• İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

“Âkif Hatay’da huzur dolu günler geçirdi”

“Âkif Hatay’da huzur dolu günler geçirdi”
“Mehmet Âkif Ersoy davet üzerine Hatay’a geldi. Yaklaşık üç hafta kaldığı şehrizimin havası, suyu, yemekleri ve insanların sıcak yaklaşımları ona moral verdi. Yazdığı mektubunda da tüm bu memnuniyetini ve insanların kendisine olan sevgisinden söz ediyor.”

Türkiye Yazarlar Birliği Gençlik birimi üyeleri İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Âkif Ersoy’u daha yakından tanımak için İstiklâl Marşı'nın TBMM de Milli Marş olarak kabul edilişinin 100'üncü yılı dolayısıyla 2021 yılında önemli faaliyetler düzenledi.

Gençler şimdi de; Âkif’in doğup büyüdüğü İstanbul dışında misafir olduğu, vaazlar verdiği, şiirlerini yazdığı şehirleri daha yakından  tanımak amacıyla “Âkif’in Şehirleri”  söyleşilerini başlattı.

TYB Gençlik biriminden Gülfem Akyıldız'ın hazırlayıp sunduğu “Âkif’in Şehirleri” programının il konuğu Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan oldu.

02 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşen söyleşide, Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Mehmet Âkif Ersoy’un Hatay günlerini, burada edindiği dostlarını ve İstiklal Şairimizin şehir hakkındaki görüşlerini anlattı.

Genel Başkan Arıcan, Hatay, Mehmet Akif Ersoy'a hem yaşarken hem vefatından sonra en büyük vefayı gösteren kadim şehirlerimizden bir tanesidir. Hatay şöyle kısaca ifade etmek gerekirse aslında kurulduğunda dönemin en kadim şehirlerinden biridir. O dönemin dünyadaki en büyük dört metropolü vardı, bunlar Roma, İskenderiye, Kudüs ve Hatay. Hatay coğrafi bir isim, geniş bir coğrafyanın adı. Osmanlı döneminde Halep Sancağına bağlı olarak anılır. Şehir, on ç medeniyete ev sahipliği yapmış. Dil, kültür, inanç dahil folklorun çeşitliliği ile her zaman özgün bir yapısı bulunan Hatay’ın Mehmet Âkif Ersoy’un hayatında da önemli bir yeri vardır. O dönem Âkif hasta ve zor günler geçiriyordur. İstiklal şairimizi seven, ona  muhabbet besleyen Hataylılar Âkif’e selâm göndererek kendisini misafir etmek istediklerini söylerler.” diye konuştu.

Âkif’in o zor şartlarde ve zor durumda olmasına rağmen 1935 yılının Ağustos ayında severek Hatay’a geldiğini belirten Arıcan sözlerini şötle sürdürdü:

“Şehre gelir. Yaklaşık üç hafta kaldığı Hatay’ın havası, suyu, yemekleri ve insanların sıcak yaklaşımları ona moral verir. Yazdığı mektubunda da tüm bu memnuniyetini ve insanların kendisine olan sevgisinden söz eder. Bana göre, uzun yaşasaydı, imkânlar el verseydi mutlaka buraya taşınır, burada yaşardı. Şiirinde Milli mücadelenin kazanılacağına olan inancıyla bağımsızlık, İslam, iman, vatan, millet ve benzeri konuları özenle istiklal marşında işleyen Mehmet Âkif Hatay’da bulunduğu sürede kendisine ziyarete gelenlere de benzer konuşmalar, sohbetler yapmış öğütler vermiştir. Yeri gelmişken bir gerçeği de hatırlatmak istiyorum; milli mücadelenin ilk kitlesel direnişi Hatay sınırları içerisinde Dörtyol Karaköse’de gerçekleşti.  O tarihler de ne  İzmir'de ilk kurşun sıkılmıştır, ne daha Maraş'ta Sütçü İmam hadisesi olmuştur. Sütçü İmam hadisesine benzer bir hadise yine burada vuku bulmuştur. Müslüman Türk kadınlarınca Fransız askerlerine yapılan bir taarruz söz konusudur. Şöyle bir gerçek var; Âkif her zaman vefa göstermiştir, kendisine vefa gösterenleri de unutmamıştır. Nitekim, Hatay’ın sağlığında kendisine vefa göstermesini çok büyük bir şükranla karşıladı ve unutmadı. Bu anlamda, “Âkif’in Şehirleri” programının ilkini benim de şehrim olan Hatay’dan başlatmış olmanız nedeniyle sizlere teşekkür ediyorum. Âkif vefaya layıktır, biz hayatta olduğumuz sürece bu vefayı göstereceğiz ve Akif'e vefa gösterilmesini sağlayacağız.”

Bu haber toplam 309 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim