IV. Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni Sona Erdi

IV. Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni Sona Erdi
Malazgirt’te devam eden “IV. Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni”nin ikinci günü, 19 Ağustos 2019 tarihinde Van’da elim bir trafik kazası sonucu vefat eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun’u anma konuşmaları ile başladı.

Doğan: Gerçek anlamda bir kütür adamıydı

TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan yaptığı konuşmada;  gerçek anlamda bir kültür adamını kaybettiklerini dile getirdi.

Doğan, Haluk Dursun ile şahsi dostlukları olduğunu vurgulayarak, "O yüzden en çok beni etkiledi diyebilirim. Dünden beri bir veda yazısı yazayım diye zihnimde tasarlıyor fakat bir türlü oturup iki lafı bir araya getiremiyorum. Haluk Beyin vefatının bizim toplantıyla bağlantılı şekilde gelişmesi, tabii ki kaderdir bu, insan kaderine doğru gider. Haluk Bey bu toplantıya katılmak için çok ısrar etti. Bilet bulunamadı, farklı şeyler oldu ama bütün bunlar aşıldı. İnsan 'Keşke başka engeller çıksaydı' diye düşünüyor. Sadece bir üniversite hocası değil, bir bürokrat değil gerçek anlamda bir kültür adamıydı, kültür tarihçisiydi." değerlendirmesinde bulundu.

 Dursun'un dün yaptığı son konuşmaya işaret eden Doğan, şöyle konuştu: "Söylenmesi gereken her şeyi en güzel ve net şekilde söyledi. Gerçekten bir hitabet şaheseriydi. Büyük bir zevkle dinledik, büyük heyecanla dinledik. Kendisine de ifade ettim bunu. Ve sonra tabii konuşması bitti 1. bölüm arası verildi. O zaman da tabii nezaketen izin istedi. 'Ya ben Ahlat'a gideceğim.' Ben tabii ona ısrar edip 'kal' diyebilirdim de ondan sonraki konuşmacı ben olduğum için 'İlla beni dinle' şeklinde anlaşılır diye düşündüğümden herhangi bir ısrarda bulunmadım. Bütün bunlar kaderdir. Bu yolculuğa çıkılacaktır. Her halükarda kader gereğini yapacaktır. Allah rahmet etsin, başımız sağ olsun. Yani bu tarz insanlar çok fazla değil, eskiden fazla mıydı? Belki nüfusumuza göre fazlaydı. Yine sayı olarak çok değildi de biz bu kadar kalabalık değildik. Haluk Bey gibiler yine çok değildi. Güzel eserler de yazdı, güzel işler de yaptı ve yolculuğuna bu şekilde çıktı. Dün burada yaptığı konuşmanın, sonradan üzerinde düşününce adeta bir veda konuşması olduğunu düşünmeye başladım. Yani orada yaptığı işler, ondan beklentileri, geleceğe yönelik program şeklinde anlatıldığı için böyle bir düşünce içindeyim.

 

Yalçın: Hatıralarımızda yaşayacak

Programda konuşan Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, acı şeylerin arkasından konuşmanın zorluğuna değinerek, "Söylenecek çok bir şey olmaz. Çünkü artık güzel şeyler sadece hatıralarda kalmaya mahkum olmuştur. Bu saatten sonra bizim için Haluk Hocamız yetiştirdiği öğrencilerle verdiği eserlerle ve bizim özelimizde de dün yaptığı -aslında onun akademik derinliğinin sadece kökü denilebilecek- o çok güzel konuşmayla hatıralarımızda kalacak. Allah mekanını cennet eylesin." diye konuştu.

 

Altın: Emaneti emin ellerde, kuzulara biz bakacağız

Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın' da "4. Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni"nin önemine dikkati çekerek, "Heyecanla bugünü bekliyorduk ama maalesef dünkü kazadan sonra gerçekten büyük bir acı yaşadık. Şunu anladık ki hiçbir şeyin, yani bir saniye sonra veya bir dakika sonra ne ile karşılaşacağımızın garantisi yok. Yaşayıp yaşamayacağımıza maalesef biz karar veremiyoruz." ifadelerini kullandı. "Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın" sözünü hatırlatan Altın, şunları kaydetti:"(Haluk Dursun) Katıldığı bir programdaki bir anısını anlattı. Dicle Üniversitesindeki bir kızla sohbetini ve kızın tepkisini. Dicle'nin, Murat'ın, Tuna'nın kuzularından bahsetti ve 'Dicle'nin, Murat'ın, Tuna'nın kuzularını size emanet ediyorum.' dedi. Biz de elimizden ne gelirse siz yazarlarımızla birlikte akademisyenlerimizle birlikte Allah nasip ederse hocamızın bize emanet ettiği o kuzulara sahip çıkacağız. Biz hocamızın yolundan devam edeceğiz.

Konuşmalardan sonra, vefat eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun için  Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

Anma programından sonra şölenin oturumlarına devam edildi.

1-(3)-006.jpg

20.08.2019 tarihindeki 3. oturumun başkanlığını  Giresun Üniversitesinden Prof. Dr. Nazım Elmas yaptı.

Bu oturumda bildiri sunan akademisyenler ve bildiri başlıkları: Prof. Dr. Nesrin Karaca / Bursa Uludağ Üniversitesi- ‘Tarihi-Biyografik’ Niteleme Işığında Çağdaş Dönem Yunus Emre Romanları, Doç. Dr. Özlem Nemutlu/ Manisa Celal Bayar Üniversitesi - Sevinç Çokum’un Romanlarında Tarihî Malzemenin İşlenişi,  Doç. Dr. Şerife Çağın / Ege Üniversitesi - Tarihin Yeniden İnşasında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eserlerinde Mimarî, Prof. Dr. Hanife Yasemin Mumcu / İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi - Tarihte Bir Kahraman Olarak Balak Gazi/ Roman Kahramanı Olarak Balak Gazi.

Bursa Uludağ Üniversitesinden  Prof. Dr. Nesrin Karaca’nın  yönettiği 4. oturumda; bildiri sunan akademisyenler ve konu başlıkları. Prof. Dr. Nazım Elmas / Giresun Üniversitesi - Firavun İmanı Romanında Tarihi Olay ve Şahsiyetlere Sembolik Göndermeler, Mustafa Özçelik / Şair-Yazar - Tarihî Bir Roman Kahramanı Olarak Yunus Emre, Prof. Dr. Özlem Fedai / İstanbul Medeniyet Üniversitesi - 2000 Sonrası Yayınlanan Beş Romanımızda Türk Tarihinin Ele Alınışı, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Ulutürk / İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi- Tarihî Roman Üzerine Kavramsal Bir Çerçeve

4-(1)-001.jpg

 “IV. Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni”nin ikinci günün öğleden sonraki 5. oturumunu / TRT Erzurum’dan İsmail Bingöl yönetti.

Dr. Öğr. Üyesi Kemal Taşcı / Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi - Tarihten Tarihî Romana Malazgirt Meydan Muharebesi: Ortaçağ Tarihi Kaynakları ve Tarihî Romanlar Arasında Bir Mukayese,  Vezir Gökdemir/Emekli Öğretmen-Malazgirt zaferinin önemi, Öğr. Gör. İsmail Göktürk / Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi - Roman ve Tarih İlişkisi, Dr. Öğr. Üyesi Maksut Yiğitbaş / Ahi Evran Üniversitesi- Tarihin Romantik Tanığı, Halit Ziya Uşaklıgil ve Dr. Öğr. Üyesi Turan Güler / Muş Alparslan Üniversitesi- Roman Karakteri Olarak Sultan Alparslan.

kiop-001.jpg

İkinci günün son ve 6. oturumunu Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Ömer Özden yönetti.

Bu oturumun konuşmacıları ve tebliğ konuları ise; Dr. Öğr. Üyesi Hayrettin Orhanoğlu/ Giresun Üniversitesi-Zamanın Gizemli Odası: Fantastik Tarih, Doç. Dr. Muhammet Enes Kala / Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi- Romanlardan Bosna’ya Yakılan Ağıtları İşitmek, Dr. Öğr. Üyesi Cafer Gariper/ Süleyman Demirel Üniversitesi-Tarihin Yapı bozumu: Karadavud ve Boğazkesen Örneği ve Mehmet Kurtoğlu/ Şair-yazar- Sözlü Anlatımdan Tarihî Romana “Aşk ve Zafer”

Şölende D. Mehmet Doğan katkı ve katılımlarından dolayı Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın ve Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın’a beraat takdim etti.

İki süren “IV. Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni’nin kapanışında bir konuşma yapan TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Malazgirt’te iki gün boyunca “Tarihî Roman ve Romanda Tarih’i, Alp Aslan’ı Malazgirt Zaferinin nedenleri ve sonuçları ile edebiyata yansımasını konuştuk. Sempozyumda akademisyenlerimiz ve yazarlarımız çok  önemli bildiriler sundular. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

6-(3)-002.jpg7-(1).jpg

Bu haber toplam 1197 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim