyle başlayan “Ahilik Şurası”,  bilim adamları, akademisyenler ve sosyal bilimcilerin sundukları bildirimlerle devam ediyor.

4-(1)-008.jpg

Üç gün sürecek programın ilk günü iki oturum yapıldı.

Oturum başkanı ve müzâkereci Prof. Dr. Selçuk Coşkun’un yönettiği “Fütüvvetten Ahiliğe, Ahîlikten Medeniyete” başlıklı birinci oturumda bildiri sunanlar ve konu başlıkları:

2-0aqj2kn.jpg

Prof. Dr. Ekrem Erdem / Fütüvvet ve Ahîlik Modern Dünyaya Ne Ölçüde Uyarlanabilir? , Prof. Dr. Güray Kırpık / Ankara Ahîleri İçinde Anadolu Bacıları (Bacıyan-ı Rûm), Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer / Klasik Çağda Sosyal Sağlığın Temini: Fütüvvet ve Ahîlik Kaynaklarında Erdemlere Aidiyet Söylemi ve  Doç. Dr. Sevgi Işık Erol / Ahîlik Teşkilatı -Kavramsal ve Tarihî Açıdan.

Akademisyenler, öğrenciler, iş adamları ve bilim adamlarının büyük ilgi gösterdikleri şûranın ikinci oturumunun başkanlığını ve müzâkeresini Prof. Dr. Hasan Yücel Başdemir yaptı.

3-b5xtxkauevkh.jpg

“Ahîlik Uygulamalarının Dünü ve Bugünü” başlıklı bu oturumda bildiri sunalar ve konu başlıkları: Prof. Dr. Ahmet Gökbel / Sosyal ve Kültürel Bir Kurum Olarak Ahîlik,  Prof. Dr. Faruk Taşcı / Özel ve Sivil Sosyal Politikalar Arasında Ahîlik Kurumunu Ele Almak,  Prof. Dr. Mahmut Arslan / Ahiliğin Çağdaş İş Dünyasına Ahlâkî Çözüm Üretme Kapasitesi ve Sınırları, Dr. Öğr Üyesi Ahmet Coşkun / Ahîlik Kurumunun GZFT Analizi.

Şûra, 3 Kasım 2022 Cumartesi günü “Yarın İçin Ahilik, “Hayata Ahîlik Perspektifinden Bakış” ve Ahîlik Perspektifinden Kurumsal Yapılanmalar” başlıklarında  üç oturumda devam edecek.

Şuraya; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Doğan, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Hamilik Okulu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Albayrak, , OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, TYB Genel Başkan Başdanışmanı İbrahim Ulvi Yavuz, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Enes Kala, yönetim kurulu üyeleri Ali Kılcı ve Prof. Dr. Münire Kevser Baş katıldı.

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim