• İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

TYB’nin 6.Yayını:1989 Kültür Sanat Yıllığı

TYB’nin 6.Yayını:1989 Kültür Sanat Yıllığı
Bugün yüzün üzerinde yayını olan Türkiye Yazarlar Birliği'nin sekizinci kitabı; 1989 yılı Kültür Sanat Yıllığı, yıllık geleneğinin altıncısını oluşturuyor.

Yıllığı tanıtmaya sunuş yazısı ile başlayalım.

Zamanın TYB Genel Başkanı D. Mehmet Doğan sunuş yazısında, kültürel değerlerdeki aşınmaya vurgu yapıyor.

Doğan’ın  yazısının bir bölümü şöyle;  “Türkiye Yazarlar Birliği, on yıldır var ve kökleşmiş, geleneksel faaliyetlerini her şeye rağmen hiçbir gösteriş ve nümayişe büründürmeden mütevazi bir şekilde yürütüyor. Kültürümüzün kendi inanç  ve bilgi eksenimizde gelişmeler göstermesi için gayret sarf ediyor. Bu maksatla, hâli hazır kültür hayatının içinde bulunduğu problemleri yakından takip ederek, çözümleme yolları konusunda çabalar gösteriyor, görüşler öne sürüyoruz.”

“Erken sayılmayacak bir teşhis olarak, Türk kültürünün şiddetli bir buhrana maruz kalmak üzere olduğunu, hatta maruz kaldığını hemen belirtmek istiyorum. “

“Bugünkü kültür hayatı, kendi değerlerimiz, düşüncemiz ve davranış kalıplarımızın dışında bir çizgide seyretmenin son işaretlerini vermektedir. Her sahada kuralsızlık, başlıca kural haline gelmiştir. Bu durum karşısında bir kültürel çözülme ve dağılmanın bariz işaretleri ile karşı karşıya olduğumuzu tekrar tekrar ifade etmekten kendimizi alamıyoruz.”

Doğan, farklılaşarak şekil değiştiren ve günümüzde de devam eden kültürel meselelere ta o zaman işaret etmiş, dikkat çekmiş.

Yayıncılık zor bir iş. Geçmişte daha da zordu. Yazmak-yazdırmak, yayımlatmak-dağıtmak bir iş, bu yayını koruyup arşivleyerek yarınlara kalmasını sağlamak başka bir iş.

TYB tüm bu süreçleri büyük bir gayret, heyecan ve  titizlikle hâlâ sürdürüyor. Birliğin 6.Yayını olan “1989 Kültür Sanat Yıllığı” gerçekten tarihe tanıklık eden yazı ve değerlendirmelerden oluşuyor.

Yıllıkta yer alan bölümler ve hazırlayanlar:

 Ekonomi, Toplum, Siyasi Hayat: A. Nuri Yurdusev, Selim Çörekçi, Mustafa Acar, Doç. Dr. Süleyman Acar, Dr. Mustafa Kara, Mustafa Everdi, Orhan Gazi Aşiroğlu, Hamide Nadir, Halime Toros, Mümtaz Soysal. İslam Dünyası: Mustafa Ârif, N. Ahmet Asrar, Oğuz Karaçay, Ali Bulaç, Doç. Dr. Mehmet Bayraktar. Kültür Hayatımız: Hüsamettirn Arslan, Ali Bulaç, Mim Kemal Öke. Dini Hayat: Yard. Doç. Dr. Mustafa Kara, Nihat Aytürk, Mustafa Ateş, Prof. Dr. Beyza Bilgin, İrfan Çalışan, Abdurrahman Kahyaoğlu, Selahattin Kaya, Doç. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, Prof. Dr. Ekrem Sarıkcıoğlu, Prof. Dr. Salih Tuğ, M. Nuri Yılmaz, Lisbet Rocher, Korkut Boratav. Dilimiz: Hüseyin Özbay, Ali Fuat Bilkan, Kamil Akarsu, Abdülvahit Çakır, Ali Yurtgezen. Deneme-Tenkit-İnceleme: M. Ragıp Karcı, Samiha Ayverdi, Rasim Özdenören, Cemal Süreya. Şiir: M. Ragıp Karcı, Serhan Karagil, Necat Çavuş, İsmail Denizci, Ahmet Erhan, İbrahim Eryiğit, Akif İnan, Cahit Koytak, Mehmet Ocaktan, Fatma Şengil, Cafer Turaç, Ahmethan Yılmaz. Hikaye: Ramzan Dikmen, Vüs'at O. Bener, Yaşar Kaplan, Mustafa Kutlu. Roman: Adnan Tekşen. Seyirlik Sanatlar: Mustafa Çetin, Bozkurt Kuruç, Zafer Ergin, Hakan Altınel, Yıldız Kenter, Nur Eranıl, Ulvi Alacakaptan, İbrahim Sadi Eren. Çocuk Edebiyatı: Vedat Güneş, Ömer Fuad Gökalp, Ahmet Mercan, Ali Akbaş, Mustaafa Ruhi Şirin, Ahmethan Yılmaz, Nevzat Yüksel. Mûsıkî: B. Bilge Toker, Cengiz Anık, Aydın Uğur. Plastik Sanatlar ve Mimari: Doç. Dr. Fuad Yöndemli, İrfan Çalışan, Necdet Konak. Mizah: Erbay Kücet. Radyo Televizyon: Mustafa Çetin, Salim Emrah, Cengiz Anık, Yard. Doç. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Doç. Dr. Naci Bostancı, Mustafa Arif, Cemil Tokpınar. Sinema: Necip Tosun. Basın: Mehmet Cemal, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş,Çetin Altan, Mehmet Kemal. Dergiler: Avni Doğan, Şaban Ayaz, Mehmet Metiner. Yayın Hayatı: Cengiz Anık, Vedat Güneş, Nabi Avcı, Mehmet Metiner, Hamza Türkmen, Prof. Dr. Gürsel Ataç, Doç. Dr. Sevim Kantarcıoğlu, Doç. Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, Rasim Özdenören, Doç. Dr. İ. Süreyya Sırma, Doç. Dr. Süleyman Uludağ, M. Kürşat Atalar, Mehmet Çetin, Mustafa Everdi, Doç. Dr. İ. Erol Kozak, Mustafa Özçelik, Seyfettin Ünlü, Tarık Buğra, Dr. Turan Baraz. Nesillerin Mirası: Engin Atatimur, Süleyman Bayrakdar. Olaylar, Kuruluşlar, Ödüller, Kayıplar, Yıldönümleri: A. Hikmet İnce, Nejla İnce, Mustafa Köker, Nezih Demirtepe, Sadullah Amasyalı, Orhan Gazi Aşıroğlu, Serhan Karagil, Mustafa Köker, H. Hüseyin Ceylan, Selahaddin Tercan, Adnan Öksüz, V. Ahmet Selim.

Okumak için: https://kitap.tyb.org.tr/kitap/1989.pdf

 

                                                                                                   Mahmut Erdemir

Bu haber toplam 915 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim