• İstanbul 23 °C
  • Ankara 19 °C

Ercan Yıldırım: Eski dünya sistemi ölemedi, yeni sistem doğamadı

Ercan Yıldırım: Eski dünya sistemi ölemedi, yeni sistem doğamadı
Yazar Ercan Yıldırım, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Tarkan Zengin’in hazırlayıp sunduğu "Kültür Sohbetleri"ne konuk oldu.

08.07.2020 tahinde youtube.com/turkiyeyazarlarbirligi hesabından canlı olarak yayınlanan söyleşide konuşan Ercan Yıldırım, Ketebe Yayınevinden çıkan “Dünya Sisteminin Doğası” isimli kitabından hareketle Türkiye'nin bugünkü meselelerine dair soruları cevaplandırdı.

Daha önce çeşitli basın yayın organlarında yazdığı makalelerden oluşan eserinin salgın nedeniyle daha önce basıldığını ifade eden Yıldırım kitabın içeriği ile de şu bilgileri verdi:

“ Dünya sistemi içerisinde ölemeyen bir sistem var. Burada kafa karışıklığı olan şey, 1970’ler de doğan neoliberal doktrini. Bu ölemedi. Soğuk Savaş sorasındaki bu yeni siyasal durum ölemedi. İlk öldüğü yerlerden bir tanesi, Türkiye’dir. Yani neoliberalik iktisadı biz uyguluyoruz ama neoliberal siyasallığı 2015 yılındaki 7 Haziran seçimleri itibariyle bunu bitirdik. Dünyada, Amerika, Kıta Avrupası’ndaki ülkelerde siyasal durumun çökmesi, çözülmesi biraz gecikmelide olsa devam ediyor. Rusya zaten aynı minvalde devam ediyor. Dünya sistemi dediğimiz şey, kapitalist dünya sisteminden bahsediyoruz. Batı medeniyetinin kurduğu kapitalist dünya sisteminden bahsediyoruz. Bu dünya sisteminin kendisine ait hususiyetleri var. Kâr, aşırı kazanç, iktisatta uygulanan ahlâkî olmayan her türlü kural. Bunu kapitalistler mi doğurdu? Hayır. Bu insanoğlunun benliğinde olan, egosunda olan bir husus. Fakat kapitalizm bunu sistemleştirdi. Kişisel halde olmayan bir durumu kapitalizm normalleştirdi ve tüm dünyaya teşvik etti.”

Ercan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı ile beraber Anadolu’da kurduğumuz yapı kapitalizmi 400 yıl geriletti. Daha doğrusu öne çıkmasını ve bir sistem olarak doğmasını geriletti, yavaşlattı, engelledi ve durdurdu. Nasıl yaptı bunu? Akdeniz’e hakim olarak, İpek ve Baharat Yollarını tutarak. Batı medeniyetini Kıta Avrupası’na sıkıştırarak gerçekleştirdi. Dolayısıyla kapitalizm burada feodallerin önünde kaldı. Kapitalizm değişiyor, dünya değişiyor, algılar değişiyor, felsefe değişiyor niye hep sistem aynı kalıyor mevzusuna geliyoruz. Şimdi 1970ler de neoliberalizm çıkıyor yeni bir sisteme geçmek istiyoruz, rahatlamak istiyoruz fakat kapitalizm devam edecek şekilde.”

 

Müslümanlar -Türkler olarak dünyaya faizsiz bir düzeni kurmalıyız

Soğuk Savaş sonrasında yaşanan gelişmelerde değinen Ercan Yıldırım,  “Siyasal manada baktığımızda “Soğuk Savaş” sonrasında dünyada bir düzen teşkil edilemedi. Yani düzensizlik, çatışmaların sürekliliği aslında düzenin kendisi haline geldi. İktisadi manada bakıyoruz, 2008 ve 1997’de ki Güney Doğu Asya krizleri, 2008 kriziyle beraber iktisadi manada kapitalizm ciddi iki krize girdi fakat yeni bir iktisadi bir düzen ortaya çıkamadı. Bunların hepsi hem ölemedi hem de yeniden ortaya çıkamadı. Bunu yaşıyoruz. Peki burada ne olacak? Türkiye nezdinde söylersek iki tane şey var; Türkiye reel ekonomide çok önemli tedbirler aldı ve bununla beraber Koronavirüsün neden olduğu 3-4 aylık ekonomideki durgunluktan doğacak sorunlar için tedbirleri aldı. Burada kredilerin düşürülmesi ile birlikte çok yoğun bir şekilde ekonomi canlandı Fakat baktığımızda insanlar çok rahat bir şekilde faizle ikinci, üçüncü evleri almaya başladı. Ekonomi elbette hareketlensin. Fakat yeni bir sistem ortaya koymak için, Müslümanlar -Türkler olarak dünyaya yeni bir sistem sunmak için birinci planda faizsiz bir düzen kurmamız gerekiyor. Ama bakıyoruz, bunu kuracak olan bizler kredi ile evimizi alıyoruz, arabamızı alıyoruz. Bunu ne zaman yapıyoruz, Koronavirüsünün devam ettiği olağanüstü günlerinde yapıyoruz. Dolayısıyla şartlar değişiyor, kişiler değişiyor fakat zihniyet değişmeyi bırakın daha da kapitalist, ilişki biçimleri daha da bizim benliğimize yerleşiyor. Türkiye’nin sanayileşmesine engel olmak isteyenler kapitalizmi hep öne koyuyorlar.”

Bu haber toplam 314 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim