• İstanbul 22 °C
 • Ankara 21 °C

Seyyid Usul Kültür Merkezi Açıldı

Seyyid Usul Kültür Merkezi Açıldı
Bursa’nın en eski tekkelerinden biri olan Seyit Usul Tekkesi, Osmangazi Belediyesi’nin çabalarıyla restore edildi.   13.


Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan, TYB Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri ile çok sayıda davetlinin katıldığı açılış töreninde konuşmaların ardından, TSM dinletisi ve ardından Türkiye Yazarlar Birliği 30. Yıl Faaliyetleri kapsamındaki “Türk Şiirinin Son Otuz Yılı” konulu söyleşi gerçekleştirildi.


Tarihi yapının açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, yapının yeni işlevinin ‘kültürel amaçlı sosyal tesis’ olduğunu söyledi. Restorasyon kapsamında tarihi yapının semahanesinin ve müştemilat bölümlerinin yeniden yapıldığını ifade eden Altepe, “Yapının yanı sıra, bahçe ve hazire bölümleri de düzenlendi. Hazire alanındaki kabir taşları orijinaline uygun olarak Safiyüddin ERHAN tarafından tamir edildi. Burada biliyorsunuz, Osmanlı döneminin en eski ve en güzel mezar taşları bulunmakta. Bahçeye orjinaline uygun olarak bir şadırvan yapıldı. Tarihi yapı, içinde bulunduğu mahalleye de önemli bir hareketlilik kazandırdı. Seyyid Usul Kültür Merkezi; zaman zaman sema gösterileri, zaman zaman şiir dinletileri ve söyleşilerin yapılabileceği bir kültür mekânı olarak kentimizin tarihi mekânları arasına katıldı.” dedi.


Yıkıntı durumdaki bir kent ziynetinin ortaya çıkarıldığına dikkat çeken Altepe, “Tarihi mirasın ayağa kaldırılması noktasında 60 kadar projeyi tamamladık, bir o kadar proje üzerinde de çalışıyoruz. Bugün Bursa, yeni bir değerine daha kavuştu. ” diye konuştu.


Tarihi mirasla ilgili çalışmalarının sadece restorasyonlardan ibaret olmadığını ifade eden Başkan Altepe, şu bilgileri verdi: “Günümüze kazandırdığımız tüm yapıları doğru işlevlendiriyor ve sosyal yaşama katıyoruz. Daha önceki kültürel bağlamından koparmıyoruz. Diğer yandan, somut olmayan kültürel mirasla ilgili de yoğun olarak çalışıyoruz. Bizim 2005 yılında başladığımız somut olmayan kültürel miras çalışmalarını UNESCO bile henüz gündemine almaya başladı.”

Açılış törenine Ankara’dan gelen TYB Onursal Başkanı Mehmet Doğan ise, Bursa gibi kültür kenti bir şehirde tarihi mirasın ayağa kaldırılması noktasında yapılan çalışmaları, eski eserleri ihya çalışmalarını hayranlıkla izlediklerini söyledi. Seyyid Usul Tekkesi’nde yüzyıllar boyunca eğitim, ilim, irfan, sanat, kültür sanat çalışmalarının yapıldığını ve bundan sonra da aynı çalışmaların yapılacağını anlatan TYB Onursal Başkanı Doğan, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe’yi böylesine önemli bir yapıyı kendilerine tahsis ettiği için kutladı. Doğan, “Sayın Başkan burayı bize vererek büyük bir sorumluluğu da omuzlarımıza verdi, biz de bu tarihi yapının ruhuna uygun kültürel aktiviteleri yapacağız” dedi.

TYB Onursal Başkanı Doğan’ın ardından konuşan Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu da, Osmanlı kültür ve medeniyetinin üretildiği bir noktada bulunduklarını hatırlattı. Karapaşaoğlu, “Biz başkanlarımız aracılığıyla kültürümüzü örüyoruz, geliştiriyoruz ve yaşatıyoruz. Bu kültürümüzü tüm dünya ile paylaşmamız lazım. Kültürel mirasla ilgili güzel çalışmalar yapan başkanlarımızın önlerinin açık olmasını diliyoruz, kendilerine daha önemli görevler diliyoruz.” Şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından TYB Onursal Başkanı Doğan, Başkan Altepe’ye tarihi mirası verdiği katkıdan ötürü bir teşekkür beratı verdi. Daha sonra açılış kurdelesi kesilerek tarihi yapı hizmete açıldı. Açılış kapsamında, TYB’nin 30. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamındaki “şiir” konulu söyleşi gerçekleştirildri.

 

Seyit Usul Tekkesi’nin restorasyon projesini, Osmangazi Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Bürosu hazırlamıştı.


Seyyid Usul Tekkesi restorasyonu Osmangazi Belediyesi’ne yaklaşık bir trilyon liraya mal oldu. Tarihi yapının restorasyon çalışmalarını, Osmangazi Belediyesi’nin tarihi yapı restorasyon ihalelerini alarak başarıyla tamamlayan Öztimurlar İnşaat şirketi yürüttü.


Önceleri Celveti daha sonra ise Kadiri yöntemiyle ibadet edilen Seyyid Usul Tekkesi, 1925 yılında faaliyetine son vermişti. Tekkenin bilinen ilk şeyhi Seyyid Usul Buhari(öl: 1488), son şeyhi ise Ali Haydar Efendi’dir.

 

Kaynak : Yeni Bursa Gazetesi

 

İlgili Haberler :

 

´Sosyal ve kültürel amaçlı tesis´

 

Seyyid Usul Tekkesi, hizmete açıldı

 

Bu haber toplam 3294 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim