• İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

TYB Şubeleri Sakarya’da buluştu

TYB Şubeleri Sakarya’da buluştu
Türkiye’nin kültürel meseleri ile TYB’nin teşkilatlanma konuları ve faaliyetleri iki gün boyunca konuşuldu 3.Şubeler buluşması Bursa’da yapılacak.

Genel Merkez, Ankara, Konya, Sakarya, Kayseri, Trabzon, Bursa, İzmir, Gaziantep ve İstanbul şubelerinden  şube başkanı ve şube yönetim kurulu düzeyinde katılımcıların iştirak ettiği toplantının yöneticiliğini İzmir Şube Başkanı Harun Özdemir ve TYB Genel Sekreter yardımcısı Serkan Yorgancılar yaptı. 

Toplantının birinci gününde açılış konuşmasını ev sahibi olan Sakarya Şube Başkanı Fahri Tuna yaptı. Açılış konuşmasında Fahri Tuna katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra, yeni kurulan Sakarya şubesinin faaliyetlerini kısaca katılımcılara aktardı. Toplantıda ikinci olarak sözü TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz aldı. Genel Başkan Yavuz, 32 yıllık bir tarihe sahip olan Yazarlar Birliği’nin yeni dönemdeki hedeflerinden kısaca bahsetti. Daha sonra yeni dönemde şubelerden beklentilerini de anlatan Yavuz genel anlamda şubelerin bundan sonraki dönemde nasıl çalışmaları gerektiği hakkında görüşlerini açıkladı.

Toplantının birinci gününün sabahki oturumunda son sözü TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan aldı. Doğan konuşmasına Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının sayılarının bir hayli fazla olduğundan ancak bunların bir çoğunun ömürlerinin bir yıl bulamadığını, çoğunun tabela kuruluşu olduğunu ancak TYB’nin bütün zorlukları aşarak 32 yılına ulaştığını söyledi .

Doğan TYB’nin ekonomik kaynaklardan mahrum olduğunu ancak hiçbir zaman bir patronunun olmadığını, günlük siyasetten uzak durduğu, esasen yaptığı işin  “derin siyaset” olduğunu belirtti. Konuşmasında has fikir ve has edebiyatın geri planda kaldığının altını çizen Doğan, Türkiye’deki yayıncılıkta karşılaşılan problemlerden de kısaca bahsetti. Türkiye’de yılda 30 bine yakın kitabın basıldığını ancak bu kitapların dağıtımdan kaynaklanan sorunlardan dolayı asıl hedef kitlesine ulaşamadığını söyledi.

Türkiye’nin 30 yılda üniversite zengini olduğu ancak gerçek okur yazarlıkta giderek fakirleştiğini belirten Doğan, TYB’nin faaliyetleri ile Türkiye’de ki ciddi okur yazar kitlesine önemli katkılar sağladığı ancak bunların yeterli olmadığı çalışmaların kitleselleşerek devam etmesi gerektiğini söyledi. 1200’den fazla üyesi ile Türkiye’nin en köklü ve ciddi sivil toplum kurumlarından olan TYB’nin bundan sonra da çalışmalarını aynı ciddiyet ve vakarla sürdürmesi gerektiği vurgusuyla konuşmasını sonlandırdı.

II. Şubeler Toplantısının öğleden sonraki ilk oturumunda TYB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Adem Karafilik “İletişim ve İnsan İlişkileri” konusunda bir sunum yaptı. Kendimizi ifade ettiğimiz kadar varız diyen Karafilik etkili iletişimde ilk önceliğin insanın kendi kapasitesini bilmekten ve ona göre davranmaktan geçtiğini söyledi. Karafilik konuşmasını Şeyh Sadi Şirazi’den alıntıladığı “olaylara ve insanlara kuş bakışı bakabilmek güzeldir ama kuş gibi bakmamak gerekir” sözü ile sona erdirdi.

İkinci oturumda TYB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Zengin tarafından “Günümüzde Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri” adlı bir sunum yaptı. TYB’yi geniş tabanlı bir aydın hareketi olarak tanımlayan Zengin TYB’nin varlığının devam ettirilebilmesi için faaliyetlerinin çeşitlendirilebileceğini ifade etti.

Üçüncü oturumda TYB Genel Mali Sekreteri Ahmet Şenol “Hukuki Sorumluluklar ve Teşkilatlanma” konusunda bir sunum yaptı. STK’ların mali ve sosyal anlamda bir takım kanuni müeyyidelerle sınırlandırıldığının altını çizen Şenol, TYB şubelerinin STK’larla ilgili mevzuatı iyi bilmeleri gerektiğini ve faaliyetlerini de bu kurallara uygun olarak yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti.

Günün dördüncü ve son oturumunda ise TYB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan “Proje Hazırlama” konusunda bir bilgilendirme faaliyetinde bulundu. Fidan konuşmasında 5223 sayılı dernekler kanunu hakkında bilgi verdi.

İlk gün toplantısının ardından Genel merkez yöneticileri, Şube başkanları ve yöneticileri Sakarya’da bulunan yerel televizyonları ve gazeteleri ziyaret ederek TYB hakkında bilgi verdikten sonra yerel basının sorunlarını dinlediler.  Heyet daha sonra programın geri kalan bölümünün icra edileceği Taraklı’ya hareket etti.

Yolda Ali Fuat Cebesoy’un kabrini ziyaret edildi. Daha sonra Sakarya nehri kenarında Necip Fazıl’ın “Sakarya Türküsü”  şiiri okundu. Geyve üzerinden Taraklı’ya geçildi. Tarihi ve kültürel değerleri koruyarak geleneksel mimarimizi yaşatmaya çalışan Taraklı’da tarihi konaklarda akşam sohbeti yapıldı. Taraklı yerel tarihi ve kültürü hakkında çalışmalar yapan Ali Naci İşsever’den “yalaza” hakkında bilgi alındı. Taraklı kaymakamı, Kızılay başkanı ve belediye başkan yardımcısının da katıldığı yalaza geç saatlere kadar devam ettikten sonra heyet tarihi konaklarda geceledi.

İkinci gün önümüzdeki dönemin faaliyet programı ile ilgili  görüşmeler yapıldı. Dilek ve temenniler den sonra Taraklı gezisi yapıldı. Taraklı köylerinden birinde pilav şenliğine katılındı.

Heyet dönüş için eski Ankara yolunu seçmişti.  Yol üzerinde bulunan Göynük’te “23. Akşemsettin Hazretlerini Anma  Günü”  dolayısıyla belediye başkanı ziyaret edildi. Göynük’te de çeşitli ziyaretlerde bulunan  TYB heyeti Nallıhan, Beypazarı ve Ayaş yoluyla Ankara’ya döndü.

III. TYB Şubeler Toplantısı’nın ise Bursa’da yapılması kararlaştırıldı.  

2.ŞUBELER TOPLANTISINA KATILANLARGENEL MERKEZ

1-D.Mehmet Doğan
2-İbrahim Ulvi Yavuz
3-Ahmet Fidan
4-Ahmet Şenol
5-Ercan Yıldırım
6-Adem Karafilik
7-Tarkan Zengin
8-Serkan Yorgancılar   

ŞUBELER

 9.Ankara: Talip Işık
10.Ankara M. Emin Genç
11 İstanbul Hüseyin Emiroğlu
12.Konya: Bekir Şahin
13.Konya İbrahim Demirci
14.Konya Bekir Biçer
15.İzmir:Harun Özdemir
16.İzmir Mahir Adıbeş
17.Bursa: Enes Battal Keskin
18.Bursa Emre Altuntaş   
19.Trabzon: İbrahim Sağlam
20.Trabzon Haydar Çoruhlu
21.Gaziantep: Hanefi Akın
22.Kayseri: Hüseyin Türkmen
23.Sakarya: Fahri Tuna
24.Sakarya: Rüstem Budak:
25. Sakarya: Osman Karagüzel
26. Sakarya: Mustafa Erdoğan

Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim