D. Mehmet Doğan: İstanbul’un Fethi Ankara ’sız anlatılamaz

D. Mehmet Doğan: İstanbul’un Fethi Ankara ’sız anlatılamaz
“Ankara tarihi boyunca önemli bir şehirdir. İstanbul’un fethi de Ankara’da planlandı. Hacı Bayram Veli’ye bağlı yirmi bin kadar Bayrami müridi padişahın ordusuna katılarak hem savaştılar hem de askerlerin morallerini yüksek tuttular.”

Türkiye Yazarlar Birliği şeref Başkanı, “Ömrüm Ankara Bir Ankara Şehrengizi” kitabının yazarı D. Mehmet Doğan, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen konferansta “Medeniyetin Şehirleri: Ankara” başlıklı bir konuşma yaptı.

04. 10. 2021 tarihinde, Ankara Milli Kütüphane Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın da katıldı konferansta Ankara’yı anlatan D. Mehmet Doğan Ankara’nın başkent olmadan önceki zamanlarda da çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Cumhuriyetten sonra Ankara’yı başkent yapanların “şehri hiç yoktan var ettiklerini, şehrin kıraç bir Anadolu kasabası olduğu” yolundaki iddialarının doğru olmadığını belirten Doğan Ankara’nın Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinde çok önemli bir merkez olduğunu belirtti.

Kral Yolu ve İpek Yolu başta olmak üzere doğudan batıya, güneyden kuzeye ana yolların da Ankara’dan geçtiğini ifade eden D. Mehmet Doğan, şehrin tarih boyunca tiftik keçisinin yetiştiği bölge olarak tiftik üretiminin ve tiftikten mamûl sof ticaretinin sağladığı istikrarlı bir iktisadî kaynağa sahip olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:  “Ankara’nın tarihinde, ekonomisinde ve kültüründe küçükbaş hayvancılık önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, Ankara uzun yıllar boyunca ekonomik gücünü sadece bölgesine ait bir ürün olan tiftik keçisinden yani tiftik üretiminden sağlamıştır. Tiftik üretiminden ve ticaretinden sağlanan bu ekonomik canlılık şehri her zaman öneli bir ticaret merkezi haline getirmiştir.”

İstanbul’un fethi Akşemseddin’siz, Hacı Bayram’sız

ve Ankara’sız anlatılamaz

 

Ankara’nın anlatılacak birçok yönünün ve güzelliğinin olduğunu ama özellikle “Ankara'nın İstanbul'un fethindeki rolünün bilinmesi gerektiğini” söyleyen D. Mehmet Doğan, “İstanbul’un fethinde Fatih’in yanında yer alan, onun hocası ve şehrin manevi fatihi Akşemseddin Hacı Bayram-ı Veli’nin öğrencisi ve müridiydi. Hacı Bayram-ı Veli, II. Murad’ın takdir ettiği büyük bir zat; kendisinin değil de oğlunun İstanbul’un fatihi olacağı müjdesini kabulleniyor. Sonrasında oğlu genç hükümdar bu müjdeyi kuvveden fiile geçirmek için İstanbul’u ilk hedef olarak seçiyor. İstanbul’un fethinde Hacı Bayram Veli’ye bağlı yirmi bin kadar Bayrami müridi padişahın ordusuna katılıyor. Bunlar hem savaşıyorlar he de aynı zamanda askerlerin morallerini yüksek tutuyorlar. İşin doğrusu; İstanbul’un fethi Akşemseddin’siz, Hacı Bayram’sız ve Ankara’sız anlatılamaz.”

Ankara’ya gönlünü verenler Ankara’yı güzelleştirdi

Konferans öncesi bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ankara’ya gönlünü verenlerin Ankara’yı güzelleştirdiğini belirterek, insanların Ankara’da hem ilim merkezlerini hem tarihi mekanları gezebileceklerini söyledi.

Türkiye’yi 149 ülkeye tanıttık

TDV’nin yaptığı uluslararası çalışmalarına da değinen Başkan Erbaş, “Bugün vakfımız, 149 ülkeye ulaşıyor. Biz Türkiye’yi 149 ülkeye tanıtıyoruz. Düşünebiliyor musunuz? Bu parayla yapabileceğiniz bir tanıtım değildir.” dedi.

Konuşmalardan sonra Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) fotoğrafçılık atölyesi tarafından hazırlanan Ankara’nın doğal güzellikleri ile tarihi yapı fotoğraflarının sergilendiği ‘Bir Başka Ankara’ adlı fotoğraf sergisinin aç yapıldı.

Konferans ve resim sergisinin açılışına  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İhsan Açık ve Ankara İl Müftüsü Dr. Yusuf Doğan da katıldı.

Programın sonunda D. Mehmet Doğan,  “Ömrüm Ankara Bir Ankara Şehrengizi” kitabını  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a takdim etti. Başkan Erbaş’da Doğan’a Hacı Bayram-ı Velî Camii’nin resmini hediye etti.

                                                                                                Mahmut Erdemir

 

1-089.jpgimg_2157.jpgimg_2206.jpgimg_2133.jpgimg_2238.jpg

Bu haber toplam 438 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim