• İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C

Metin Kıratlı: Küreselleşme medeniyet ve kültürü etkiledi

Metin Kıratlı:  Küreselleşme medeniyet ve kültürü etkiledi
Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Kıratlı: “Hukuk kültürün gelişiminde, kültüründe hukukun gelişiminde rol oynadığı muhakkaktır. İlahî hukukun da kültür üzerinde etkisi kaçınılmaz bir gerçektir.”

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Tarkan Zengin'in hazırlayıp sunduğu "Kültür Sohbetleri" programına katılan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı "Hukuk ve Kültür" konusunda açıklamalarda bulundu.

02.09.2020 tarihinde, TYB’nin YouTube sayfasından canlı yayınlanan söyleşide konuşan Kıratlı, “Türkiye Yazarlar Birliği benim nezdimde önemli bir yere sahip.  Ankara şubesinin ilk açıldığı gün de oradaydım. O zamanlar öğrenciydim, öğrencilik hayatımda hafta sonları Yazarlar Birliğine gidip, oradaki sohbetlerden, büyüklerimizin konuşmalarından istifade ederdim. Ancak, öğrencilik hayatım bittikten sonra taşraya gidip oralarda hizmet yapınca, ister istemez Yazarlar Birliğinden uzak kaldım.” dedi.

Konya insanı uysaldır, sevecendir, barışçıldır

 Memleketi Konya ile ilgili bilgi veren Kıratlı, “Konya bir Selçuklu başkenti. Aradan yıllar bile geçmiş olsa onun o toplumda oluşturmuş olduğu atmosfer, o yapı, kültür, medeniyet hepsi Konya içerisinde mevcut. Tabi ki, Hz. Mevlâna gibi bir düşünürümüzü bünyesinde barındırması o’nun felsefesini o günden bugüne devam ettirmiş olması nedeniyle Konya’ da daima bir huzur kardeşlik devam edip gelmiştir. Coğrafi yapıların da insan üzerinde de etkisi vardır. Konya düz bir ovanın üzerine kuruludur ve ova insanı uysaldır, sevecendir, barışçıldır.” diye konuştu.

Hukuk ve kültür arasında bir ilişki var

Hukukun özü itibariyle iradenin ürünü olduğunu ifade eden Metin Kıratlı hukuk ve kültür arasındaki ilişkiye dair şunları söyledi:

“Bu ya beşeri yâda ilahi iradedir. Bizim uygulamada daha çok beşeri hukuku esas alan bir baz var. Dolayısıyla hukukun kültürün gelişiminde, kültüründe hukukun gelişiminde rol oynadığı muhakkaktır. İlahi hukukun da kültür üzerinde etkisi kaçınılmaz bir gerçektir. Hukukun gelişmesine dayanak sağlayan bir yapıdır. Hukuk belirli bir zaman diliminde insanlık tarihinin gelişmesiyle ortaya çıkan kültürel bir olgudur. Kültürel davranışın bir hukuki yanı olduğu gibi her hukuki olayında kültürel bir tarafı vardır. Hukukun bireyler arasında bir çözüm getirilmesi de sosyal olay olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal bir olay olması nedeniyle toplumda hukuk sürekli bir değişken bir yapıya sahiptir. Statik bir hukuk sürecinden bahsetmek çoğu zaman mümkün değildir. Toplumun dinamik yapısı nedeniyle hukukunda buna ayak uydurması gerekiyor. Sürekli bir kanunlaşma aşaması vardır. Beşeri hukuk kaynağını esas aldığımızda kültürün daha baskın karakter oynadığı görülür.”

Ülkemizin farklı il ve ilçelerinde uzun yıllar hâkimlik görevinde bulunan, Adalet Bakanlığında bürokrat olarak da görev yapan Metin kıratlı, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra batı kaynaklı hukuk sisteminin ülkemiz kanunlarına uyarlanması esnasında bir çok sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti.

Günümüzün medeniyet ve kültürünü konuşurken mutlaka küreselleşme ve küreselleşme kavramını dikkate almalıyız diye konuşan metin Kıratlı,  “Küreselleşme insanların, nesnelerin, mekânların ve bilginin çok yönlü akışını ve bunların karşılaştığı ve yarattığı diziyi ifade etmektedir. Günümüzde hukuk normları katı bir yapıya sahiptirler. Statiktir, bulunduğu toplumda sadece belli bir mekânda geçerlilik sağlar ancak küresel çağda bu katı yapı artık bozulmuş ve akışkan bir yapı oluşmuştur. Dünya büyük, global bir köy haline gelmiştir. Köy haline gelmesi de bir takım avantaj ve dezavantajları meydana getirmiştir.” İfadelerini kullandı.  

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca, "Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"te yapılan düzenlemenin amacına ilişkin bilgiler de veren Metin Kıratlı, daha önce bakanlar kurulu tarafından hazırlanmış olan resmi yazışma yönetmeliğini günün değişen şartlarını da dikkate alarak güncellediklerini belirtti.

e- devlet uygulamasına büyük önem veriyoruz

Kıratlı bu konuda şunları söyledi: Artık dijital çağda yaşıyoruz. e- devlet uygulamasına büyük önem veriyoruz. Devlette kâğıt üzerinden yapılacak birçok yazışmayı, dijital ortama taşıdık. Cumhurbaşkanlığına bağlı olan “Dijital Dönüşüm Ofisi” bu alanda, e-devlet uygulamaları konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Tüm kurum ve kuruluşları kapsayacak uygulamada çok az bir eksiğimiz kaldı, onu da tamamlayınca vatandaşlarımız her zaman ve her yerden kamu hizmetlerine daha rahat ulaşacak,  dijital ortamda ulaşılmayan hizmet kalmayacak, gerçek anlamda yönetmeliğin gerekleri yerine getirilmiş olacak. Ayrıca, Yönetmelikteki amaçlarımızdan biri de; kurumlardaki kağıt israfı ve zaman kaybı da engellenmiş olacak. İdarelerde uygulamada birlikteliği sağlamak ve hataları en az seviyeye indirmek amacıyla yönetmeliğin daha iyi anlaşılabilmesi için kılavuzlar hazırladık.”

Yabancı kelimelerden arındırılmış yazışmalara önem veriyoruz

TYB Genel Başkan Yardımcısı Tarkan Zengin’in dil ile ilgili sorusunu cevaplandıran Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, dilin kültürün önemli bir parçası olduğunu, küreselleşen kültürle birlikte dilimizde de ciddi orada erozyona uğradığını belirterek şunları söyledi: “ Ne yazık ki, dilimizde çok fazla yabancı kelime var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda gayet hassas. Biz yabancı kelimelerden arındırılmış halkımızın anlayacağı şekilde yazışmaları önemsiyoruz. Bu yüzden, Cumhurbaşkanlığı yenilenen resmi yazışma kuralları çerçevesinde, resmi yazılarda sıklıkla yapılan kelime hataları tespit edilerek doğrularını paylaştık.”

                                                                               Mahmut Erdemir- Tuğba Gönülal

 

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim