• İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C

Başkan Arıcan: Yönetici Adaletli ve Merhametli Olmalıdır

Başkan Arıcan: Yönetici Adaletli ve Merhametli Olmalıdır

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan Diyanet TV de canlı olarak yayınlanan “Farklı Bakış” programına katılarak “İslam Düşüncesinde Yönetim Kültürü ve Siyasetnameler” konusunda açıklamalarda bulundu.

25.01.2021 tarihinde gerçekleşen ve Sami Bayrakcı’nın yönettiği programın diğer konuğu ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Nurullah Yazar oldu.

Konuşmasında İslâm düşüncesinde siyasetnamelerin önemli bir yeri olduğunu ifade eden Genel Başkan Arıcan, Türk İslam geleneğinde nasihat, eğitim ve ahlâk, yönetim, sosyal ve kültürel meselelere ilişkin önemli siyasetnamelerin olduğuna dikkat çekti.

Aksaklıkların giderilmesi ve ideal siyasi işlerin nasıl olması gerektiğine dair yol, yöntem göstermek amacıyla kaleme alınan siyasetnamelerin, “sultanlar” tarafından yazıldığı gibi, işlerin iyi gitmemesi nedeniyle daha önce o tecrübeyi yaşamı kişiler tarafından “sultanları uyarmak, ikaz etmek, öğüt vermek” için de yazıldığını belirten Genel Başkan Arıcan, İslam geleneğindeki siyasetnamelerin Hadis ve Ayetlerle desteklendiğini  söyledi.

İslâm dünyasında siyaset felsefesi konusunda ahlak ve din  arasında bir bağ kurulduğunu  Kindi, Farabi, İbn-i Sina ve Gazali’nin önemli çalışmaları ve önemli eserlerinin olduğunu ifade eden Genel Başkan Arıcan, İran ve Hindistan kaynaklı siyasetnamelerin de olduğunu belirtti ve doğu kaynaklı çalışmaların ahlak ve devlet yönetime daha çok yer verdiğini belirtti.

İslâm düşünce tarihinde siyaset felsefesi konusunda Farabi’nin çok önemli çalışmasının olduğunu, ünlü filozofun el-MEDÎNETÜ’l-FÂZILA’sı ile ilgili olarak bilgi veren Başkan Arıcan, bu eserde Farabi’nin “ideal devlet nasıl olmalıdır” sorusuna cevap verdiğini, erdemli toplum meydana getirmek için; yönetim, ahlak, erdemlilik ve  sosyal dayanışma konusunda da devletin görevlerini belirlemiştir diye konuştu.

Sami Bayrakcı’nın Nizamülmülk ile ilgili sorusunu da cevaplandıran Başkan Arıcan, “Selçuklu sultanları Alparslan ve Melikşah döneminde 29 yıl vezirlik yapmış olan Nizamülmülk, devlete ve yöneticilere düşen sorumlulukların neler olduğu, din ve dünya işleri, ülkede düzenin sağlanması, adalet ve hukuk konuları başta olmak üzere devletle toplum arasındaki uyumun sağlanması için gerekli olan kuralları da içine alan Siyasetname’yi yazdı. Siyasetname’deki uyarıların, nasihatlerin çoğu hâlâ güncelliğini koruyor.” dedi.

Nurullah Yazar da yaptığı konuşmada iyi bir yöneticide olması gereken özellikleri şöyle sıraladı: “Yönetici olgun davranmalı, kendine güvenmeli ve başkalarına güven vermelidir. Her zaman ve her durumda sakin olmalı, sinirli iken kesinlikle karar vermemelidir. Ayrıca, cömert, cesur, akıllı, merhametli olmalıdır. Yönettiği insanlarla arasına duvar örmemeli, ulaşılabilir ve konuşulabilir olmaya özen göstermelidir. Mutlaka, empati kurabilmeli, adaletli ve eşit davranmalı, ayrımcı ve kayırmacı davranışlardan kaçınması gerekir.”

Yazar, yönetim kültürünü benimsemiş her yöneticinin etkin kararlar almak, doğru şeyleri yapmak ve planlama ve yönetim için verilere dayalı bilgiye ihtiyaç duyacağını söyledi.

1-012.png

Bu haber toplam 384 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim