TYB “Yeni Anayasa Önerisi için Çalıştay” düzenleyecek

TYB “Yeni Anayasa Önerisi için Çalıştay” düzenleyecek
Yeni anayasa hazırlama süreci hızla devam ederken Türkiye Yazarlar Birliği de “Yeni Anayasa” çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla çalıştay düzenleyecek.

30 Eylül 2021 tarihinde; akademisyenler, hukukçular ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katılımı ile çevrimiçi gerçekleşecek program “Anayasada usul ve üslup” başlıkları altında iki oturum yapılacak.

TYB Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Enes Kala, TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un açılış konuşmalarını yapacakları çalıştayda; “Anayasalar ve Darbeler,  Anayasa’nın Konusu Ne Olmalı?, Yeni Anayasanın Yapılma Usûlü, Anayasanın Dili ve  Yeni Anayasanın Yapımı Sürecinde Hükümet Sistemi Tartışmalarının Değerlendirilmesi” konuları müzakere edilecek.

Yeni Anayasanın Usûlü

09.30 da açılış konuşmalarıyla başlayacak çalıştayın “Yeni Anayasanın Usûlü” başlıklı ilk oturumunu Ankara Üniversitesi Öğreti Görevlisi Prof. Dr. Hasan Yücel Başdemir yönetecek.

Bu oturumda bildiri sunacakların isimleri ve konu başlıkları:

Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu: Anayasalar ve Darbeler,  Prof. Dr. Muharrem Kılıç: İnsan Hakları Düşüncesi ve Modern Anayasacılık, Prof. Dr. Bekir Berat Özipek: Anayasa Yapım İmkanları Açısından Yakın Geçmiş ve Bugün, Doç. Dr. Emir Kaya: Anayasa’nın Konusu Ne Olmalı?, Hüseyin Kaya: İnsan Hakları Düşünce Özgürlüğü ve Temel Kamu Felsefesi Açısından Anayasanın Düzenlenmesi, Dr. Öğr. Üyesi Adnan Küçük: Yeni Anayasanın Yapılma Usûlü.

Yeni Anayasanın Dili ve Üslûbu

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe’nin başkanlığını yapacağı ikinci oturumun konusu ise “Yeni Anayasanın Dili Ve Üslûbu”                                    

İkinci oturumda bildiri sunacaklar ve konu başlıkları :

D. Mehmet Doğan: Anayasanın Dili Üzerine, Ekrem Erdem: Anayasanın Dili, Prof. Dr. Hasan Yücel Başdemir: Anayasalar Seküler Metinler midir?, Prof. Dr. Yavuz Atar: Yeni Anayasanın Yapımı Sürecinde Hükümet Sistemi Tartışmalarının Değerlendirilmesi, Prof. Dr. Ramazan Çağlayan: Anayasanın Dil Meselesi, Dr. Öğr. Üyesi Serdar Korucu: Anayasanın Ekonomik Sistem Tercihi, Öğr. Gör. Tarkan Zengin: Anayasa’da Sendikal Hakların ve Özgürlüklerin Muhtevası ve Üslûbu.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak programın sonunda hazırlanacak sonuç bildirgesi ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak.

youtube.com/turkiyeyazarlarbirligi

twitter.com/TYB1978

afis1-002.jpg

brosur1-003.jpg

brosur2-004.jpg

brosur3.jpg

Bu haber toplam 885 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim