• İstanbul 22 °C
  • Ankara 26 °C

Hocalara sorduk, onlara rahmet dilenir mi?

Hocalara sorduk, onlara rahmet dilenir mi?

İRFANDUNYAMİZ ÖZEL: Toplumda günahkarlığı ile tanınan, bidat ehli, din düşmanı ya da dini konularda sapkınlığa düşmüş bir kimseye rahmet dilenir mi? Bu konuya dikkat çekmek maksadıyla bu soruyu fıkıh hocalarımıza sorduk işte cevapları:

Sorular?

1 Hayatı boyunca içki içmiş zina yapmış bir Müslümana rahmet dilenir mi?

2 İnsanların itikadını bozan kaderi, başörtüsünü, mezhepleri inkar eden, sahabeyi küçük gören sapıklar zümresinden bir kimseye rahmet dilenir mi?

3 Ömrü boyunca Müslümanlarla mücadele etmiş din düşmanlığı yapmış kişiye rahmet dilenir mi?

4 Bidat ehline rahmet dilenir mi?

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’ün Cevabı:

Hayatı boyunca içki içmiş zina yapmış bir Müslümana alimlerin çoğuna göre rahmet dilenmez. İnsanların itikadını bozan kaderi, başörtüsünü, mezhepleri inkar eden, sahabeyi küçük gören sapıklar zümresinden bir kimseye rahmet dilenilmez. Zira küfür şüphesi var. Ömrü boyunca Müslümanlarla mücadele etmiş din düşmanlığı yapmış kişiye rahmet dilenilmez. Bidat ehline eğer sözlü yahut fiili bid’atına başkalarını da davet ediyorsa rahmet dilenilmez ama bid’atları işliyor fakat başkalarını davet etmiyorsa rahmet dilenilir. İslam fıkhının hükümleri bildiğim kadarı ile budur.

Prof. Dr. Faruk Beşer’in Cevabı:

Bu sorularının hiçbirinin tek ve değişmez cevabı yok rahmet dilemek ne demek? Bunu iki türlü anlayabiliriz. Hayatta iken rahmet dilemek: yani Allah’ın ona merhamet etmesini acımasını ona hayır vermesini, hidayet ve istikamet vermesini dilemek. Bunda bir sakınca yok. Resulullah Efendimiz de kendisiyle savaşan Mekkeli müşrikler için Hidayet dilemişti lanet etmemişti. İki, bu hallerde ölmüş birisine rahmet dilemek. Bundaki ölçümüz de böyle olan insanları Müslüman sayıp saymamamızla ilgilidir.

Müslüman diyebiliyorsak ne kadar günahkar olursa olsun ona rahmet yani mağfiret dilenebilir. Müslüman diyemiyorsak o zaman rahmet ve mağfiret dilenmez çünkü Allah müşrik ve kafir olarak ölenleri affetmeyeceğini söylüyor. Onların affını dilemek Allah’a hata nispet etmek demektir. Yani; “Ya Rabbi Sen affetmem dedin ama affetsen daha güzel olur” deme anlamına gelir ki bu Allah’a noksanlık nispet etmektir ve küfürdür.

Doğrusu direkt İslam’a, Kitab’a ve Peygamber’e hakaret etme dışında bu saydıklarınızı İslam alimleri tekfir etmemişler. O halde Resulullah’ın ifadesiyle kendisinden açıkça küfür sadır olmayan her Müslüman’a rahmet dilenebilir Allahu a’lem

Devamı: https://irfandunyamiz.com/hocalara-sorduk-onlara-rahmet-dilenir-mi-hayrettin-karaman-faruk-beser-halit-calis-ahmet-akgunduz/

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim