• İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C

TRT Müzik Kutsal Çınar'ı Bir Fiskeyle Yıkacak Mı?

Ahmet Tâlib ÇELEN

Müzik, bizim câmianın bir kısım endîşelerle mesâfeli durduğu bir sâha. Kendilerince haklı da olabilirler.

Müzik, bizim câmianın bir kısım endîşelerle mesâfeli durduğu bir sâha. Kendilerince haklı da olabilirler. İmam Gazâlî İhyâ'nın Semâ (işitmeye dayalı sanatlar; yani müzik) bahsinde "Keman sesinden müteessir olmayan kişi tedâvîsi imkânsız bir ruh hastasıdır." der. (Meâlen ve ezberden naklediyorum) Elbette demek istediği "Şu hâlde bol bol müzik dinleyin." değildir. Çünkü bahsin başında "Bütün telli ve nefesli çalgı âletleri haramdır." der. Bunu diyen bir adam başta naklettiğimiz sözü hangi mânâda söylemiştir, tefekkür edilsin.

İmâm-ı Rabbânî Hazretleri mûsikî mevzûunda çok daha katıdır; tâvizsizdir. Bütün Nakşibendî kollarının silsilesinde yer aldığını da buracığa dercedelim.

Bizim mahallenin müzik karşısındaki tereddüdünün böyle bir arka plânı vardır.

Bu vaziyet, müziğin insan üzerindeki müthiş têsîrini inkâr etmemizi gerektirmiyor. Müzikle iyi yönde de kötü yönde de têsîrler-telkinler meydâna getirilebilir. Selçuklu ve Osmanlı'da akıl hastalarının tedâvîsinde faydalanıldığını biliyoruz. Öte yandan neredeyse her şeytânî toplaşmada mutlakâ müziğin hâzır ve nâzır olduğunu da müşâhade ediyoruz. (Hop oturup hop kalkacaklara hemen söyleyelim: Bütün müzik sâhası değildir kastımız)

En eski askerî müzik varlığına sâhip milletlerden biriyiz. Harplerde mehterin rolü büyüktür. 

Zengin bir tekke mûsikîsi hamûlemiz vardır. 

Beskekârlarımızın birçoğu hâfız-ı Kur'an'dır. 

Sözleri Dilaver Cebeci'ye, bestesi Mustafa Yıldızdoğan'a âit "Türkiye'm" şarkısı ile gençliğe verilen vatan-millet sevgisi hiçbir makâle veya kitapla verilememiştir. 

Müziğin ne derece büyük bir têsîr gücüne sâhip olduğunu Müslüm Gürses'in konserlerinde göğsünü jiletleyen dinleyicilerden de anlayabiliriz. Bunu yaptırabilecek başka bir vâsıta var mıdır? 

Gençliğimizin kendi kültür ve irfan dünyâsından uzaklaşmasında seviyesiz müziğin rolü başlarda yer alır. İlkokuldan üniversiteye kadar gençliğin hangi müziği sevdiği mevzûunda bir anket yapılsa yaşadığımız ülkenin Türkiye olduğuna inanmakta güçlük çekeriz. Türk halk ve sanat müziği seveni mumla ararsınız. Tasavvuf mûsikîsi seveni ise mumla bile aramayın, yok hükmündedir.

Biz bazı tereddütlerimiz sebebiyle müziğe mesâfeli dururken birileri onun bu müthiş gücünü tepe tepe kullanmaktadır. Gençlerimiz elimizden kayıp gidiyor, farkına varmadan bastığımız zemini kaybediyoruz. Ne tokatlar yiyoruz ama nereden geldiğini fark edemiyoruz bile.

Bu uzunca sayılabilecek girişi niçin yaptım? Bakınız şimdi... 

TRT MÜZİK'TE HALK MÜZİĞİ SANATÇISI YUDUM SÖYLÜYOR:

Yaşam boyu akmaz kan ile yaşın 
Gün gelir dikleşir eğilen başın 
Matem müjdeleyen kanlı baykuşun 
Ocağına incir dikilir bir gün

"Kanlı Baykuş" kimdir?

Unuttu dediğin dost seni anar 
Alnının terini sofrana sunar 
Sana kutsal gelen bin yıllık çınar 
Fiske vuruşuyla yıkılır bir gün 
(Ozan Hasan Kaplani)

Bu iki dörtlükteki iki ibâreden kötü kokular geliyor:

1. dörtlükteki "Kanlı Baykuş" sözü: Osmanlı düşmanları vakt-i evvelde Abdülhamid'e bu hâin lâkabı takmışlardı.

2. dörtlükteki "bin yıllık çınar" sözünü "Kanlı Baykuş" sözüyle birlikte düşününce "bin yıllık çınar"ın Osmanlı olduğu açıkça ortaya çıkıyor.

TOPARLAYALIM; BAKINIZ:

Matem müjdeleyen kanlı baykuşun 
Ocağına incir dikilir bir gün 
... 
Sana kutsal gelen bin yıllık çınar 
Fiske vuruşuyla yıkılır bir gün 

Şimdi ne demek istiyor bu şiir?

ŞİİR ŞUNU SÖYLÜYOR: "Matem müjdeleyen kanlı baykuşun (Abdülhamid'in) ocağına bir gün incir dikilir. Kutsal bildiğiniz bin yıllık çınar (Osmanlı) bir gün bir fiske vuruşuyla yıkılır."

Şiirin şâirinin Kerbelâ Destanı yazmış bir ozan olduğunu da belirtelim. (Ne Kerbelâ Destanı yazmayı ne de bu destanı yazabilecek bir kişilik olmayı asla suç saymayız. Bu sâdece meseleyi anlamaya yönelik bir mâlûmâttır)

İMDİİ...

TRT bir taraftan Abdülhamid Han'ın îman, ferâset ve zekâsını anlatan Payitaht dizisi, Osmanlı'nın temellerinin atıldığı günleri anlatan Diriliş dizisi yayınlar,

Bir taraftan da müzik kanalında aynı kişi ve devlete düşman türküler döktürür.

Hiç mi işten anlayan adamınız yok?

Bu ne perhiz bu lahana turşusu

ZEYL: Bir tevâfuk oldu. İlâhiyâtçı yazar ve din dersi öğretmeni olduğu hâlde İslâm'a hakârete varan sözler sarfeden, yakınlarda vazîfeden alınan Cemil Kılıç, Abdülhamid Han torunu Orhan Osmanoğlu'na twitterdan şunları yazmış:

Senin dedelerin benim dedelerime çok zulmetti. Ben Bozoklu Celal'in, Pir Sultan'ın, Şah Hatayi'nin torunu öz be öz Türkmenim.

Ama Atatürk'ümüz tahtınızı başınıza geçirdi. Yüzlerce yıllık öcümüz alındı elhamdülillah...

Tweeti görmek için tıklayınız

(20. 01. 2019 tarihinde tweet görülebiliyor.)

Bir kesimin Osmanlı'ya ve Abdülhamid Han'a nasıl intikam duygularıyla baktığının vesîkasıdır bu. "Size kutsal gelen bin yıllık çınar bir gün bir fiskeyle yıkılır." sözü ile "Atatürk yüzlerce yıllık öcümüzü aldı." sözünü birlikte düşününce ortalık gün gibi aydınlanıyor.

Mezkûr kesimin Atatürk muhabbeti de mâlûmdur ve böylece bunun bir sebebini daha öğrenmiş bulunuyoruz.

Şimdi yazımdaki tahmînimden daha emînim.

Bu yazı toplam 2434 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim