• İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

Sezâî Karakoç’tan izler

Ahmet Tâlib ÇELEN

Sezâî Karakoç da gitti… Dünyâ sürgününden bir an evvel kurtulmak ve sevdiklerine kavuşmak için can atıyordu besbelli. Ten kafesi açıldı ve rûh kuşu hürriyetine kavuştu. Allah rahmet eylesin.

İmrenilecek bir hayâtı olanların ölümü de imrendiriyor. Dünyâda bir tek Müslümanı bile incitmeden ve bütün ümmeti utandıracak tek fiili olmadan terk-i diyâr etmek kaç yiğidin harcıdır? Hayâtı ile ders verdi, kitapları ile ders verdi ve dâr-ı bekâya göçüşüyle ders verdi. 

O, mütefekkir dâvâ adamı kumaşından yaratılmışlardandı. Bu yüzden politika ona o politikaya uyamazdı. Siyâsetçi değildi ama bir partisi vardı: Yüce Diriliş Partisi. Parti onun için bir siyâset vâsıtası değil fikirlerini hür olarak ifâde edebileceği bir fikir ocağıydı. Dürüst siyâsetin nasıl yapılabileceğinin de gösterileceği bir mektep… Allah nasîp etse köklerimize yaslanarak adâlet ve merhametle ülkenin nasıl idâre edileceğini de gösterirdi elbet. Ama hür yaratılışlı olduğu ve münzevî hayâtı sevdiği için parti, bir ocak olarak iş gördü. El-hak bu şekilde de büyük işler yaptı. Memlekette Müslümanca yaşamayı, dünyâyı Müslümanlaştırmayı, Müslümanların her türlü derdini, İslam birliğini dert edinen bir gençliğin yetişmesinde Sezâî Karakoç’un tesîri çok baskındır. 

Şahsen merhûmu çok geç okumaya başladığım için hep üzülürüm. Lise çağlarımdaki kavga-gürültünün tozu dumanı arasında ismini işitmemiştim bile. Başka kavga yazarları o günkü hâlet-i rûhiyemizi daha fazla okşuyordu. Üniversiteye girince, bölümümüz de edebiyat olunca ismini sık duymaya başladım. Ama ondan okuduklarım birkaç şiiriydi sâdece. Mona Roza, efsânesiyle birlikte elden ele dolaşıyordu zâten. O güne kadar şiir zevkim gelenek içinde teşekkül ettiğinden şiirleri beni pek de sarmıyordu. İslâmî birikimimizden istifâde ettiği açık ama alıştığımızdan çok farklı bir şiirdi onunki. Belki de yeni nesillerin kulağına ve gönlüne hitâp edebilmesinin sırlarından birisi de buydu.

Devamı: https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ahmet-talib-celen/sezai-karakoctan-izler-37494.html 

Bu yazı toplam 171 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim