• İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C

Sultan 3. Murad Han

Sultan 3. Murad Han
Araştırmacı- Yazar M. Emin Gerger’in 92. kitabı yayınlandı!..

Araştırmacı, Tarihçi, Yazar Mehmet Emin Gerger’in yazdığı; “Sultan 3. Murad Han” adlı Kitap, Gerger Yayınları tarafından yayınlandı. Gerger’in 92. Kitabı olan eser, iki ana bölüm ve toplam 169 sayfadan oluşuyor.

Gerger, Kitabının Önsöz’ünde şunları söylüyor: 1574-1595 yılları arasında Osmanlı Devleti'ni idare etti. Babası öldüğünde Manisa’da Vâli olarak bulunuyordu. Sokullu Mehmed Paşa’nın kendisine ilettiği haber üzerine İstanbul'a gelerek onikinci Padişah olarak iktidarı teslim aldı. Kendisi iyi bir eğitim almıştı ve dünya meseleleri ile yakından ilgilenirdi. Özellikle ülkesi dışında ülkesinin kaderini etkileyen liderlerin yaptıkIarını merak ederdi. Tarihi eserleri okumayı da çok severdi.

Çok alçak gönüllü ve adil davranışlı idi. Gösterişi biraz severdi. Devlet hazinesinden yardıma muhtaç olanlara hayırlar yapardı. İlim alemiyle iyi bir dostluk kurmuş, ilim adamlarıyla sohbet etmekten de hoşlanırdı. Dindar, inançlı bir yapıya sahipti. Tarikatlara saygılıydı. Ülke imarına büyük önem vermiş, özellikle ataları tarafından yapılan Tarihi eserlerin onarımını gerçekleştirmiştir. İktidarı zamanında ülke içinde ve ülke dışında olaylı dönemler yaşanmış olmasına karşın, ülke birliğinin korunması ve toprakIarının genişlemesi için çalıştı. Bir taraftan Kuzey Afrika’da fetihler yaparken diğer taraftan da Hint Okyanusu’nda donanmasını bulundurdu. Savaştan çok sakınır, gelişen hadiseleri mümkün olduğu kadar barış yoluyla halledilmesi çalışırdı. Çok iyi bir kumandan, iyi bir savaçı olduğu gibi, kılıç kullanmakta da çok başarılı idi. Ata binmeyi de severdi. İnce uzun boyluydu. Pembe beyaz bir teni vardı. Bedenindeki organları kendisi ile bütünleşmişti. Çizgileri ve uzuvları dengeliydi. Açık ve geniş bir alnı vardı. Kasları güçlü ve ince uzundu. Giyinmesini sever, gösterişli elbiseler giyer, mücevher takmaktan da hoşlanırdı. Özellikle kavuk üzerindeki değerli taşları kullanmak ona has bir özellikti.”

İki ana bölümden oluşan kitabın Birinci Bölümü: “Sultan 3. Murad Han’ın Hayatı ve Dönemi,” İkinci Bölümü: “Fotoğraf ve Belgelerle Sultan 3. Murad Han” Ana başlıklarını taşımaktadır. Araştırmacı-Yazar M. Emin Gerger’in, Sultan 3. Murad Han”adlı kitabı, Osmanlı Padişahı Sultan 3. Murad’ın hayatını, mücadelesini, yaşadığı dönemi, devrinin Devlet ve İlim adamlarını, icraatlarını, yaptığı savaşları, elde ettiği başarıları (fetihlerini) daha yakından ve doğru olarak öğrenmek isteyen herkesin mutlaka okuması gerekli önemli bir başucu kitabı durumunda..  

İletişim: megerger@hotmail.com/Gerger Yayınları-Tel: 0532. 5226164

3.-murad-kapak.png

Bu haber toplam 231 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim