• İstanbul 21 °C
  • Ankara 24 °C

TYB'nin 2020 yılı ödülleri verildi

TYB'nin 2020 yılı ödülleri verildi
Türkiye Yazarlar Birliği’nin "2020 Yılının Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül Töreni" Kahramanmaraş'ta gerçekleştirildi.

13.11.2021 tarihinde, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Türkiye'nin farklı bölgelerinden ödüle layık görülen yazar, şair ve akademisyenlerin katıldığı tören Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Programda bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ödül alan katılımcıları şiir ve edebiyatın kentinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Kentin edebiyattaki başarısını ulusal ve uluslararası etkinliklerle dünyaya tanıttıklarını ifade eden Güngör, "UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olmak adına kültür faaliyet yapmıyoruz. Şehrimizin var olan markasını uluslararası düzeyde tescillemeye çalışıyoruz. Bu kapsamda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu yıl çalışmamızı yedek listeye dahil olarak bu iddiamızı sürdürüyoruz. Diyoruz ki bizim sloganımız 'Kahramanmaraş'ta her 3 kişiden 4'ü ya şair yada yazardır'. Bunu söylediğimizde matematikçiler itiraz ediyor ama bu matematiksel bir söylem değil, edebi bir söylemdir." dedi.

TYB kurucu şeref Başkanı D. Mehmet Doğan da yaptığı konuşmada: “Ödüllendirme konusu son yıllarda yaygınlaştı ve çeşitlendi. Devler kurumları ve devletli ilişkili olan bazı kurumlar da ödül veriyor. Bir çok değerli arkadaşlarımız da bu ödüle sahip oluyorlar. Türkiye Yazarlar Birliğinin yılının yazar, fikir adamı ve sanatçıları  ödüllerinden söz ederken ki bu tarih 1980 öncesidir ve bu öyle bir ödül ki, o zamana kadar hiç ödül almamış olan çok önemli edebiyatçılarımıza ödül vererek başladık. Kim bu isimler; Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç, Sezai Karakoç, Bahattin Karakoç, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Mustafa Kutlu.  Şimdi herkes tarafından ödüllendirilen, önemi takdir edilen bir çok yazarımız, şairimiz, edebiyatçımız Türkiye Yazarlar Birliği ile ödülleri ile ilk defa ödüllendirilmiş oldular. Peki, Türkiye bu ödüllendirmeden haberdar değil miydi yoksun muydu? Türkiye’nin Cumhuriyet tarihindeki geleneğinde Cumhuriyet Halk Partisi ödüllendirmesi vardı. 1930-1940’lı yıllarda yapıldı, 1950’li yıllardan sonra CHP iktidardan düştüğü için bu ödüllendirme de bitti. Fakat ondan sonra bu sistemin devamı olan bir kısım o zamanın belli kurum ve dergileri tarafından maddi imkanı olanlar tarafından verilen ödüller var.” dedi.

 D. Mehmet Doğan yaptığı konuşmada TYB de ödüllendirmenin neden ve nasıl başladığına dair de şunları söyledi:  “Biz, 1978 yılında TYB kurulduğunda, bu ödüllendirme sisteminin biraz al gülüm-ver gülüm, hesap-kitap, ideolojik gibi maksatlarla yapıldığını gördük. Eğer öyle olmasaydı, az önce isimlerini belirttiğim kişilerin de o ödüllerden faydalanmaları gerekirdi. Niye onlara verilmiyor? Çünkü burada farklı bir zihniyet var. Biz o zihniyeti aşarak gerçekten ortaya kalıcı eserler bırakmış herkesi göz önüne alarak bu değerlendirmelere başladık. Dolayısıyla gerçek anlamda bir gelenek oluştu. 40 yıl devam eden bir ödüllendirme sistemimiz var.”

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ise TYB'nin ödül törenin 40 yıldır istikrarla devam ettiğini belirtti.

Yedi Güzel Adam'ın kentinde töreni düzenlemekten dolayı heyecan yaşadıklarını anlatan Arıcan, şunları kaydetti: "Kahramanmaraş şehrimiz belki de dünyada çok nadir olan bir durumu tescil ettirme adına bir girişimde bulundu. Yedi Güzel Adam'ın Türkiye'de tanındığı edebiyat ve şiir şehrini bir edebiyat şehri olarak UNESCO'ya başvurarak tescilliyor olması da ayrıca önem kazanıyor. TYB olarak biz de başvurularında destek sunan ve niyet mektubu sunan bir kuruluşuz. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde dün Türk Devlet Teşkilatı kuruldu. Artık kültürümüzün çok önemli isimlerini başta Yedi Güzel Adam olmak üzere bu ustalarımızı Türk dünyasına tanıtmamız gerekiyor. Yedi Güzel Adam'ın eserlerinin bu dillere çevrilmesi gerekiyor. Sadece bu mu artık dünya edebiyatına tanıtılmasının zamanı gelmiştir. Biz bu anlamda edebiyat, şiir ve Yedi Güzel Adam'ın şehrinde olmaktan onların yetiştiği bu sokaklarda olmaktan mutluyuz. Ödül töreni belki de bu yıl çok daha anlamlı oldu. Her yıl anlamlıydı ve değerliydi ama Yedi Güzel Adam'ın şiirin ve edebiyatın kentinde ödülün takdim edilmiş olması da gerçekten bu ödülün 40. yılına layık bir tören oldu."

Ödül töreninin açılışında konuşan TYB Kahramanmaraş Şube Başkanı Fazlı Bayram da, “2020 Yılının Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül Töreni" nin Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Bayram, kültürün, sanatın ve edebiyatın bu tür organizasyonlarla gençlere sevdirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ödüller sahiplerini buldu

Hikaye dalında "Gömleği Yalnız" kitabıyla Mustafa Şahin, şiir dalında "Bütün Ayrılıklar" kitabıyla Suavi Kemal Yazgıç, roman dalında "Kalbin Arka Odası" eseriyle Ayşegül Genç, deneme dalında "Benim Dağlarım" kitabıyla Dursun Çiçek, araştırma dalında "Ethostan Ahlaka" eseriyle Hümeyra Özturan, fikir dalında "Osmanlı Düşüncesi" eseriyle Tahsin Görgün, inceleme dalında "Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi" eseriyle İbrahim Tellioğlu, hatıra dalında "Kendimden Kendime" eseriyle Emine Işınsu, gezi dalında "Şehir Kokusu" kitabıyla Mehmet Mazak, edebi tenkit dalında "Necip Fazıl Kısakürek’in Şiirleri ve Şiirlerindeki Değişmeler" kitabıyla İbrahim Kavaz, tercüme dalında Taha Abdurrahman'ın "Ahlak Sorunsalı Batı Modernitesinin Ahlaki Eleştirisine Bir Katkı" eserindeki tercümesiyle Tahir Uluç, biyografi dalında "Mehmet Akif Tutuşmuş Bir Yürek, Adanmış Bir Hayat" kitabıyla Alim Kahraman, çocuk yayınlarında "Değerli Masallar" eserleriyle Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları bu yılın ödül alan isimleri oldu.

Basın alanında da "Basın Fıkra" kategorisinde Merhaba gazetesinden Hüzeyme Yeşim Koçak, röportajda Star gazetesinden Hale Kaplan, fikir kategorisinde Yenisöz gazetesinden Ahmet Doğan İlbey, kültür-sanat haberleri dalında Karar gazetesinden Saliha Sultan, dergi yayıncılığında Ay Vakti, Türk Müziği'nde "Evlad-ı Fatihan'dan Kadim Sesler Balkan İlahileri 2" eseriyle Ubeydullah Sezikli, TV Belgesel dalında TRT Belgesel'de yayınlanan "Anne Gidince" belgeseliyle Zeynep Keçeciler, Halk Kültürü dalında "Konya’da Kültürel Hayat" eseriyle Ali Işık, TV Dizi dalında TRT 1'de yayınlanan Gönül Dağı, Şehir Kitabı dalında "Şehir ve Modern" eseriyle Ekrem Özdemir, Radyo Programı dalında TRT Nağme'de yayınlanan "Musikiye Dair" programıyla Mustafa Doğan Dikmen ödül alanlar arasında yer aldı.

Kamu Yayıncılığı kategorisinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yayınları, Yayıncılık Özel kategorisinde Ketebe Yayınları, Elektronik Yayıncılık kategorisinde ise "Fikircografyasi.com" ödül aldı.

Programın sonunda TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan ve TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, kültür, sanat, edebiyat hayatına yaptığı katkılardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e berat, ayrıca Genel Başkan Musa Kazım Arıcan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’ a TYB’nin yayınlarından takdim ettiler.
 
Ödül töreni toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

stc_0943.jpg stc_0978.jpg stc_0963.jpg stc_1030.jpg

stc_0995.jpg stc_1044.jpg stc_1009.jpg stc_1013.jpg

stc_1023.jpg stc_1024.jpg stc_1030-001.jpg stc_1036.jpg

stc_1044-001.jpg stc_1049.jpg stc_1056.jpg stc_1065.jpg

stc_1074.jpg stc_1084.jpg stc_1095.jpg stc_1107.jpg

stc_1115.jpg

stc_1161.jpg

stc_1196-001.jpg

Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim