• İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

Bakü’de “Türkçe’nin 8. Uluslararası Şiir Şöleni”

Bakü’de “Türkçe’nin 8. Uluslararası Şiir Şöleni”
TYB tarafından ilki 1992 yılında Bursa’da yapılan “Türkçenin Uluslararası Şiir Şölen”lerinin sekizincisi bu defa Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de gerçekleştirilecek.

Dünyanın dört bucağından Türkçe yazan şairler katılıyor

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Bakü’de yapılacak Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni hazırlıkları konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Şiir Şöleni ile ilgili çalışmalar bir takvime bağlı olarak uzun süredir devam ediyor. Daha önce birliğimiz tarafından gerçekleştirilen yedi şölen tecrübesine sahip olan Şölen Daimi Heyeti TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’ın başkanlığında, şölenin programı, bütünleyici faaliyetler, yurt içinden ve yurt dışından katılacak şairlerin ve büyük ödüllerin tespiti gibi konularda çalışmalar yaptı.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri görüşülerek şiir şölenine Türkiye’den ve yurtdışından katılacakların vize sorunlarının çözümü konusunda ve şölenin yapılacağı  Azerbaycan ne haberdar edilmesi hususunda destek sağlandı.

Şölene Türkiye dışından, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, KKTC, Doğu Türkistan, Tataristan, Dağıstan, Altay, Balkar, Başkırdistan, Çuvaşistan, Karakalpakistan, İran, Irak, Bosna, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova (Gagavuzeli), Yunanistan (Batı Trakya), Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, İsveç, Avusturya, ABD’den şairlerin katılması bekleniyor.

Yoğun toplantılar ve atölye çalışmaları

Şiir Şöleni, şiir fasılları yanında ilmi toplantılar da yer alacak. Açılışta  Ege Üniversitesi Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı  Başkanı Prof. Dr.A. Yavuz Akpınar “Azerbaycan Türkiye Edebi  Alakaları” konulu bir konuşma yapacak.

Şölen süresince şairler şiir atelyelerinde Şiirin teknoloji ile imtihanı, Lirik şiirin sorunları, 21. yüzyılda hece şiiri ve Şiirde millet bağı (şiirde evrensellik-millilik) konularını tartışacak.

Dört gün sürecek Şölen’de, şiir okumaları, teori ağırlıklı toplantılar yanında, konserler de ihmal edilmedi. TRT İstanbul Radyosu ses sanatçılarından Aysun Gültekin de bir konser verecek.

Şölen  büyük ödülleri

Türkçenin Uluslar arası Şiir Şölenlerinde, Türk  dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına büyük ödüller veriliyor. Bakü şöleninde büyük ödülleri 12. yüzyılın büyük şairi Genceli Nizami,  Türkiye’den yirminci yüz yılın  büyük şairlerinden Ahmet Haşim ve  Yirminci Yüzyılda Azerbaycan’ın büyük  şairlerinden Hüseyin Cavid adına  verilecek.

Şiir şöleninde verilen Büyük Ödüllerin, hem maddi değeri, hem de sanat değeri taşıması gözetiliyor. Bekir Soysal tarafından hazırlanan büyük ödüller, adına ödül verilen şair ve yazarların altın rölyefleri ile klasik cilt ve süsleme unsurlarının bir kompozisyonu şeklinde tasarlandı.

Türkçenin Uluslararası  Şiir Şöleni, geçmiş asırların anıtlaşmış şairlerini hatırlatmak yanında, yedi iklim dört bucaktan zamanımızın yaşayan dil ve şiir ustalarını bir araya getirerek yeniden bir dirilişin zeminini hazırlıyor. Şölen’e Asya’nın, Avrupa’nın Türkçe yazan şairleri birlikte Batı Avrupa’da yaşayan Türk şairleri de katılıyor. Elbete şiirimizin sınırları Avrupa’nın batısında sona ermiyor;Atlantik ötesinde de katılımcılar bekleniyor.

Türk  dünyasına yönelik en önemli sürekli kültürel faaliyet

Türkiye Yazarlar Birliği’nin, ilkini 1992’de gerçekleştirdiği Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni  on yedinci yılını  geride bırakırken, Türk dünyasına yönelik planlı- programlı, istikrarlı tek faaliyet olma niteliğini de sürdürüyor.

Bursa’da dikilen çınar büyümeğe devam ediyor

İlk şölen,  Osmanlı Devleti’nin gerçek anlamda kurulduğu Bursa’da başladı, Anadolu Konya’da, Selçuklularının başkentinde tamamlandı. 2. Şölen, Asya’nın hayli doğusunda ve kuzeyinde Kazakistan’ın başkenti Almatı’da yapıldı.

Bozkırın atlıları, adet olduğu üzere, güneye doğru aktı ve Horasan’da karar kıldı.3. Şölen, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapıldı. Orta Asya bozkırlarından şiir rüzgarları, batıya ve güneye doğru esti ve Kıbrıs’ta karar kıldı. 4. Şölen Girne’de icra edildi.  5. Şölen Avrupa’nın Başkenti Strasburg’da Türkçe şiir rüzgarı estirdi. 6. Şiir Şöleni Kırım’da yapıldı. 7. Şiir Şöleni Yahya Kemal’in doğduğu Üsküp’te anlamını zenginleştirdi.

Şimdi şairler şiirin öz yurdunda, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de  “Türkçe’nin Şiir Şöleni” için 8. defa bir araya geliyor.

Önemli Not;

TYB’nin imkânları çok sayıda şairi masraflarını karşılayarak Bakü’ye götürmeye yetmiyor.  Kendi masraflarını ödeyerek şiir şölenine katılmak isteyenler, sadece ulaştırma ve konaklama giderleri karşılığı olarak 1650 TL ödeyerek Bakü’ye gelebilecekler.

Bu haber toplam 2562 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Zebo Mirzayeva: Atayurt24 Ocak 2023 Salı 10:00
 • İdris Ekinci: Sevinç Taslakları21 Ocak 2023 Cumartesi 14:15
 • Kenan Erdoğan: Ne Güzeldir20 Ocak 2023 Cuma 14:53
 • Nazım Payam: Niyazi Mısrî19 Ocak 2023 Perşembe 13:30
 • Leyla Arslal: Tinselin Mitsele Piksellenme Evresi18 Ocak 2023 Çarşamba 14:22
 • Eşrefoğlu Rumî Şiir Faslı: Atakhan Kozhogulov16 Ocak 2023 Pazartesi 17:04
 • Mustafa Muharrem: Lirik Ziyanlar Bahsi13 Ocak 2023 Cuma 12:07
 • İskender Muzbeg: Hergün Ana Dili Günümdür12 Ocak 2023 Perşembe 16:30
 • Maria Mercanka: Ana Dilim11 Ocak 2023 Çarşamba 15:19
 • Mehmet Kurtoğlu: Ömerce08 Ocak 2023 Pazar 10:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim