Selçuklu Belediyesi, Türkçenin 15.Uluslararası Şiir Şölenine ev sahipliği yaptı

Selçuklu Belediyesi, Türkçenin 15.Uluslararası Şiir Şölenine ev sahipliği yaptı
Selçuklu Belediyesi Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği “ 30. Yılında Türkçenin 15.Uluslararası Şiir Şöleni” ne ev sahipliği yaptı. Bu önemli organizasyon açılış için gün sayan Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi’nin de ilk programı oldu.

Kültüre, sanata ve onların icracılarına olan desteğini birçok vesileyle ortaya koyan Selçuklu Belediyesi Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği “Türkçe’nin 15.Uluslar arası Şiir Şöleni” programına ev sahipliği yaptı. İlerleyen günlerde açılışı yapılacak olan Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi de ilk programında kapılarını uluslararası düzeyde bir programa açmış oldu. Cumartesi günü Konya’ya gelen Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan ve beraberindeki şairler Mevlana Türbesi, Sille ve Kelebekler Vadisini de ziyaret etti. Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinliğe AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Konyabüyükşehir Belediyesi eski Başkanı Halil Ürün, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen birlik üyesi yazar ve şairler katıldı.

turkiye-yazarlar-birligi-5.jpg

PEKYATIRMACI: MEDENİYETİMİZ EMANETİMİZ

Türkiye Yazarlar Birliği'nin müstesna bir programına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Ahmet Başkanıma özellikle teşekkür ediyorum. Böyle bir programa ev sahipliği yapmamıza vesile olduğu için. Tabii dilimiz, tarihimiz, medeniyetimiz, kültürümüz ve gençlerimiz, bizim korumamız, yaşatmamız ve geleceğe taşımamız gereken değerlerimiz. Bu manada bu şiir şöleninin çok önemli bir organizasyon, önemli bir program olduğunu düşünüyorum. Otuz yıl önce başlayan böyle önemli bir programında otuzuncu yılında Konya'mızda gerçekleşiyor olmasından ayrıca mutluluk duyuyorum. Binamızı ilk defa resmi olarak kullanıyoruz. Binamızı tamamladık içinin tefrişini bitirdik. Ama henüz resmi açılışını yapmadık. Yazarlar Birliği'mizin bu müstesna programında resmi duyuruyla ilk defa bir programı icra etmek de ayrı bir mutluluk. Bugün pek çok mutluluğu hakikaten bir arada yaşıyoruz. Belediyeyiz ama belediye olarak belediyecilik hizmetlerini yürütürken asıl hizmet alanımızla birlikte pek çok alanda biz yine üzerimize görev olduğunu düşündüğümüz şekilde pek çok hizmeti de bir arada yürütmeye çalışıyoruz. Bu manada kültür, sanat, eğitim ve gençlerimiz bizim birinci önceliğimiz” dedi.

turkiye-yazarlar-birligi-14.jpg

ÖZBEKİSTAN'DA SERGİ AÇACAĞIZ

Başkan Pekyatırmacı şöyle devam etti: “Özellikle Cumhurbaşkanlığı himayesinde Anadolu Selçuklu Çağ Mirası, Büyük Selçuklu Çağı Mirası eserlerimizi daha önce tamamlamıştık ve yayın hayatına girmişti. İşte en son İpek Yolu Konakları eserimizi tamamladık. Anadolu'da bulunan İpek Yolu üzerindeki bütün hanlarımızın, Selçuklu eserlerimizin tamamını artık bir envanterde topladık. Bütün tarihiyle, geçmişiyle, fotoğraflarıyla, planlarıyla hepsini muhafaza altına aldık ve çok önemli bir projeyi de şu anda yürütüyoruz. Türklerin Mirası Projesini Selçuklu Belediyesi olarak üstlendik. Bu da Cumhurbaşkanlığı himayesinde aslında dört beş yıl önce başlamış ama finans zorlukları yüzünden rafa kaldırılmış bir projeydi. Geçen sene projeyi raftan indirdik 15 milyonluk bir bütçeyi ayırdık ve inşallah önümüzdeki yıldan itibaren etaplar halinde projeyi tamamlayacağız. On yedi ciltlik bir yayın ve on sekiz bölümlük bir belgeseli bu zamana kadar Türklerin tarihini anlatan en önemli, en büyük eseri inşallah yayın hayatına kazandırmış olacağız. İnşallah bu ayın sonuna doğru da Özbekistan'da Selçuklu eserleriyle ilgili bir sergiyi büyükelçiliğimizde açacağız ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'yla birlikte Özbekistan'daTürk Büyükelçiliğinde Selçuklu eserlerinin bulunduğu bir sergiye orada ev sahipliği yapmış olacağız. Biz Selçuklu Belediyesi olarak adını aldığımız medeniyete borçlu olduğumuzu düşünüyoruz ve bu manada pek çok organizasyonu bir arada yürütmeye çalışıyoruz.”

turkiye-yazarlar-birligi-8.jpg

SORGUN: ŞİİR MİLLETLERİN HAFIZASIDIR

Şiirin taşıdığı önemin altını çizen AK Parti Milletvekili Ahmet Sorgun, “Şiir bayrak kadar önemli bir değer taşıyor gerçekten bu kadar önemli. Şiirler aynı zamanda da milletlerin hafızasını da oluşturuyor Eğer bu şiir olmasaydı biz Endülüs'teki o kıyımı bugüne herhalde taşıyamazdık. Veya İstiklal Marşımız yahut Sakarya veya bir Su Kasidesi bunun kadar bunlar kadar kalıcı bir şey bildiğim kadarıyla yok. Onun için Türkçe’nin şiir şölenini çok önemli buluyorum. Hani Kazan'da söylenen bir şiirin Bakü'de anlaşılması, İstanbul'da yazılan bir şiirin Almatı'da Kaçkar'da dinlenmesi çok önemli. Hz. Peygamber'den öğrendiğimiz gibi az ama daimi olması örneğiyle burada bu on beşincisini ve otuzuncu yılda idrak ettiğimiz bu çalışmaların aynı heyecanla devam etmesini temenni ediyorum. Bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

turkiye-yazarlar-birligi-3.jpg

ARICAN: KONYA’DA YENİDEN BULUŞMANIN HEYECANI İÇERSİNDEYİZ”

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB’nin Türkiye'nin uluslararası düzeydeki en sürekli, devamlı tek faaliyetini ısrarla sürdürdüğünü ifade ederek, "45 yıl önce kurulan Türkiye Yazarlar Birliği "Türkiye'nin Uluslararası Şiir Şöleni" 30 yıldır süregelmektedir. Bu Şiir Şöleni'nin fikir babası, kahramanı aramızda bulunan kurucu ve şeref başkanımız Mehmet Doğan'dır. Sovyetler dağıldıktan sonra Türk devletleriyle aramızdaki kültürel iş birliğini arttırmak, sürdürmek, dilde, fikirde, işte birliği sağlamak adına böyle bir faaliyete geçirmiş ilk çıkıldığında belki "Neden böyle bir faaliyet yapılmalı? Ne gerek var?" seslerin çıktığı günden bugüne iyi ki böyle bir faaliyet yapılmış. Tekrarını 30.sunu 30 yıl sonra Osmanlı'nın başkenti Bursa ve Selçuklu'nun başkenti Konya'mızda tamamlamak suretiyle Mevla bunu yinelemeyi nasip etti. Herhalde bir beşere, bir kula planladığı programladığı bir faaliyetin artarak, güçlenerek 30 yıllık tekrarını göstermek, göstermesine Rabbin en büyük nimetlerden olsa gerek. İyi ki yol arkadaşlarım var. Bu şiir şöleninin gerçekten çok farklı özellikleri var. Türkiye Yazarlar Birliği'nin kültür, fikir, sanat hayatımız adına verdiği çok büyük bir davanın, kavganın en büyük savaşçıları şairlerimizdir. Şairlerimiz aslında Türkçemizin emekçileridir. Artık Türkiye Yüz Yılı denilen bu çağda, bu dönemde inşallah diyoruz ki. Bu yüzyıl aynı zamanda kültürümüzün şanlandığı, Türkçemizin şanlandığı, sanatımızın, edebiyatımızın şanlandığı sadece Türk devletlerine değil, tüm dünyaya, dünya edebiyatına, dünya şiir literatürüne artık şiirimizin yankılandığı, sunulduğu bir döneme geçeceğiz diye düşünüyoruz.” dedi.

turkiye-yazarlar-birligi-9.jpg

ŞAİRLER SAHNE ALDI

TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu’nun konuşmasıyla açılan Mevlânâ Şiir Faslında ilk şiiri; 30 yıl önce, 1992 yılında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı iken Türkçe’nin Uluslararası Mevlâna Şiir Şölenin ilkine ev sahipliği yapan Halil Ürün okudu. Daha sonra Prof. Dr. Ahmet Alkan, Güney Azerbaycanlı Ahmedzahed Ğarami, Ali Saçıkara, Kosovalı İskender Muzbek, Prof. Dr. Şaban Halis Çalış, Mustafa Uçurum, Makedonyalı Mehmed Arif, Murat Güzel ve Kerküklü Ali Yağmuroğlu kürsüye gelerek şiirlerini okudu. Yunus Emre Şiir Faslı ise TYB Konya Şubesi Genel Sekreteri Vural Kaya’nın konuşması ile başladı. Ardından Mehmet Atilla Maraş, Emre Öztürk, Mehmet Kurtoğlu, Vasfettin Yağız, Alpaslan Baha, Ahmet Aka, Türkmenistanlı Araazgül Recebova, Osman Avanoğlu, Sıtkı Caney, Mustafa Sarı, Ali Bal, Müştehir Karakaya, Kerküklü Şemsettin Küzeci şiir okurken Gagauzyalı Marioh Mercanka ve Üsküplü Mehmet Arif birer türkü seslendirdi. Program katılım beratı takdimi ve günün anısına çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Kaynak: https://www.pusulahaber.com.tr/selcuklu-belediyesi-turkcenin-15-uluslar-arasi-siir-solenine-ev-sahipligi-yapti-1696779h.htm

Bu haber toplam 245 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İbrahim Arpacı: İnsanım23 Ocak 2023 Pazartesi 12:39
 • İdris Ekinci: Sevinç Taslakları21 Ocak 2023 Cumartesi 14:15
 • Kenan Erdoğan: Ne Güzeldir20 Ocak 2023 Cuma 14:53
 • Nazım Payam: Niyazi Mısrî19 Ocak 2023 Perşembe 13:30
 • Leyla Arslal: Tinselin Mitsele Piksellenme Evresi18 Ocak 2023 Çarşamba 14:22
 • Eşrefoğlu Rumî Şiir Faslı: Atakhan Kozhogulov16 Ocak 2023 Pazartesi 17:04
 • Mustafa Muharrem: Lirik Ziyanlar Bahsi13 Ocak 2023 Cuma 12:07
 • İskender Muzbeg: Hergün Ana Dili Günümdür12 Ocak 2023 Perşembe 16:30
 • Maria Mercanka: Ana Dilim11 Ocak 2023 Çarşamba 15:19
 • Mehmet Kurtoğlu: Ömerce08 Ocak 2023 Pazar 10:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim