• İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C

Türkiye Yazarlar Birliği'nden Gazze bildirisi: BM'ye çağrı yapıldı

Türkiye Yazarlar Birliği'nden Gazze bildirisi: BM'ye çağrı yapıldı
Türkiye Yazarlar Birliği, Gazze'yle ilgili bildiri yayımladı. Blidiride, Birleşmiş Milletler, "Gazze için derhal barış gücünü harekete geçirin" ifadeleriyle göreve davet edildi.

Türkiye Yazarlar Birliği, Gazze'yle ilgili bildiri yayımladı. Blidiride, Birleşmiş Milletler, "Gazze için derhal barış gücünü harekete geçirin" ifadeleriyle göreve davet edildi. TYB'nin yayımladığı bildiri şöyle: 

7 Ekim 2023, zulmün ve şiddetin, herkesin gözü önünde bir millete, onu yeryüzünden adeta silmek istercesine iradî ve bilinçli bir şekilde yöneltildiği kanlı bir soykırımın başlangıcı oldu. İsrail’in yavaş yavaş biriktirdiği, her bir hamlede Filistin’de işgal alanını genişleten bir nefretin ve tahammülsüzlüğün, bütün dünya için merkezi önemi haiz bir coğrafyadaki ani ifrazatına şahit olduk. İçerisinde şifa uman yaralıların bulunduğu hastanelerin bombalandığını; cehalete karşı ilmin ve irfanın ocağı olan okulların ve üniversitelerin yıkıldığını; kadın, yaşlı, çocuk demeden sivil halkın katledildiğini; yarının tarihini yazabilecek, milletin hafızasının tanığı olan ilim adamlarının, yazarların ve şairlerin öldürüldüğünü; ilaca, suya ve aşa ulaşmak isteyen insanların küçücük bir yere istiflenip üzerlerine bombalar yağdırıldığını gördük. Zaman geçiyor. İsrail, masum Gazzelileri sistematik olarak katletmeye devam ediyor. Yarın her şey için geç kalınacak.

Gazze’de bütün dünyanın gözü önünde açık bir soykırım yaşanmasına rağmen, ne yazık ki uluslararası kurumlar şimdiye kadar sorumluluklarını yerine getirememiş ve aylarca İsrail’in soykırımına dur diyememiştir. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), 25 Mart 2024 tarihinde aldığı ve acil ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı İsrail tarafından görmezden gelinmektedir. Uluslararası barış ve güvenliğin sürdürülebilmesi için İsrail’in BMGK kararlarını tanımasını sağlayacak, başta yaptırımlar olmak üzere, zorlayıcı mekanizmaların devreye sokulması elzemdir. İsrail’in süregiden pervasızlığı Gazze’de gün geçtikçe ağırlaşan insanî trajediyi şimdiden insanlık tarihinin utanç sayfalarından biri haline getirmiştir. Gazze soykırımına tepki gösterilmesini bütün insanlığın en temel ödevi olarak telakki ediyoruz.

Bu bağlamda, Gazze soykırımına dur demek, derhal ateşkes demek ve 7 Ekim sonrasında olup biteni tarihe not düşmek için akademisyenlerin, yazarların, edebiyatçıların, gazetecilerin, şairlerin hızlıca bir araya gelmesini, istişareler ve müzakereler yapmasını, nihayetinde ortaya güçlü ve kapsamlı bir bildiri çıkarıp dünya kamuoyuyla paylaşılmasını çok önemli buluyoruz. Türkiye Yazarlar Birliği, 30 Mart 2024 tarihinde geniş katılımlı bir çalıştay tertip etmiş ve çalıştay sonunda bildiri ve rapor hazırlamıştır. Bildirimizi kamuoyuna sunar, raporumuzu ise Ramazan Bayramı sonrasında kamuoyuyla paylaşacağımızı ifade ederiz. 

Devamı: https://www.haber7.com/guncel/haber/3412832-turkiye-yazarlar-birliginden-gazze-bildirisi-bmye-cagri-yapildi

Bu haber toplam 457 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim