• İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

TYB’nin 45. Yılında ilk 45 üyemiz:Muhsin Mete

TYB’nin 45. Yılında ilk 45 üyemiz:Muhsin Mete
Kültür, sanat, edebiyat alanında verdiği hizmetlerle ülkemizin en temel kuruluşlarından birisi haline gelen Türkiye Yazarlar Birliği 45. yılını idrak ediyor...
Bugün, 17 büyük şehrimizde şubesi, Anadolu’muzun farklı bölgelerinde 16 temsilciliği olan TYB, ülkemizin kültür, sanat, edebiyat hayatına yön veren bir meslek kuruluşu oldu.

Yıl 1978, D. Mehmet Doğan, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Necmettin Turinay, Alper Aksoy, Saadettin Elibol, Ahmed Günbay Yıldız, Yahya Akengin, Yavuz Bülent Bakiler, Mustafa Yazgan, Beşir Ayvazoğlu, Zeki Ceyhan, Hasan Kayıhan, Erdem Bayazıt ve Hüsnü Aktaş. Bu on dört kurucu üye bir araya geliyor ve Yazarlar Birliği’ni kuruyor...

Bu kurucu üyeler arasında yer almayan/alamayan fakat böyle bir kurumun oluşumunu gerekli gören ve daha başlangıçta üye olarak destekleyen öyle önemli simalar var ki…

İşte 14 kurucuya ilave olarak kuruluş harcında payı olan ilk 45 üye:

H. Rıdvan Çongur, Nabi Avcı, Abdülkadir Özkan, Mehmet Aksoy, Abdullah Lelik, Şevket Bulut, Alaaddin Özdenören, A. Metin Şahin, M. İlhan Geçer, A. Hikmet İnce, Rasim Özdenören, Bahattin Karakoç, Yağmur Tunalı, Ali Uğur, Mesut Uçakan, M. Âkif İnan, Emine Işınsu, İskender Öksüz, İbrahim Ulvi Yavuz, Ebubekir Eroğlu, Ömer Okcu (Hekimoğlu İsmail), Zübeyir Yetik, Mustafa Kutlu, Sadık Albayrak, Ali Çorlu, Sevinç Çokum, Galip Erdem, Alparslan Yasa, Bahri Zengin, Burhaneddin Kayıhan, Ali Akbaş, İsmail Hacıfettahoğlu, Muhsin Mete, Abdurrahman Dilipak, Osman Tunç, Necmettin Sefercioğlu, İsmail Bal, Nazım Zeyrek, Mahmut Arıgöz ve Mustafa Karakaya, Muhsin İlyas Subaşı, Mustafa Kara, Orhan Kavuncu, Abdullah Sertkaya, M. Nuri Şahin.

Bu listede zamanının önemli şair ve yazarları, kültür adamları olduğu gibi, sonraki yıllarda edebiyat ve kültür hayatımızda mühim yeri olan birçok sima da yer alıyor. Bunların bir kısmı aramızdan ayrıldı, onlara rahmet diliyoruz. Yaşayanlar eser vermeye devam ediyor. Onlara da sıhhat ve afiyet temenni ediyoruz.

47. üyemiz Muhsin Mete...

1949 yılında Zonguldak'ta doğdu. Aslen Rizelidir. 1972 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın Yayın Yüksek Okulu, Radyo ve Televizyon Bölümünden mezun oldu.

1970'li yıllardan başlayarak gazete ve dergilerde radyo, televizyon ve kültürel konularla ilgili yazıları yayımlandı. Haftalık Ülke dergisinde Abbas Abalı müstearıyla yayımlanan yazıları, bilahare "Ekranın Büyüsüne Kapılmadan" adıyla kitaplaştırıldı.

Muhsin Mete 1976 yılından itibaren TRT’de prodüktör, Ankara Televizyonu Belgesel Programlar Müdürlüğü, Radyo Dairesi Başkanlığında Program Denetçiliği, Dış Yayınlar Dairesi Planlama ve Değerlendirme Müdürlüğü,Yayın ve Programdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir dönem sinema dersi verdi. 2008-2011 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı’nda Genel Koordinatör olarak çalıştı.Dünden Bugüne Ahilik" belgeseliyle Türkiye Milli Kültür Vakfı Ödülünü aldı.

Muhsin Mete, Kültür Bakanlığı Film Değerlendirme ve TRT Belgesel Günleri Jüri Üyeliği yapan Muhsin Mete, Türkiye Yazarlar Birliği yönetim kurulunda üye, genel sekreter yardımcısı ve genel sekreter olarak görev yaptı.

Halen Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olup, Cümle  Yayınları’nın Yayın Yönetmenliğini yürütmekte ve Karar gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Muhsin Mete'nin üyelik formu: 

uyelik-formu-001.jpg

8-84.b.solen,a.teksen,e.kucet,m.isen,bayram,-dmd.muhsin1.jpg

Adnan Tekşen, Erbay Kücet, Mustafa İsen, Bayram Bilge Tokel, D. Mehmet Doğan, Muhsin Mete - Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Bursa 1992

35.-bulent-ecevitle-sadik-kinikoglu.jpg

0104.-tayyip-beyin-makami-irfan,-muhsin,-dmd,-t.erdogan,-bekir,-kot,.jpg

İrfan Çalışan, Muhsin Mete, D. Mehmet Doğan, Recep Tayyip Erdoğan, Bekir Sıddık Soysal, Ahmet Kot,...

0214.odul-t.-muhsin.jpg

Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül Töreninden

 
 
Bu haber toplam 248 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim