“Sınırdan Geçen Sözcükler-Muhacir Edebiyat” kitabı çıktı

“Sınırdan Geçen Sözcükler-Muhacir Edebiyat” kitabı çıktı
“Göç Üzerine Tarihî-Edebî-Sosyolojik İncelemeler”in yer aldığı “Sınırdan Geçen Sözcükler-Muhacir Edebiyat” kitabı Kilis 7 Aralık Üniversitesi Orta Doğu Araştırma Merkezi yayınları arasından çıktı.

Türkiye Yazarlar Birliği, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Türk Dil Kurumu ve Kilis Valiliği paydaşlığında tertip edilen muhacir edebiyat sempozyumu 24-25 Ekim 2019 tarihlerinde Kilis’te gerçekleşmişti.

Edebiyat-göç arasındaki ilişkinin yanı sıra göçün sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi sonuçlarına ilişkin önemli bildirilerin sunulduğu sempozyumun sonunda yayınlanan sonuç bildirgesi de büyük ilgi görmüştü.

Prof. Dr. M. Fatih KANTER, Arş. Gör. Maşallah NAR ve Mehmet KURTOĞLU’nun editörlüğünü üstlendikleri eserin ön sözünü Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan KARACOŞKUN ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım  Arıcan birlikte yazmışlar.

Prof. Dr. Mustafa Doğan KARACOŞKUN, “Doğu-Batı Arasındaki Köprü Anadolu” başlıklı yazısında şu ifadelere yer vermiş:

.“Anadolu tarihinde önemli bir yer tutan hemen her kesimden halkı ve mekânı etkisi altına alan göç unsuru, üzerinde en çok durulması gereken konulardan biridir. Göçe neden olan sorunlar, göç sürecinin etkileri gibi problemler sosyolojik bir devinim olarak göçün birçok farklı açıdan irdelenmesi/incelenmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Kavramsal çerçevesinin belirlenmesi, türlerinin tespit edilmesi ve etki alanlarının anlaşılması açısından oldukça önemli bir konu olan göç, daha çok sosyal bilimlerde ele alınmış ve incelenmiştir. Göçün yazılı ve sözlü akislerini bulduğu en önemli sosyal bilim disiplinlerinin başında ise edebiyat gelmektedir. İnsan ile mekân arasındaki bağın aşınmasını yansıtan ve toplumsallığın izleklerini barındıran edebiyat eserleri göçe ve göçün etkilerine maruz kalan bireyin hikâyesine hayat vermektedir. Anadolu coğrafyasının ve Türk halkının göç ve göçmenlerle bu derece yakın olması “Muhacir Edebiyat” başlığı altında gerçekleşen bu çalışmayı daha anlamlı kılmaktadır. Alanında uzman bilim insanları tarafından yazılan makalelerin yer aldığı çalışmanın, başta sosyal bilimler alanı olmak üzere araştırmacılara yardımcı ve yararlı olmasını dilerim.”

 “Göç İnsanlığın Ortak Kaderi” başlıklı ön sözde Prof. Dr. Musa Kâzım  Arıcan göçün nedenleri ve sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunduktan sonra, eserin ortaya çıkışıyla ilgili de şu bilgileri veriyor:

“Kültür ve medeniyetimizin bir gereği olarak Anadolu; mazlumlara, çaresizlere her zaman kucak açmıştır. Geçmişte Yunanistan, Bulgaristan, Kırım, Rusya, Afganistan, İran, Irak ve Balkanlar başta olmak üzere birçok ülkeden ülkemize kitlesel göçler gerçekleşmiştir. Şimdi de ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle binlerce Suriyeli muhacir ülkemizde misafir olarak bulunuyor. Tüm bunlar bir gerçek ve bunlarla birlikte bir gerçek daha var. O da şudur: İnsanlık tarihinin en sıkıntılı, en sancılı süreçleri buna göç de dâhil hüzün dolu hayatlar, geride bırakılan acı tatlı hatıralar “Muhacir Edebiyatı”na konu olmuştur.”

“Muhacir ve Ensar” kavramları İslâm tarihinde ve kültürümüzde özel anlamlar ifade eder. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve ashabının Mekke’den Medine’ye göç etmesi sırasında yaşananları unutmadık. Dolayısıyla, biz “Ensar” bilincine sahip bir milletiz. Hangi nedenlerle olursa olsun, başları sıkıştığında gözleri ve gönülleri ülkemizde olan, burada kendilerine değer verileceğini bilerek ülkemize gelenleri muhacir olarak görür, onlara gönül kapımızı sonuna kadar açarız.”

Bu çerçevede “Suriyeli mültecilerin göç nedenleri, göçün insani boyutları, göçün sebep olduğu sosyal ve ekonomik sıkıntılar, edebiyat ve göç ilişkisini” hülasa göç olgusunun edebiyattaki yansımalarını ayrıntılı şekilde değerlendirmek amacıyla Kilis 7 Aralık Üniversitesi ile ortak bir çalışmaya imza attık. Elinizde tuttuğunuz bu eser; yerli ve yabancı bilim adamları, akademisyenler ve tarihçilerin kıymetli araştırmalarını içermektedir.”

408 sahife ve dört bölümden oluşan “Sınırdan Geçen Sözcükler- Muhacir Edebiyat” kitabının oluşmasına katkı sağlayan akademisyenler, tarihçiler, bilim adaları ve konu başlıkları ise şöyle sıralanmış:

  1. BÖLÜM GÖÇÜN TARİHİ

Levent KAYAPINAR: Osmanlı Döneminde Anadolu’dan Balkanlar’a Göç,

Rahman ADEMİ: 93 Harbi Sırasında Rumeli’den Diğer Osmanlı Topraklarına Doğru Göç,

2. BÖLÜM GÖÇÜN SOSYOLOJİSİ

Mahmut KAYA: Türkiye’deki Suriyeli Sığınmacılar

Emel TOPCU- Tuba BÜYÜKBEŞE: Sosyal Aktivizm Bağlamında Göçmen Kadın Liderliği Suriyeli İki Kadın Derneği Karşılaştırması Gaziantep Örneği,

3. BÖLÜM GÖÇÜN EDEBİYATI

M. Fatih KANTER: Tarihten Kurguya Göç Romanları,

Hanife Nâlân GENÇ: Mübadelenin Ötekileştirdiği İnsanların Öyküsü: Dedemin İnsanlar,

Muhammed HÜKÜM - Gökhan Serdar ÖZAKTAŞ: Yücel Feyzioğlu’nun Uğultu Ve Anarbay Romanlarına Yansıyan Türk Göçmen Sorunları,

Abdurrahman ŞENSÖZ: Laila Lalami’nin The Moor’s Account Adlı Romanı: “Dünya’yı İki Farklı Mercekten Görmek: Mustafa Elzamori’den Estebanico,

Mehmet SARMIŞ: Göçün İnsani Boyutu Ve Edebiyat,

Mehmet KURTOĞLU: Türkiye’deki Suriyelilerin Basın Yayın Ve Edebiyat Çalışmaları,

4. BÖLÜM:  أدب المهجر

Ahmed ALDYAB: Muhaceret Edebiyatı Ve Türkiye’de  Arapça'nın Öğrenilmesine Tesirleri,

Dr. Musab HAMOD: Edebiyatın Kültürleri Yakınlaştırma Gücü Ve Halklar Arasında Uyum Yaratma Etkisi,

Dr. Ahmed Şeyh HÜSEYİN: İliyyâ Ebu Mâdî Örnekliğinde Göç Edebiyatı.

Son yıllarda ülkemizin önemli gündem maddelerinin başında göç geliyor. Kilis 7 Aralık Üniversitesinin ev sahipliğinde iki gün süren sempozyumda göçün çeşitleri, nedenleri, sebep olduğu sorunlar ve çözüm önerileri iki gün boyunca konuşulmuştu. Tüm bu akademik çalışmalar ve araştırmaların bir araya getirildiği “Sınırdan Geçen Sözcükler-Muhacir Edebiyat” kitabı kaynak niteliği taşıyor.

                                                                                                           Mahmut Erdemir

Bu haber toplam 407 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim