• İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

Türkçe'nin Uluslararası Şiir Şöleni Kosova'da yapılacak

Türkçe'nin Uluslararası Şiir Şöleni Kosova'da yapılacak
Türkiye Yazarlar Birliği 2 yılda bir düzenlediği Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni'nin 9.sunu bu sene Mehmet Akif Ersoy Yılı olması dolayısıyla Kosova'da yapacak. Türkçenin 9.

Şölene katılacak isimler

Türkiye'den şölene katılacak şairler şu isimlerden oluşuyor: A. Ali Ural, Ahmet Mercan, Cevat Akkanat,  Cevdet Karal,  Hicabi Kırlangıç, M. Atilla Maraş, Mustafa Muharrem,  Mustafa Baki Efe, Mustafa Özçelik, İhsan Deniz, Vural Kaya ve Yaşar Bedri. Şölene, Türkiye dışından katılan isimler ise şöyle: Almanya Selim Turan, Kırgızistan Altınbek İsmailov,  Hollanda Fatih Okumuş, Yunanistan Dr. Hasan Ahmet, Makedonya Nusret Dişo Ülkü, Nimetullah Hafız, Orhan Said, Avni Engüllü, Fahri Kaya, Fahri Ali, Leyla Hüsrev Emin, Bosna Hersek Hacem Haydoreviç, Bulgaristan Kâmil Topçu, Çuvaşistan Marina Karyagina, Irak Ekrem Terzi, Şemsettin Kuzeci, Romanya Güner Akmolla, Kırım Emine Eseinova, Azerbaycan Abbas Abdullah, Gürcistan Osman Ahmet. Şölene, Kosova'dan 15 şair katılacak: Rerzan Zborça, Zeynel Beksaç, İskender Muzbeg, Taner Güçlütürk, Arif Bozacı, Agim Rifat Yeşesen, Bayram İbrahim, Enver Balcı, Mürteza Büşra, Fikri Şişko, Raif Kırkıl, Mehmet Bütüç, Ayla Leskovçalı, Gülay Karasniç ve Şükrü Mazrek.

Sultan Murat Türbesi ziyaret edilecek

Türk heyeti 24 Kasım'da Priştina Havaalanı'na indikten sonra, Kosova sahrasında Sultan Murat Hüdavendigâr Türbesi'ni ziyaret edecek. Heyet, Priştina şehir gezisinden sonra Prizren'e intikal edecek.

Şiir fasılları ve atölye çalışmaları yapılacak

Şiir şöleninde şairlerin kendi şiirlerini okuyacağı şiir fasılları yanında ilmî toplantılar da yer alacak. Açılışta, Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıdvan Canım Osmanlı Asırlarında Balkanlar'da Türk Edebiyatı başlıklı açılış bildirisini sunacak. Şölen süresince şairler şiir atölyelerinde günümüz şiirinin meselelerini tartışacak. Mehmet Akif'in baba yurdu ziyaret edilecek. Prizren merkezli şölen sırasında yapılacak gezilerden en önemlisi Mehmet Akif'in baba yurdu Suşisa köyünün ziyareti olacak. Şölende icra edilecek şiir fasıllarından biri, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mamuşa'da gerçekleştirilecek.

Büyük ödüller verilecek

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni'nde, Türk dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına büyük ödüller veriliyor. Prizren şöleninde büyük ödüller 16. yüzyılın Prizrenli şairi, gazavâtnâme sahibi Suzî Çelebi,  Türkiye'den 20. yüzyılın önemli şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar ve Türk şiirinin en büyük şairlerinden büyük halk şairi Karacaoğlan adına verilecek. Ödüllerin, hem maddi değeri ve hem de sanat değeri taşıması gözetiliyor. Bekir S. Soysal tarafından hazırlanan büyük ödüller, adına ödül verilen şair ve yazarların altın kaplama rölyefleri ile klasik cilt ve süsleme unsurlarının bir kompozisyonu şeklinde tasarlandı.

Edebi dirilişin zemini hazırlanıyor

Türkiye Yazarlar Birliği'nin, ilkini 1992'de gerçekleştirdiği Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni yirminci yılına yaklaşırken, Türk dünyasına yönelik planlı, programlı ve istikrarlı tek faaliyet olma niteliğini de sürdürüyor. Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni, geçmiş asırların anıtlaşmış şairlerini hatırlatmak yanında, yedi iklim dört bucaktan zamanımızın yaşayan dil ve şiir ustalarını bir araya getirerek yeni bir edebî dirilişin zeminini hazırlıyor. Bursa'da dikilen çınar büyümeye devam ediyor. İlk şölen, Osmanlı Devleti'nin gerçek anlamda kurulduğu Bursa'da başlamış Selçuklu'nun başkenti Konya'da tamamlanmıştı. 2. şölen, Asya'nın hayli doğusunda ve kuzeyinde Kazakistan'ın Almatı şehrinde yapıldı. 3 şölen, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta idi.  Orta Asya bozkırlarından şiir rüzgârları, batıya ve güneye doğru esti Kıbrıs'ta karar kılarak 4. şölen Girne'de icra edildi. 5. şölen Avrupa'nın parlamento başkenti Strazburg'da, 6. şiir şöleni Kırım'da yapıldı. 7. şiir şöleni Yahya Kemal'in doğduğu Üsküp'te, 8. şiir şöleni ise Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 2009'da gerçekleştirildi. 24 Kasım 2011'de dünyanın Türkçe yazan şairleri Kosova'nın Prizren şehrinde Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni'nde 9. defa bir araya geliyor.

21.11.2011 Milli Gazete
Bu haber toplam 1971 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Zebo Mirzayeva: Atayurt24 Ocak 2023 Salı 10:00
 • İdris Ekinci: Sevinç Taslakları21 Ocak 2023 Cumartesi 14:15
 • Kenan Erdoğan: Ne Güzeldir20 Ocak 2023 Cuma 14:53
 • Nazım Payam: Niyazi Mısrî19 Ocak 2023 Perşembe 13:30
 • Leyla Arslal: Tinselin Mitsele Piksellenme Evresi18 Ocak 2023 Çarşamba 14:22
 • Eşrefoğlu Rumî Şiir Faslı: Atakhan Kozhogulov16 Ocak 2023 Pazartesi 17:04
 • Mustafa Muharrem: Lirik Ziyanlar Bahsi13 Ocak 2023 Cuma 12:07
 • İskender Muzbeg: Hergün Ana Dili Günümdür12 Ocak 2023 Perşembe 16:30
 • Maria Mercanka: Ana Dilim11 Ocak 2023 Çarşamba 15:19
 • Mehmet Kurtoğlu: Ömerce08 Ocak 2023 Pazar 10:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim