• İstanbul 15 °C
  • Ankara 18 °C

​Hz. Lokman'ın (as) Kelimeleri -5: Hikmet

Elif SÖNMEZIŞIK AYDIN

-Ruzname; Kelime Günlüğü’nden-

"Andolsun ki

biz Lokman'a Allah'a şükretmesi için hikmet verdik."

(Lokman: 12)

Hikmetin veliler nazarında -sözlük manasından öte- birçok tanımı var. “Hikmetinden sual olunmaz” cümlesiyle akıl erdirilemeyen sırlı işlere bir açıklama getirmek de bir gelenek. Bu deyiş, dergâh kültüründen gündelik hayata geçiş yapmışsa da hikmeti hatırlatan hikmetli bir söz olarak karşımıza çıkar. Zira hikmetin ilim ve gerçekliğin maddi varlığına rağmen manevi bir zuhurdur. Hikmetli söz ve davranışlar, manevi bir olgunluğa işaret eder.

Hikmet, insanı olumluya ve saadete sevk eden sezgi ve idrak olarak tanımlanır kısaca. Sadece bilgi değildir. Bilgi, olay, eşya ve insan kesişmelerinden doğan meselelere doğru yaklaşım ve yorumlamadır. Hak ile batılı ayırma, hakikatten yana olma gibi tasarrufları mümkün kılar. İradenin hakikat ile bütünleşmesidir. Hem aklî hem de tecrübîdir. İlmiyle amel etmenin bir mükâfatı olarak Allah’ın kullara hediyesidir. Dolayısıyla hikmet, önce Yaradan’ı idraktir.

Hz. Lokman’ın (as) nasihatlerinin bütününde kendini gösterir hikmet, ancak onun kelimelerinden biri değildir. Nasihatlerinin bütününde vardır. Allah’ın emir dairesindeki işlerin en güzel, en doğru şekilde yapılması ve öyle hüküm verilmesine aracı olduğunu görürüz onun sözlerinde. Yani hikmetin zuhur ediş şartlarını görürüz…

"Andolsun ki biz Lokman'a Allah'a şükretmesi için hikmet verdik" (Lokman: 12) ayetinde Allah’ın nasibi olan hikmet için şükredilmesi buyurulmuştur. “Şüphe yok ki Allah Aziz'dir, hikmet sahibidir" (Lokman: 27) ayetiyle “hakîm” sıfatının Allah’ın kullarına, kendi katından lütfettiği bir mertebe olduğu sabittir. Bu bakımdan hikmet ilmin zirvesi olarak tanımlanmıştır.

Devamı: https://www.yenisoz.com.tr/yazarlar/hz-lokmanin-as-kelimeleri-5-hikmet-7982/

Bu yazı toplam 298 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim