• İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

Eve Dönmek İsteği Üzerine Notlar

Eve Dönmek İsteği Üzerine Notlar

Günlük Çerçevesi

Günlükler; teknik olarak birinci kişi anlatımına dayalıdır. Bu anlatım, kişisel tecrübelerin yazıya yansıması ve öznel-sübjektif yargıların yoğun şekilde yazıda yer alması anlamına gelir. Günlükler çoğunlukla belirli bir zaman çizgisi üzerinde ilerleyen yazılardır. Bir bakıma hatıra türünün günü gününe, sıcağı sıcağına yazılmışı ve tarih düşülmüş şeklidir.

Günlüklerin farklı sebepleri ve sonuçları oluşur. Bu yazarın tavrı ve tarzına göre farklılık göstermektedir. Çünkü kişisel ve mahrem bir alandır çoğunlukla söz konusu edilen. Bazı duygu-düşünceler, hiç kimseye ifade edilmez. Günlük bu tarz metinlerden oluşuğunda başka insanlara aktaramazsınız. Diğer insanların, birinin günlük tuttuğuna dair bilgiyi kullanmak istemeleri kaçınılmazdır. Böyle kişisel ve özel metinlerden yola çıkarak yazarının karakterini veya anlattığı olayların o kişinin bakış açısına göre nasıl şekillendiğini anlama eğilimi vardır. Bu tecessüs merakı bütün dünyadaki magazin merakının bir yansımasıdır. Bu bakımdan günlüklerin gizli ve kişiye özel yapısı, okur üzerinde okuma motivasyonu oluşturacak bir psikolojik etki oluşturur. Günlüklerin okuma motivasyonuna yönelik bu tür bir etkisinin yanında yazarları için de farklı etkileri ortaya çıkar.

Öğrenme alanlarının üç ana alandan çıkarak çok çeşitli alt alanlara ayrıldığı malumdur. Okuma ve yazma ilgili yapılan çalışmalar sonucu, günlük tutmanın yazma yeteneğini geliştiren olumlu bir ilişki olduğunu açıklamaktadır. Özellikle orta öğretimde günlük tutmayan öğrencilerin, günlük tutanlara göre daha fazla tutukluk yaşadığı bilinmektedir. Çünkü günlük tutan öğrencilerin kendine güveni, tutmayanlara göre yüksektir. Öğrencilerin günlük tutmakla, yazılı ifade becerilerini geliştirdiği, olaylara daha analitik bakabildiği bilinmektedir.

Günlüklerin ikinci ve önemli diğer bir yönü vardır: kişisel duygu ya da düşüncelerden oluşmasına rağmen, mahremiyet kaygısı olmayan hatta topluma ya da edebiyata / sanata katkısı söz konusu olan günlükler… Örneğin Cemal Süreya'nın "Günler", Ece Ayhan'ın "Başı Bozuk Günler" gibi eserleri. Bu eserler okunduğunda, örneğin Cemal Süreya'nın öğrencilik yılları, iş hayatında karşılaştığı zorluklar, sanat çalışmalarında kimlerle yollarının kesiştiği vb pek çok bilgiye ulaşılır. Bu türden eserleri okumanın pratikte pek çok faydasından bahsedebiliriz. Madem sözünü ettik o halde C. Süreya'nın günlerinden faydalı bir günü burada iktibas edelim: 29. Gün: "Güzel şiir? Bir yeri güzelse o şiir güzeldir. Ama geri kalan bölümleri de ortalama düzeyi tutturmalı. Zaten öyle olur. O bir kıymık güzelliği yakalayabilen kimse, daha alt düzeye istese de inemez. Bu konuda rastlantı olamaz. Ama aynı şiirde."

Artık Evimize Dönmek İstiyoruz

Şakir Kurtulmuş Çıra yayınlarından kitap yayınlamaya devam ediyor. "Artık Evimize Dönmek İstiyoruz-Muhacir Günlüğü" eseri de 2022 Eylül ayında çıktı. Sözü "Ben, yaşarken çok ders çıkardım kendi payıma. Yazarken de..." diyen yazara bırakmak istiyorum:

Devamı: https://www.kitaphaber.com.tr/eve-donmek-istegi-uzerine-notlar-k5409.html

Bu haber toplam 188 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim