• İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C

Millî Eğitimde yeni müfredâtın başarı şartı

Ahmet Tâlib ÇELEN

Bundan evvelki yazımda Millî Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’in yeni müfredât hamlesinden ve onu bekleyen zorluklardan bahsetmiştim.

Eğitim sistemimiz yüz yıldır bize âit değil maalesef. Ondan öncesi de var; II. Abdülhamid Han da birçok mektep açmış ama yetişen nesil kendisine düşman, Batı’ya hayran olmuştu. Bu nesil kendisini devirmiş ve Osmanlı’yı yıkmıştı. Demek ki mektep zarftır, mazrûfu mektebin hocaları belirler. Hocalar ne ise mektebin ürünleri de o olacaktır. Kendi millî-mânevî değerlerine bağlı idealist hocalarınız varsa fizikî bakımdan süper binâlara ihtiyâcınız yok aslında. Hiçbir ehemmiyeti yoktur demiyorum; mühim olan millî-mânevî değerlere bağlı hocalardır diyorum. Gazzeli kardeşlerimize bakınız. Maddî imkânların onca yetersizliğine ve boğucu bir tasallut altında olmalarına rağmen dünyâyı titreten bir îman gücüne sâhipler. İşte bu, îmânlı hocaların zaferidir.

Osmanlı yıkıldıktan sonra her şeyimiz gibi eğitim sistemimiz de yabancı bir zihniyete mahkûm olarak inşâ edildi. Yeni nesillerin önüne bin yıllık mâzîmize, millî-mânevî değerlerimize tamâmen ters bir hedef konuldu: “Biz geriyiz, geriliğimizin sebebi de İslâm’dır, Batı her bakımdan ileridir, bizim de Batılı olmamız şarttır.” Bu anlayış bütün hayâtımızın ve dolayısıyla eğitim sistemimizin de temeli oldu. Netîce bütün âidiyet duygularını yitirmiş yeri ve yönü belirsiz bir nesil… Düşmanlarımızın yüzyıllardan beri beklediği zafer buydu; neredeyse gerçekleşti. 

Milletimiz bu mahkûmiyete îtirâz etti. Çok partili hayâta geçtikten sonra bu hâli değiştireceğini ümît ettiği partileri iktidâra getirdi hep. Öyle ki bize bu deli gömleğini giydirenlere hiç iktidâr şansı vermedi. 70 yıldan beri sözde hep bizden iktidârlar yönetti ülkeyi. Bu durumda bugüne kadar eğitim hayâtımızın milletimizin millî-mânevî değerleri istikâmetinde çoktaan değişmesi ve kendi değerlerine bağlı dünyâ çapında ilim, kültür ve sanat adamlarını yetiştirmesi gerekirdi değil mi? Ne gezer… Bütün gördüğümüz hareketler milletin gözünü boyamaktan ibâret olmuş ve eğitimin temel zihniyeti hep aynı kalmıştır. 22 yıllık Ak Parti iktidârında da -bütün çabalara rağmen- bu zihniyete dokunulamamıştır. Türkiye’yi neredeyse bütün vesâyet odaklarından kurtaran iktidâr, eğitim sâhasındaki yabancı zihniyet vesâyetini bitirememiştir. 

Devamı: https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ahmet-talib-celen/milli-egitimde-yeni-mufredatin-basari-sarti-44793.html

Bu yazı toplam 34 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim