• İstanbul 26 °C
  • Ankara 32 °C

'Türkiye bütün oyunları bozdu'

Fatma Gülşen KOÇAK

Türkiye’nin bölgesinde oyun kurmakla yetinmediğini belirten ünlü Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, “Türkiye kendisine kurulan bütün oyunları bozdu. Beklemek yerine taarruzla daha olay büyümeden çözme anlayışını gösterdi. Türkiye Afrin’le beraber hem oyun bozdu hem de oyun kurdu” dedi.

Bu haftaki sayfamızda isabetli analizleriyle dikkat çeken ünlü Güvenlik Uzmanı Mete Yarar ile coğrafyamızdaki son gelişmeleri ve Türkiye’nin kararlı duruşunu konuştuk...

Afrin’deki başarılı harekat sonucunda Türkiye hangi oyunları bozdu?

Bu haftaki sayfamızda isabetli analizleriyle dikkat çeken ünlü Güvenlik Uzmanı Mete Yarar ile coğrafyamızdaki son gelişmeleri ve Türkiye’nin kararlı duruşunu konuştuk...

Afrin’deki başarılı harekat sonucunda Türkiye hangi oyunları bozdu?

Türkiye kendisine kurulan bütün oyunları yerinde bozdu. Beklemek yerine bunu bir savunma anlayışıyla yapmak yerine tam tersine taarruz anlayışıyla daha olay büyümeden çözme anlayışını gösterdi. Afrin’de bunlardan bir tanesi. Bu coğrafyada belki oyun kuramayabilirsiniz ama oyun da bozabilirsiniz. Türkiye Afrin’le beraber hem oyun bozdu hem de oyun kurdu. O yüzden önemli.

HALK TUZAĞA DÜŞMEDİ

YPG böyle bir hezimeti bekliyor muydu?

Bekliyordu. Türk ordusunun gücünü onlar hem Fırat Kalkanı Harekatında, hem Türkiye’deki operasyonlarda, hem de Kuzey Irak’taki operasyonlarda fiili olarak biliyorlardı. Ama onları sahaya sürenler yine ortada yoktu. PKK’nın hiçbir üst düzey yöneticisi yoktu orda. Yine gençleri ve Kürt halkını zorla oraya sürmeye çalıştılar. Ama bu tuzağa Afrin’deki halk düşmedi farkındaysanız. Kulağından tuttu ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.

Peki ABD yetkililerinin Membiç çarşılarında dolaşmasına ne diyorsunuz?

Bütün harekatların bir kısmı da psikolojiktir. Herkes bu iş içerisinde bu işin nasıl çözülebileceği ile ilgili kendi morallerini daha yüksek göstermek için bunu yapmaya çalışıyorlar. Ben tamamen bu işi psikolojik harekat olarak değerlendiriyorum. Başka bir boyutu olduğunu düşünmüyorum.

Burada Türkiye ile Rusya arasında nasıl bir ilişki var?

Açıkçası buna İran’ı da katabilirsiniz. Suriye sorununun kalıcı bir şekilde çözülmesi ve bir geçiş döneminin sağlanması planlanıyor. O anlamda da Türkiye ile Rusya arasında, Suriye konusunda bu bağlamda bir ortaklık var. Türkiye ile Rusya stratejik anlamda hem stratejik işbirliği hem de enerji anlamındaki yapılan anlaşmalarla birlikte bu işin ekonomik boyutu var. İkisi de aslında legal faaliyetler. İkisi de arka ajandası olmayan açık işler.

RUS CASUS BAHANE...

Eski Rus casusunun öldürülmesi hakkında neler söylersiniz?

Açıkçası bundan önce de ABD, Rusya’yı Trump’ın seçimine hile karıştırmakla suçluyordu. Arkasından Rusya’nın silahlanması ile ilgili ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin problemleri vardı. Geçen sene Ukrayna krizinden beri NATO’nun bölgede yapmış olduğu manevralar ve silah yığması var. Aslında bu o bütün yapılanların belki bir mazereti oluşturmak için ortaya atılan bir kavram. Yoksa bundan önce çok daha büyük problemler var, Rusya ile ABD ve AB ülkeleri arasında.

ERDOĞAN HEP DİK DURDU

Afrin Harekatı başta olmak üzere diğer meselelerde Cumhurbaşkanımızın kararlı ve cesur duruşunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sayın Cumhurbaşkanı aslında birçok konuda bunu sergiledi. Yalnızca Afrin konusu diyemem. Daha önce Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yaşanan olaylar, e-muhtıra dönemi ve FETÖ ile mücadele dönemi dahil olmak üzere birçok mücadelede bu dik duruşunu ve kararlılığını gösterdi. Bugün Afrin konusunda diğerleri ile birebir ve aynı ölçekte. Şu anda belki biraz daha yurtdışında fiili anlamda mücadelesini de görüyoruz. Kavramsal olarak arasındaki tek fark budur. Birisi yurtdışında yapılan Afrin, Fırat Kalkanı Harekatı, Kandil ve Sincar gibi operasyonlara baktığınızda Türkiye’nin gücünü sahaya aksettirebilecek siyasi bir iradeyi görüyoruz.

HİZMET KAZANDIRIR

Doğu’da insanların kafalarına silah dayayarak HDP’nin yükselişi gerçekleştirildi. Nasıl tedbir alınmalı?
İki örnek vereceğim. Bu iki örneği yerinde görürseniz çok net olarak anlarsınız. Tunceli Valisi şu anda Tunceli Belediyesine kayyumluk yapıyor. Aynı zamanda Mardin Valisi de. İkisinin de yaptığı proje o kadar doğru ki. Müthiş çalışmalar yapıyorlar. Gidip yerinde incelerseniz insanların bakışlarının nasıl değiştiğini de göreceksiniz. Kayyumlar için bir sürü laf söylendi. Ama bölge halkı ilk defa hizmet gördü.

FETÖ'NÜN TSK'DAN TEMİZLENMESİ 5 YILI DAHA BULUR

Askeriyeden FETÖ’nün kökü nasıl kazınır?

Bu bir anda yapılacak bir temizlik değil. Dikkat ediyorsanız FETÖ ile mücadelenin hâlâ çok yüksek yoğunlukta devam ettiği en önemli yerlerden bir tanesi silahlı kuvvetlerin içerisidir. Bu mücadele bitinceye kadar devam edecek. Bir anda yapmak ve bir anda çözmek bu ülkenin içerisine kök salmış bir yapının birkaç yılda silineceğini beklemek zaten çok iyi niyetli bir beklenti olur. Ben açık ve net söyleyeyim, bu süreç en az 5 yıl daha sürecek gibi gözüküyor.

MAYAMIZ İYİ

Gençlerimizin memleket meselelerindeki hassasiyetini nasıl yorumluyorsunuz?

Bir tek cevap vereceğim, gülün altında gül biter. Bu memleketin mayası iyi kardeşim. Bu ana babadan bu evlatlar çıkar. Yapmamız gereken tek şey bunların FETÖ gibi terör örgütlerine kaptırılmasını engellemek.

Yeni Akit

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim