• İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C

‘Şeyh Galib yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır’

‘Şeyh Galib yeniliğin yolunu açacak ilk kahramandır’

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Hoşca Bak Zatına-Şeyh Galib’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan şair-yazar Dr. İbrahim Demirci; Sezai Karakoç’un Şeyh Galib’i Divan şiirinin son kahramanı olarak değil, yeniliğin yolunu açacak ilk kahraman olarak sunduğunu söyledi.

Kılınçarslan Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın sunuş konuşmasını yapan yazar Ayşe Ünüvar Dr. İbrahim Demirci’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Dr. İbrahim Demirci, ‘Şeyh Galib bundan 220 yıl önce sevdiğine, dostuna, Cenab-ı Hakka kavuşmuş Mevlevî bir şairdir. Vefat ettiğinde 42 yaşındaydı. Daha 24 yaşında divanını tamamlamış bir şair, 26 yaşında ise edebiyatımızın son büyük mesnevîsi ‘Hüsn-ü Aşk’ı kaleme almışdı. Dolayısıyla bu kısa ömür verimli ve bereketli geçmiştir. Bugünkü sohbette, onun bir şiiri üzerinde durmayı düşündüm. Bu şiir, Hüsrev Hatemî Hoca’nın bir kitabına da isim olmuş ‘ Hoşca Bak Zâtına’ ibaresiyle başlıyor’ dedi.

Şeyh Galib’in divan şiirinin son temsilcisi olmasının yanında o devirlerin, medeniyetin bittiği gibi bir algının oluştuğunu belirten Demirci, Sezai Karakoç’un Şeyh Galib’i son kahraman olarak değil, yeniliğin yolunu açacak ilk kahraman olarak sunduğunu vurguladı ve Karakoç’un Şeyh Galip’ten bahseden şiirlerinden örnekler okudu.

‘Hoşca bak zatına…’ ibareli şiirin insanı yücelten bir şiir olduğunu, şairin şiirde tüm insanları kastettiği sanılsa da aslında Şeyh Galib’in kendisine seslendiğini söyleyen Demirci, şiirden çıkarılabilecek anlamları ele aldığı tahlilde şu açıklamaları aktardı:

 ‘Şeyh Galib şiirinde Cenab-ı Hakk’ın insanı kendi suretinde yarattığını ve ona kendi ruhundan üflediğinin bilindiğini söyler. Meleklerin kendine secde ettiği mükerrem, keremli bir zat olan insanoğlu aynı zamanda eşref-i mahlukattır, yani yaratıkların en şereflisidir. Zât varlığın özü, kendisidir. Bütün eylemler ve sıfatlar zât’tan sonra gelir. Yerde ve gökte ne varsa, hepsi insanın emrine amâdedir. Özüne hoşça bak, çünkü âlemin özüsün sen ey insanoğlu.’

İnsanın en büyük probleminin Rabbini tanımak olduğu mesajının önemle vurgulandığı şiirde, bu meselenin aynı zamanda tasavvufun da temel kabullerinden biri olduğunu ifade eden İbrahim Demirci, Şeyh Galib’in şiirinde ‘fütüvvet’ konusunun da yer aldığını; ‘Fütüvet; delikanlılık, yiğitlik, cesaret gibi kavramları içerir. Baştan itibaren tasavvufî hareketlerin içinde olmuştur. Aynı zamanda Hz. Ali’nin vasıflarının temsili sayılabilir. Fütüvetnâmeler de edebiyatımızda önemli bir yer tutmaktadır.’ sözleriyle açıkladı.

İnsanoğlunun temel vasıflarından övgüyle bahseden Şeyh Galib’in, uyarılarının da şiirde yer aldığını belirten Demirci, şiirin ilgili kısımlarını; ‘Bu âlemin şâhısın. Yeryüzünde Allah’ın halifesi olmak demek, dünyada şâh olmak demektir. Dünya sevgisi seni yeryüzünde şâh iken, sefil durumlara düşürebilir. Fakat hiçbir zaman ümitsizliğe düşmek sana yakışmaz’ ifadeleriyle aktardı.

Konuşmasında Şems - Hz. Mevlâna dostluğunun da Şeyh Galib’in ön plana çıkardığı konulardan biri olduğu bilgisini veren Dr. İbrahim Demirci, Şems’in Mevlâna için yola çıktığını söyleyen Şeyh Galib’in insanoğluna ‘sen de yola çık’ şeklinde seslendiğini ve insanoğlunun, İblis’in düştüğü duruma düşmemesi için sürekli Allah’a secde etmesi gerektiğini dile getirdiği beyitlerle şiirini hitama erdirdiğini söyledi.

Kılıçarslan Konferans Salonunda düzenlenen söyleşinin ardından İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar, Dr. İbrahim Demirci’ye Katılım Belgesi’ni takdim etti. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

dr.-ibrahim-demirci.jpgseyh-galip-1.jpgseyh-galip-2.jpg

Bu haber toplam 396 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim