• İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

Başkan Arıcan: İlimsiz Bilim Olmaz

Başkan Arıcan: İlimsiz Bilim Olmaz
Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan TV5’de yaptığı konuşmada; Medeniyet, ilim, yeni dünya düzeni ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi hakkında açıklamalarda bulundu.

13 Haziran 2020 tarihinde canlı olarak yayınlanan programda Yekpa Ahmed’in “Medeniyetimiz”  konulu sorularını cevaplandıran Genel Başkan Arıcan,“19. Yüzyılda tüm inançlar açısından üretmenden sahip olma, sömürge anlayışı üzerine inşa edilmiştir.  Bunun sonucu olarak da  modern insan ortaya çıktı. Yaşanan son olaylara baktığımız zaman, Dünya ya takdim edilen modellerin tüm insanlığa fayda etmediğini gördük. Bölgesel fayda sağlayan, sadece kendini efendi diğer toplumları köle gören bir zihniyeti gördük, bilimi de böyle kullandılar, bilimde de böyle bir noktaya gelindi.” diye konuştu.

Başkan Arıcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında bizimde birikimlerimiz vardı, biz köyde de olsak şehirde de de olsak aslında İslâm bize birçok şeyi öğretiyordu. İslâm’la müşerref olduğunuz zaman ilim yolculuğu yapacaksın. Gazali “Tahkik ve Zevk” der.  İslam’la müşerref oldunuz. Ne mutlu bize diyerek kalmayacaksınız, araştıracaksınız kendinizi geliştireceksiniz.”

Anne babalarımız köyde yetişmiş, tahsil yapmamış olsalar bile çocuklarına “oku, ilim öğren” diye nasihatlerde bulunduğunu belirten Başkan Arıcan, “önceden, doktor ol, mühendis ol diye tabir yoktu. Okumak, ilim, irfan sahibi olmak vardı. İlimle irfanın buluştuğu bir anlayıştır bu.” ifadelerini kullandı.

Başkan Arıcan konuşmasında tilmiz ve öğrencinin aynı şey olmadığını belirterek, “Çocuklara birileri yönlendirme yapacak; şunu oku, şunu okuma diye. Belli bir zamandan sonra özellikle üniversite öğrencisine tilmiz denmez “taliptir” onun adı, talebedir. Talebe; isteyen, araştıran, neye ihtiyaç olduğunu bilen, ilim yolculuğunda sadece kendine takdim edileni değil eldeki bilgiyi sorgulayarak eleştiri süzgecinden geçiren demektir. İlim çiledir, meşakkat ister. Ama ne yazık ki şuan ilmin çabuk, kolay elde edilmesi isteniliyor. Konuyu araştırayım, bilmediklerimi sorayım değil de, kolay yoldan, şimdi, hemen öğreneyim, diplomamı alayım. Bu bilgidir ama bilgelik değildir. Bilgelik meşakkatle öğrenilir, bize bunu Kur’an’ı Kerim söyler, kadim filozofların hepsi de bunu ifade eder.” dedi.

Başkan Arıcan bir izleyicinin kültür, sanat ve edebiyatın medeniyetin içindeki yeri ve önemine ilişkin soruyla ilgili de şunları söyledi:

Türkiye Yazarlar Birliği olarak kültür, sanat, edebiyat ve düşünce alanında devam çok önemli faaliyetlerimiz var. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun vefat etmeden çok kısa bir süre önce makamında bu konularda kapsamlı bir görüşme yapmıştık. Değerli bilim adamı Ahmet Haluk Dursun, özellikle kaybettiğimiz değerlerin kültür sanat üzerinden yeniden kazanmak için belirleyeceğimiz akademisyenler, bilim adamları ile gençlere yönelik sosyal çalıştaylar yapalım önerisinde bulunarak  bu faaliyetlerin daha kapsayıcı ve kalıcı hale getirilmesinin önemine vurgu yapmıştı. Bu öneri bizim için çok önemli, özellikle Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde kültür, sanat ve edebiyat zemini üzerinden sosyal bilimleri sürdürmeye çaba gösteriyoruz.”

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanlığının yanı sıra aynı zamanda Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü olan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan programın yöneticisi Yekpa Ahmed üniversite ile ilgili sorularını da cevaplandırdı.

Genel Başkan Arıcan 2013 yılında kurulan ASBÜ’nün sosyal bilimler alanında Türkiye’nin ilk ve tek devlet üniversitesi olduğunu, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini Ankara’nın en eski semtlerinden biri olan Ulus’ta tarih yapılarda sürdürdüklerini ve  üniversitenin hem yürüttüğü araştırmalarla hem de lisans ve lisansüstü programları ile yalnız Türkiye içinde değil uluslararası düzeyde de etkin bir rol üstlenmeyi hedefledikleri belirtti.

Bu haber toplam 1223 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim