• İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

Nüsret Dişo Ülkü Vefat Etti

Nüsret Dişo Ülkü Vefat Etti
Şair, yazar, mütercim, öğretmen Nisret Dişo Ülkü Üsküpte vefat etti.

Tan Er

Kosova ve Makedonya Çağdaş Türk Edebiyatının ad yapmış aydın isimlerinden gazeteci, eğitimci, şair, öykü yazarı, çevirmen ve yayıncı Nusret Dişo Ülkü hayatını kaybetti. (d. 24 Mart 1937-ö.16.01.2022) Balkan Türkleri edebiyatının önde gelen isimlerden biri olan Ülkü, Prizren'de 1937 yılında doğdu. 1964 yılında Üsküp'e yerleşti. Yarım yüzyılı aşkın bir süre sürekli şiir ve hikâyeler yazdı, yayınladı. Sevinç, Tomurcuk, Kuş dergileri; Tan ve Birlik gazetelerinde yayıncılık, editörlük ve yazarlık yaptı. Şiir ve hikâye kitapları yayınladı.

Ülkü, Naim Şaban, Nimetullah Hafız, Hasan Mercan, Aziz Buş ile birlikte İkinci Dünya Savaşı sonrası Kosova Çağdaş Türk Edebiyatının ilk kuşak kurucu kadro yazar ve şairleri arasındaydı. Çocuklara adanmış şiirlerden oluşan ilk eseri “Çocuklarla Ağaçlar 1963 yılında Üsküp’te “Koço Raçin” Yayınlarından çıkmıştır. Bu eserini 1965 yılında Diyeceklerim, ilk baskısı 1965 yılında çıkan Çocukların Elleri , 1972 yılında Üçgen, 1974 yılında Ozanlar Güncesi, 1977 yılında Tito Koçaklaması, 1981 yılında Dereden Tepeden, 1983 yılında Deniz ve Ben, 1984 yılında Tü-tü-tüü, 1992 yılında Çocuklar ve Büyük Çocuklar ve 1994 yılında Kabıma Sığmıyorum kitapları izledi. Nusret Dişo Ülkü’nün 2011 yılında Kapanık Aşk Açık Mektup ve Prizren Güzeli, 2012 yılında da Seve Seve Sevdim Şükre Geldim adlı şiir kitapları Yahya Kemal Beyatlı Derneği’nin “Dişo Türk Andaç” Yayınları tarafından yayımlanmıştır. En son kitabı "Yeni Balkan" yayınları tarafından geçen yıl gün yüzünü gördü.

Josip Broz Tito, Atatürk, Orhan Veli, Oskar Daviço, Branko Radiçeviç, Özdemir Asaf, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Hasan Şimşek, Yunus Emre, Süreyya Yusuf, Vasko Popa, Nazım Hikmet, Naim Şaban, Ranka Milanoviç, Radovan Pavlovski gibi yazar, edebiyatçı ve ad yapmış kişilere sunu şiirleriyle de bilinen Ülkü, Türkiyeli yazarlar yanı sıra çevirileriyle uğraştığı Yugoslav şair, yazar ve akımlarından da etkilendi.

Kosova ve Makedonya Çağdaş Türk edebiyatına nitelikli ve estetik dizeler, eserler bıraktı.

Branko Radiçeviç, Duşan Yakşiç, Yovan Yovanoviç Zmay, Branko Çopiç, Oskar Daviço, Vasko Popa gibi Yugoslav şairlerini başarıyla Türkçe’ye çeviren ve Yugoslav nazmını iyi tanıyan Ülkü, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Melih Cevdet, Fazıl Hüsnü gibi şairleri tanıyıp, her iki kültürün şiir birikiminden de etkilenerek şiir yaratıcılığında güzel bir sentez yapmıştır ki ona özgün bir edebî kimlik kazandıran özellik de bu sentezdir. "Türkçem", "Kütük" ve "O Kent" şiirleriyle Ülkü, Prizren ve Kosova Türklerinin millî bilinç ve millî kimliğine hitap etti. Son yıllarda milli temalı şiirleriyle birlikte, İslam üzerine tasavvuf felsefesiyle dizeler karaladı.

Nusret Dişo Ülkü, şiir yaratıcılığı dışında öykü yazarlığı da yaptı. Kara İsmet adlı öykü kitabı 1976 yılında Üsküp’te “Birlik” Yayınları tarafından basılmıştır. Ülkü, aynı kitabın ikinci baskısını 1993 yılında Üç Kedi adıyla İstanbul’daki “Çocuk Vakfı Yayınları”ndan çıkarmıştır.

1992 yılında emekli olan Ülkü, şiir ve yayın hayatına devam ederken, son dönemde Türkçe, Osmanlı İmparatorluğu, İslam konularında kitaplar yayınladı. Yahya Kemal Beyatlı Derneği'ni Üsküp'te kuran şair-yazar Ülkü, son olarak kurduğu Dişo Türk Anaç Türk Yayıncılık başlığı altında kitap yayıncılığı yaptı. Eserlerinde Türkçe, Türklük, Allah sevgisi, İslam konularını işleyen Nusret Dişo Ülkü, Yugoslavya döneminden bu yana Balkanlar’ın Türkçe ve Türk İslam kültürünün yaşamasına gönül vermiştir. "Prizren’siz yaşayabilirim ama Üsküp’süz yaşayamam" sözüyle Üsküp'e ne kadar âşık olduğunu belirtmiştir. Ülker ve Türker adında iki oğlu ve Sevil adında bir kızı vardır.

Nusret Dişo Ülkü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de Üsküp Fahri Konsolosuydu. ​Nusret Dişo Ülkü, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te ticaretle uğraşırken kurduğu “Dişo Compani” şirketi bünyesinde bir de “TÜRK ANAÇ YAYINCILIK” faaliyetlerini başlattı. Bu yayıncılık faaliyetleri arasında önce çocuklar için kitaplar yayınladı. Süreli yayın faaliyetleri de başlatan Nusret Dişo Ülkü Türk Anaç Yayıncılık adına; Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi Türk Kalemeri (2002), Makedonya Türk Çevirmenler Birliği Çeviri Dergisi Türk Dilmaç (2002), Makedonya KKTC Dostluk Derneği Dergisi Türk Kıbrıs (2002) dergilerini çıkardı. Ülkü, “Kardaş” adlı bir çocuk dergisi de yayınladı.

Birçok ulusal ve uluslararası şiir şölenlerinde, edebiyat buluşmalarında, sempozyumlarda eski Yugoslavya ve daha sonra Kosova ve Makedonya Cumhuriyetlerindeki çağdaş Türk edebiyatını başarıyla temsil etti. İsmini Türkçenin Rumeli yakasında edebiyat tarihine unutlmaz harflerle yazdırdı.

Ulusal ve uluslarası çapta birçok ödüle layık görüldü. “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Uluslararası “Süleyman Brina” Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülüne layık görülen Ülkü, en son 2020 yılında Uluslararası Yılın TÜRKÇEM Dergisi Ödülünü aldı. Yazarı ödülünü takdim etmek üzere 17.10.2020 tarihinde TÜRKÇEM Dergisi, Kosova Türk Yazarlar Derneği ve Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği üyeleri olarak Üsküp’teki evinde ziyaret etmiş, ödülünü kendisine evinde takdim ederek, kendisiyle Enver Ahmet gibi Üsküp'teki yazar dostlarımızla birlikte görüşme, edebiyatımız hakkında sohbet etme, hal hatrını sorma fırsatını yakalamıştık. Ülkü bu sürpriz karşısında minnettarlığını dile getirerek, Türkçe adına, şiir adına bundan böyle de elinden geldiğince çalışmalarıyla halkının, insanlığın güzelliği için emek vermeye devam edeceğini söylemişti.

En son yine geçen yıl evinde kendisini ziyaret ederek seçim kampanyasını başlatan Üsküp Büyükşehir Belediyesi Başkanı Danela Arsovska, kişisel sosyal medya hesabından görüşme ile ilgili “Balkanların en ünlü Türk yazarlarından biri olan Nusret Dişo Ülkü gibi 84 yıllık hayat serüveninin 60 yıldan fazlasını edebiyata adayan biriyle konuşmak benim için bir lütuftu” ifadeleriyle paylaşmıştı. “Bana ‘Birlik’ gazetesindeki gazetecilik ve editörlük yıllarını, ‘Sevinç’ ile ‘Tomurcuk’ isimli çocuk dergilerinde çalışmalarını ve Makedonya’da Türk edebiyatının ve Türk kültürünü nasıl geliştiğini anlattı. Hiçbir şehir Üsküp’ün güzelliğinin yerini alamaz, sözleriyle şehrimize karşı beslediği özel duyguları ve bağlılığını ifade eden Nusret Dişo, Üsküp’ü kültürel farklılıkların saygı gördüğü ve geliştiği bir şehir yapma hedefimize ulaşmamızda bizi motive ediyor.” Arsovska, paylaşımın sonunda desteğinden dolayı Nusret Dişo Ülkü’ye Türkçe ifadelerle teşekkür etmişti.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Şeref Başkanı İskender Muzbeg, sosyal medya hesabından yayınladığı taziye mesajında diğerleri arasında şu ifadelere yer verdi: "Ünlü yazarımız Nusret Dişo Ülkü'nün vefat haberini YENİ BALKAN gazetesinde okudum. Çok üzüldüm. Alllah rahmet eylesin. Çok büyük bir şair idi. Yakınlarına ve yazarlar camiamıza sabırlar dilerim.

Nusret Dişo Ülkü:

DOĞUŞ O DOĞUŞ

Prizren'de doğdum

Üsküp'te doğabilirdim

İstanbul'da da doğabilirdim

Ben bende doğdum

Anam babam Prizren'de öldü

Ben Üsküp'te ölebilirim

İstanbul'da da ölebilirim

Ben bende öldü

Doğuş o doğuş

Üsküp'te ölmüş desinler

İstanbul'da ölmüş desinler

Ölüş o ölüş

Bu haber toplam 249 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim