• İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

​​​​​​​Kader gayrete âşıktır...

Mahmut ERDEMİR

Çelebi; Kırıkkale’nin sekiz ilçesinden biri.

Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde adına sık rastlanan; 1968'de belediye teşkilatının kurulduğu yerleşim yeri 1990 yılında da ilçe oluyor.

İlk yıllarda büyük bir heyecanla şehirleşmeye doğru adımlar atılıyor, sosyal ve ekonomik gelişmeyle birlikte nüfusun artması bekleniliyor.

Ne yazık ki bu adımlar arzu edilen hızda ve uzunlukta olamıyor; gelinen son noktada geriye gidiş durdurulamıyor ve nihayet Türkiye’nin en küçük ilçesi ünvanlıyla anılmaya başlanıyor.

Zamanla Çelebililer bunu kanıksıyor, böyle gelmiş böyle gidecek diye tevekkül edip kaderlerine razı oluyorlar.

Aradan geçen bunca yılda gelip geçen belediye başkanları halka verdikleri sözleri güçleri, vizyonları yettiğince yerine getirmiş, kimi yol yapmış, kimi de elektrik, içme suyu hizmetlerini yerine getirmiş. Ama gelin görün ki, yeterli olmamış; Eğitim, sağlık ve ekonomik konular başta olmak üzere gerekli yatırım ve gelişmeler bir türlü sağlanamamış.

celebiler.jpg

BAŞARI HİKAYESİ BAŞLIYOR

2019 yılı; Çelebi, Çelebililer ve hatta ülkemiz adına bir dönüm noktası oluyor.

Yerel seçim öncesinde gelenek olduğu üzere yine belediye başkanlığı için farklı siyasi partilerden 5-6 aday çıkıyor ortaya.

“Yerli ve milli sloganı” ile hizmete talip olan Yaşar Erdemir, ilçenin tanınmış eşraflarından.

Erdemir, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı olarak girdiği seçimde hemşerilerinin büyük teveccühü ile 31 Mart 2019 tarihinde Çelebi Belediye Başkanı oluyor.

Bir dönem Doğru Yol Partisi Çelebi İlçe Başkanlığı görevini de üstlenen Erdemir, gerek kamu gerekse yerel yönetimlerde gelişim ve büyüme süreçlerinin nasıl olduğunu yakından bilen biri olarak daha seçildiğinin ikinci günü “Ya Allah Bismillah” deyip kolları sıvıyor.

Lokantası, hastanesi, eczanesi, sanayisi, fabrikası, kuaförü, spor tesisi, marketi, kütüphanesi başta olmak üzere vatandaşın günlük hayatta normal ihtiyaçlarını sağlayacak hizmet sektörü en büyük ihtiyaç. Ne yazık ki bu ihtiyaçlar için Kaman’a, Keskin’e ya da Kırıkkale’ye gitmek vatandaşlar için gerçekten zor ve oldukça meşakkatli bir iş.

İlçede yaşayan biri olarak başkan bu olumsuzlukları içine sindiremiyor. Adeta sıfırdan bir ilçenin hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Yani demem o ki; Sorun büyük.

Bu sorunların üstesinden gelecek kararlılık ve azim de “ Yaşar Başkan sorunları çözer başkan” sloganı ile iş başına gelen Yaşar Başkan da var.

Başkan önce, ilçede olmayan hizmetleri gerçekleştirecek işletmelere yer tahsisini gerçekleştirip çalışmaya başlamalarını sağladı.

Vatandaşlar süper markette ucuz alış veriş yapmanın keyfini yaşarken kuaför, lokanta da büyük ilgi gördü. Bu hizmetlerden ilçeye bağlı köylüler de yararlanmaya başladı.

whatsapp-image-2023-08-22-at-09-29-07-3-copy.jpg

DOĞALGAZ HAYAL BİLE DEĞİLDİ GERÇEK OLDU

Doğalgazın Çelebiye getirilmesinin ve süt fabrikasının yeniden işletme açılmasının ise ilginç bir hikâyesi var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimlerinde AK Parti'ye en fazla oyun veren Kırıkkale’nin Delice ilçesine teşekkür etmeye geldiğinde; Yaşar başkan etten duvar ören korumaları geçip Erdoğan’a ulaşıyor.

Önce ilçenin durumunu özetleyip yaptıklarını ve ihtiyaçlarını anlatıyor. Ama üzerinde ısrarla durduğu iki konu var: Doğalgaz ve süt fabrikası.

Erdoğan, süt fabrikası için talimat vereceğini ifade ediyor.

Arkasından da halka hitap etmek için çıktığı otobüsün üstünde, Kırıkkale’ye getirecekleri hizmetleri sayarken, Çelebiye de Doğalgaz sözü veriyor.

Şimdi, ilçe halkının hemen hemen tümü Doğalgaz aboneliğini gerçekleştirdi. Doğalgaz kullanımda.

whatsapp-image-2023-08-22-at-09-29-07-1-copy.jpg

SÜT FABRİKASININ ÜRETİMİ SÜRÜYOR

Başkan, Cumhurbaşkanından aldığı destekle; Çelebi Süt İşletmesini yeniden üretime kazandırmak için önce zamanın Kırıkkale Valisi Yunus Sezer ve o tarihte milletvekili olan Ramazan Can’ı işin gerekliliğine inandırıyor ve arkasından ilgili kurumların kapısını çalıyor.

Zor ve meşakkatli iki yıllık bir sürecin sonunda; Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz kurumları İle Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, Kırıkkale Valiliği, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. iş birliği protokolü imzalanıyor.

Çelebi Süt İşletmesi ilin, bölgenin ve ülkenin süt ürünleri üretim kapasitesine büyük katkılar sağlamak üzere çalışmaya başlıyor.

Bugün, süt mamulleri olan yoğurt, ayran, peynir, kaşar peyniri, tereyağ vatandaşların severek tükettikleri gıdalar olarak takdir topluyor.

Başkanın önem verdiği konulardan biri de sağlık. Acil hastalar ayakta teşhis ve ilk tedavi hizmeti için başka ilçelere gidiyor.

Yaşar Başkan bu konuda da yoğun bir mesai harcıyor. Sağlık Bakanı, bakan yardımcıları ve bürokratları başta olmak üzere konuya karar verecekleri tek tek hem de çok sayıda ziyaretler gerçekleştiriyor.

Bu girişimler neticesinde; 7/24 saat esasına göre hizmet verecek Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun yer aldığı Entegre Sağlık Merkezi’nin inşaatı devam ediyor. 1.1.2024 tarihinde de bitirilmesi planlanmış.

İlçenin konut sorununa yönelik olarak da; TOKİ Sosyal Konut Projesi kapsamında gerçekleştirilecek konut projesinin revizyon çalışmalarının tamamlanmasından sonra 71 adet konut ve 2 adet ticaret merkezinin ihale süreci devam ediyor.

Gençlik merkezi ve cennet çeşmesi mesire piknik alanı, gençler için spor tesisleri, devlet ana yolundan ilçeye gelen yolu genişletip- sıcak asfaltta buluşturulması, Kültür Bakanlığı iş birliği ile Çelebi’ de ilk defa tiyatro gösterisi yapılması, ilçenin turizme kazandırmak için MTA destekli sıcak su arama çalışmaları, çok sayıda fidanın dikilmesi, mezarlık alanında peyzaj çalışmalarının tamamlanması, yıllar önce kapanan TMO’ nun yeniden faaliyete aldırılması önemli hizmetlerden sadece bazıları.

-Samimiyetimiz ve ihlaslı taleplerimiz karşılık buluyor

Peki, bu başarının sırrı nedir?

Yaşar Başkan bu soruya şöyle cevap veriyor:

“Aziz vatandaşlarımız şehremini olarak bana bir görev verdi. Bu görevin bilincindeyim. Hemşerilerimizin gerek duyduğu hizmetlerin etkinlik ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda daha hızlı, ucuz ve amaca uygun bir şekilde yerine getirilmesi için belediye meclis üyeleri, belediyede çalışan mesai arkadaşlarımla birlikte iyi bir ekip oluşturduk.

Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, tüm bakanlık ve kurumların çok büyük destekleri var. Samimiyetimiz ve ihlaslı taleplerimiz karşılık buluyor. Ayrıca, valilerimiz, milletvekillerimiz, il başkanımız, bürokratlarımız, il genel meclis üyelerimiz, ilçe başkanımız, muhtarımız hepsinin Çelebiye hizmet noktasında katkıları var. Kendilerine teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum.”

whatsapp-image-2023-08-22-at-09-29-07-2-copy.jpg

-Kısa sürede önemli işler başardık

“Kader gayrete âşıktır... Görevinde bulunduğumuz her günün hakkını vererek bıkmadan, usanmadan, şikâyet etmeden kısa sürede önemli işler başardık. Velasıl kelam; İnsanın uğruna savaştığı bir sevdası, bir davası, bir duası olmalı. İlçe halkımız da gözle görülür bu hizmetler karşısında büyük bir memnuniyet duyarak, Allah razı olsun, yola devam diyorlar.”

İşte gerçek bir başarı hikâyesinin kısa özeti.

 

Bu yazı toplam 792 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim