• İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C

TYB’nin 45. Yılında ilk 45 üyemiz:Burhaneddin Kayhan

TYB’nin 45. Yılında ilk 45 üyemiz:Burhaneddin Kayhan
Kültür, sanat, edebiyat alanında verdiği hizmetlerle ülkemizin en temel kuruluşlarından birisi haline gelen Türkiye Yazarlar Birliği 45. yılını idrak ediyor...
Bugün, 17 büyük şehrimizde şubesi, Anadolu’muzun farklı bölgelerinde 16 temsilciliği olan TYB, ülkemizin kültür, sanat, edebiyat hayatına yön veren bir meslek kuruluşu oldu.

Yıl 1978, D. Mehmet Doğan, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Necmettin Turinay, Alper Aksoy, Saadettin Elibol, Ahmed Günbay Yıldız, Yahya Akengin, Yavuz Bülent Bakiler, Mustafa Yazgan, Beşir Ayvazoğlu, Zeki Ceyhan, Hasan Kayıhan, Erdem Bayazıt ve Hüsnü Aktaş. Bu on dört kurucu üye bir araya geliyor ve Yazarlar Birliği’ni kuruyor...

Bu kurucu üyeler arasında yer almayan/alamayan fakat böyle bir kurumun oluşumunu gerekli gören ve daha başlangıçta üye olarak destekleyen öyle önemli simalar var ki…

İşte 14 kurucuya ilave olarak kuruluş harcında payı olan ilk 45 üye:

H. Rıdvan Çongur, Nabi Avcı, Abdülkadir Özkan, Mehmet Aksoy, Abdullah Lelik, Şevket Bulut, Alaaddin Özdenören, A. Metin Şahin, M. İlhan Geçer, A. Hikmet İnce, Rasim Özdenören, Bahattin Karakoç, Yağmur Tunalı, Ali Uğur, Mesut Uçakan, M. Âkif İnan, Emine Işınsu, İskender Öksüz, İbrahim Ulvi Yavuz, Ebubekir Eroğlu, Ömer Okcu (Hekimoğlu İsmail), Zübeyir Yetik, Mustafa Kutlu, Sadık Albayrak, Ali Çorlu, Sevinç Çokum, Galip Erdem, Alparslan Yasa, Bahri Zengin, Burhaneddin Kayıhan, Ali Akbaş, İsmail Hacıfettahoğlu, Muhsin Mete, Abdurrahman Dilipak, Osman Tunç, Necmettin Sefercioğlu, İsmail Bal, Nazım Zeyrek, Mahmut Arıgöz ve Mustafa Karakaya, Muhsin İlyas Subaşı, Mustafa Kara, Orhan Kavuncu, Abdullah Sertkaya, M. Nuri Şahin.

Bu listede zamanının önemli şair ve yazarları, kültür adamları olduğu gibi, sonraki yıllarda edebiyat ve kültür hayatımızda mühim yeri olan birçok sima da yer alıyor. Bunların bir kısmı aramızdan ayrıldı, onlara rahmet diliyoruz. Yaşayanlar eser vermeye devam ediyor. Onlara da sıhhat ve afiyet temenni ediyoruz.

44. üyemiz Burhaneddin Kayhan...

1942 yılında Samsun’un, Kavak ilçesine bağlı Sıralı köyünde doğdu.

İlkokulu ve ortaokulu Kavak ilçesinde okuyan Kayhan, maddi imkânsızlıklara rağmen, kendi ısrarı ile lise eğitimini Samsun’da tamamladı.

1960’lı yılların ortasında üniversiteye İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nde (İktisat Fakültesi) başlamıştır. Kayhan, üniversitenin ilk yıllarından itibaren Müslüman gençliğin içerisinde aktif olmuş, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) içerisinde faaliyetlere katıldı.

Burhaneddin Kayhan, 1969 yılında MTTB başkanlığına seçilmiştir. 1971 yılına kadar yürüttüğü görevinde, Necip Fazıl Kısakürek gibi devrin önemli isimlerinin de desteğini alarak çalışmalarını sürdürdü.

Üniversiteyi bitirdikten sonra iki yıl boyunca Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Eski Anayasa Mahkemesi üyelerinden Prof. Dr. Sacit Adalı ile üniversitede oda arkadaşlığı yapan Kayhan, askerlik sonrası siyasi düşünce yapısından dolayı üniversiteye alınmamış ve Ankara’ya gelerek 1974 yılında, merhum Necmettin Erbakan’ın Başbakan yardımcılığı döneminde Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptı.

Ankara’daki müşavirlik görevini bırakarak yayıncılığa başlayan Kayhan, 1975 yılında Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Selahaddin Sadıkoğlu ve Mehmet Babayiğit ile Sırdaş Yayınları’nın kurdu.

Sırdaş Yayınevi kapanınca, 1977 yılında Kayıhan Yayınevi’ni kurarak, vefatına kadar Türk yayın camiasında birçok değerli eserin neşredilmesinde hizmetleri oldu.

1 Ekim 2002 yılında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Kayhan’ın Fatih Camii’ndeki cenazesine birçok ilim ve devlet adamının içerisinde olduğu binlerce kişi katıldı.

Burhaneddin Kayhan, iki çocuk babasıdır.

 Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri de yayımlanan Kayhan’ın, “İslam Gençliğinin Stratejisi” isimli bir de kitabı bulunmaktadır.

Burhaneddin Kayhan'ın üyelik formu: 

unnamed-003.jpg

buraheneddin-kayihan-9.jpg

geclik.pngislam-gencliginin-stratejisi-01.jpg

Bu haber toplam 169 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim