Vedat Bilgin: ABD Ortadoğu’yu, İsrail geleceğini kaybediyor!

Vedat Bilgin: ABD Ortadoğu’yu, İsrail geleceğini kaybediyor!
İsrail’in Filistinlilere yönelttiği katliamın yeryüzünün neredeyse tamamında tepkiyle karşılanmasına, sivil toplum tarafından lanetlenmesine rağmen, Birleşmiş Milletler Teşkilatı düzeyinde durum farklıdır, uluslararası ilişkilerde ‘dünyadan büyük olanların’ gücüyle hareket eden devletler katında ciddi bir çözümün ortaya çıkması ihtimali fazla değildir. Burada uluslararası sistemin yapısal sorunu bir kez daha insanlığın karşısına engel olarak dikilmiş bulunmaktadır. ABD’nin de İsrail’in de bu kurumsal düzenin, güçlüyü koruyan sistemin özelliklerini bilerek bu vahşetin sergilenmesini hazırladıkları açıktır.
 
İsrail’in geleceğinin garantisi veya varlığının meşruiyetinin Filistinlilerle bir arada yaşamaktan geçtiğini dolayısıyla her saldırı ve katliamın bu meşruiyeti yok ettiğinin altını çizmek istiyorum. Burada İsrail’in bu meşru yaşama hakkını savunması için yapması gerekenler vardır; “İlk olarak İsrail’in militarist/din devleti olmaktan uzaklaşıp demokratik devlet düzenine geçmesi lazımdır ki böyle bir dönüşümle oluşturulabilecek demokratik siyasal yapı bu ülkeye aynı zamanda Siyonizm’e karşı laikliği inşa etme imkânı verecektir. İsrail için laiklik, hem devletin bir dinsel ideolojik alan olmaktan çıkmasına, hem de militarist/Siyonist ideolojiden kendisini soyutlamasına fırsat sağlama potansiyelini bünyesinde taşımaktadır. İsrail’in değiştirmek durumunda olduğu ikinci husus, ırkçı anlayıştan uzaklaşması, devletin kolektif terör uygulayan bir araç olmaktan çıkmasıdır.”
 
Militarist/terör devleti
 
Burada önemli engeller bulunmaktadır yani İsrail devletinin bu değişimleri kendiliğinden yapması mümkün görünmemektedir. Çünkü İsrail kuruluşundan bu yana militarist bir örgütlenmeye sahip olmuştur ve bunu değiştirmeyi düşünmek dahi istememektedir. İsrail, devlet felsefesini oluşturan bu problemi aşamamaktadır çünkü böyle bir girişimi varlığını tehlikeye atmak olarak görmektedir. Bu anlayışın arkasında Siyonist ideolojinin devlete yüklediği misyonun bulunduğu da düşünülürse, böyle bir şeyin olmasının önünde siyasal, dinsel, geleneksel, zihinsel engeller olduğunu görmek zor olmayacaktır. Bu engellerin aşılmasını önleyen olaylardan biri de bu katliam ve vahşet politikasının İsrail tarafından içselleştirilmiş olmasıdır.
Bu haber toplam 198 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim