Yeditepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali

Mahmut BIYIKLI

Merhum Cahit Zarifoğlu’nun yanına gelen gençlere söylediği “Biz işimize bakalım” sözünü kurumlarımızın ve kuruluşlarımızın duvarlarına asmak gerek.

Seçimlerin koyu bir şekilde ülke gündemini meşgul etmesiyle birlikte neredeyse toplumun bütün kesimleri sadece siyasi münakaşalara odaklandı. Edebiyatçının edebiyatına, bilim adamının bilime yönelmesi gerekirken herkes politika mühendisi kesilip alanından uzaklaşarak yoğun gündemin içinde boğuldu. Böylesine büyük bir gündemden bigâne kalınamaz elbette ama sadece orada tıkanıp kalmak da kimseye fayda vermez.

EDEBİYATIN DİRİLTİCİ GÜCÜ

Politikanın yüksek sesle konuştuğu böylesi zamanlarda toplumu edebiyatın diriltici nefesiyle buluşturmak, kültür sanatı ana gündeme taşımak da gerekir. Biz de öyle yaptık; geçtiğimiz günlerde “Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali” vesilesiyle sadece öyküyü, romanı, şiiri, denemeyi konuştuk. Usta şairlerin genç edebiyatçılarla buluşmasını, genç dergicilerin tecrübeli yayıncılarla tanışmasını ve kaynaşmasını sağladık. Gündemde sadece edebiyat olunca yüzlerde ne gerginlik ifadesi ne de sözlerde kutuplaştırıcı kalıplar vardı. Toplumu besleyen en büyük güçlerden birisinin edebiyat olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Gençlerin sağlam kitapları okuduğunda ve kaliteli metinlerle tanıştıklarındaki kat ettikleri mesafeyi müşahede ettik. Onlarla teşriki mesai yapmanın insanı genç tutan bir yanı olduğunu da hep birlikte yaşamış olduk.

EMEK VE YÜREK

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi olarak hazırladığımız onlarca kültürel projeden birisi Yedi Tepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali. Beş yıl önce olgunlaştırdığımız, üç yıl önce de bir üniversitemizin öğrenci kulübüyle birlikte ilkini gerçekleştirdiğimiz faaliyetin bu sene üçüncüsünü icra ettik. Edebiyat, akademik sahanın içinde ve resmî prosedürlerin arasında olmayı pek kabullenmiyor. Arzu edilen bu çalışmaların sivil alanda özgürce sesini yükseltmesidir. Bazı öğrenci arkadaşlarımız hocalarının gözüne girip asistanlık yolunda bu güzide etkinliği araç olarak kullanmaya başlayınca ve bu milletin değerleriyle problemleri olan isimleri davet yoluna girince bu sene sadece TYB markasıyla ve edebiyatçı gençlerle festival coşkusunu İstanbullularla paylaştık. Herhangi bir sponsor olmamasına rağmen emek ve yürek birleşiminden bereketli bir organizasyon doğdu.

SINIRLARI AŞMAK

Gelecek sene farklı ülkelerden genç edebiyatçıları yedi tepeli güzel şehrimizde misafir ederek bu anlamlı çalışmayı uluslararası bir kimliğe büründüreceğiz. Eli kalem tutan gençlerimizi dünya edebiyatının önemli kalemleriyle tanıştıracağız. Yeni nesil artık edebî ürünlerinin Edirne’den Kars’a bir sınır aralığında kalsın istemiyor. Bunun için bir çaba gerekiyor. Bu festivallerin de dışa açılım için güzel bir gayret olacağına inanıyorum.

DAİMA HEYECAN!

Gençlerin öznesi olduğu bütün çalışmalarda heyecan eksik olmuyor. Yedi Tepe Yedi Mekân Genç Edebiyat Festivali’nin her oturumunda bunu açıkça gördük. Uzun süre bir yerde oturamayan birisi olarak genç edebiyatçıların konuşmalarını kaçırmamak için yerimden hiç kalkamadım. Onların heyecanı bize de enerji kattı. Gençler okumuyor diyenlerin gençleri doğru okumadıklarını da bu festival sayesinde görmüş olduk. Çünkü gençlerimiz Doğu’yu da okuyorlar Batı’yı da. Bugünü de okuyorlar dünü de. Özellikle divan edebiyatına dair yapılan konuşmalarda gençlerin divan edebiyatının zenginliğinden müthiş derecede istifade ettiklerini görmek gözlerimizi yaşarttı.

Dolu dolu geçen festivalde Beşir Ayvazoğlu’nun edebiyatçıların gençlik yıllarına dair anlattıkları, Ali Ural’ın genç yazara öğütleri, Mustafa Özel’in klasik romanlara dair tespitleri ve daha birçok güzellik görülmeye değerdi…

Ve tabii ki de gençler… Teşekkürler gençler. Teşekkürler İstanbul…

Bu yazı toplam 345 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim