• İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C

TYB’nin 45. Yılında ilk 45 üyemiz:Mahmut Alagöz

TYB’nin 45. Yılında ilk 45 üyemiz:Mahmut Alagöz
Kültür, sanat, edebiyat alanında verdiği hizmetlerle ülkemizin en temel kuruluşlarından birisi haline gelen Türkiye Yazarlar Birliği 45. yılını idrak ediyor...
Bugün, 17 büyük şehrimizde şubesi, Anadolu’muzun farklı bölgelerinde 16 temsilciliği olan TYB, ülkemizin kültür, sanat, edebiyat hayatına yön veren bir meslek kuruluşu oldu.

Yıl 1978, D. Mehmet Doğan, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Necmettin Turinay, Alper Aksoy, Saadettin Elibol, Ahmed Günbay Yıldız, Yahya Akengin, Yavuz Bülent Bakiler, Mustafa Yazgan, Beşir Ayvazoğlu, Zeki Ceyhan, Hasan Kayıhan, Erdem Bayazıt ve Hüsnü Aktaş. Bu on dört kurucu üye bir araya geliyor ve Yazarlar Birliği’ni kuruyor...

Bu kurucu üyeler arasında yer almayan/alamayan fakat böyle bir kurumun oluşumunu gerekli gören ve daha başlangıçta üye olarak destekleyen öyle önemli simalar var ki…

İşte 14 kurucuya ilave olarak kuruluş harcında payı olan ilk 45 üye:

H. Rıdvan Çongur, Nabi Avcı, Abdülkadir Özkan, Mehmet Aksoy, Abdullah Lelik, Şevket Bulut, Alaaddin Özdenören, A. Metin Şahin, M. İlhan Geçer, A. Hikmet İnce, Rasim Özdenören, Bahattin Karakoç, Yağmur Tunalı, Ali Uğur, Mesut Uçakan, M. Âkif İnan, Emine Işınsu, İskender Öksüz, İbrahim Ulvi Yavuz, Ebubekir Eroğlu, Ömer Okcu (Hekimoğlu İsmail), Zübeyir Yetik, Mustafa Kutlu, Sadık Albayrak, Ali Çorlu, Sevinç Çokum, Galip Erdem, Alparslan Yasa, Bahri Zengin, Burhaneddin Kayıhan, Ali Akbaş, İsmail Hacıfettahoğlu, Muhsin Mete, Abdurrahman Dilipak, Osman Tunç, Necmettin Sefercioğlu, İsmail Bal, Nazım Zeyrek, Mahmut Arıgöz ve Mustafa Karakaya, Muhsin İlyas Subaşı, Mustafa Kara, Orhan Kavuncu, Abdullah Sertkaya, M. Nuri Şahin.

Bu listede zamanının önemli şair ve yazarları, kültür adamları olduğu gibi, sonraki yıllarda edebiyat ve kültür hayatımızda mühim yeri olan birçok sima da yer alıyor. Bunların bir kısmı aramızdan ayrıldı, onlara rahmet diliyoruz. Yaşayanlar eser vermeye devam ediyor. Onlara da sıhhat ve afiyet temenni ediyoruz.

53. üyemiz Mahmut Alagöz...

1948 Şanlıurfa Doğdu.

İlk , orta , yüksek öğrenimini sırasıyla Şanlıurfa Akziyaret İlkokulu , Şanlıurfa Merkez Ortaokulu , İstanbul Vefa Erkek Lisesi , Yıldız Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Makina Mühendisliği bölümünde tamamladı.
1967 de İslam Enstitüsü Talebe Federasyonunun çıkardığı İslam Medeniyet Mecmuasının sekreterliğini yaptı.
1968 de Hilal Mecmuası yazı işleri müdürlüğü ve Hilal Yayınları editörlüğüne başladı , 1982 ye kadar bu görevini sürdürdü.
1972 de Milli Gazete kurucuları arasında yer alıp bu gazetede görev almaya başladı
1977 - 1982 arasında Suudi Haber Ajansı muhabirlik yaptı.
Gazetecilik döneminde general Ziya Ül-Hak , Prof Doktor Sabahattin Zaim , Prof. Doktor Nevzat Yalçıntaş , Necmettin Erbakan gibi birçok bilim adamı siyasetçi ve politikacı ile röportaj yapmıştır.
  

Mahmut Alagöz'ün üyelik formu:

mahmut-alagoz.jpg

5c10b7f8-e3d0-4442-952f-a00438c365d1.jpg8511fa6a-bab9-4777-9086-052f35dc86e9.jpg

Bu haber toplam 175 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim