V. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni Van’da yapıldı

V. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni Van’da yapıldı

Tarihsel olayların aktarılması, tarihsel olmayan kurguya dayalı tarihi romanlar ve tarih-roman arasındaki ilişkinin tüm yönleri ile ele alınıp yorumlanıp değerlendirildiği “V. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih” bilgi şöleninin ikinci gününde de önemli bildiriler sunuldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Cengiz Andiç Kültür Merkezinde  ilk gün açılış konuşmalarından sonra dört oturum gerçekleşmişti.

18 Kasım 2022 günü devam eden üç oturumda; bilim adamları, tarih araştırmacıları, tarihi roman yazarları ve akademisyenler son yıllarda basımı artarak devam eden romanların tarihle olan kesişme noktalarını, sorunları ve çözüm önerilerini konuştu.

img_6582.jpg

5. oturum

Prof. Dr. Şerife Çağın’ın yönettiği 5. Oturumda bildiri sunan bilim adamları ve akademisyenler ve konu başlıkları: Prof. Dr. Şerife Çağın; Rıza Çavdarlı’nın Nil Melikesi Şecerüddür Sultan Romanı, Doç. Dr. Mehmet Özger; Tarihe Tanıklık Bağlamında 28 Şubat Romanları: Saklı Kitap Örneği, Dr. Yaşar Şimşek; Türkiye’nin Yakın Tarihini Konu Alan Bir Roman: Yağmur Beklerken ve Çok Partili Hayata Geçiş; Sürecinin Taşradaki Yansımaları, Doç. Dr. H. Harika Durgun ve  Yakup Kadri’nin Romanlarında “Büyük Adam” Mustafa Kemal Atatürk ve İnkılâpları.

img_6741.jpg

6. oturum

Günün 2. şölenin 6. Oturumunu Prof. Dr. Hüseyin Muşmal yönetti. Oturumda bildiri sunan bilim adamları ve yazarlar ve konu başlıkları:

Prof. Dr. Hüseyin Muşmal; Eşrefoğulları Beyliği Üzerine Bir Dizi Roman Denemesi: Beğ, Sultan ve Seyyid Romanları, Doç. Dr. Necmettin Özmen; H. Namık Orkun’un Devşirme Yeniçeri Hasan Adlı Romanında Devşirme Sistemi, Dr. Yasemin Ulutürk Sakarya; Tarih, Tarihî Romandan Etkilenir Mi?: Hıfzı Topuz’un Paris’te Son Osmanlılar Romanı” Örneği.

 “Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih” bilgi şölenin son oturumunu Doç. Dr. Canan Olpak Koç yönetti.

img_6932.jpg

7. oturum

7. Oturumda bildiri sunan yazar ve akademisyenler:  Doç. Dr. Canan Olpak Koç; Macar ve Türk Karakterlerle Kurulmuş Bir Köprü: Refik Ahmet Sevengil’in Bir Mevsimlik Aşk Romanı, Sultan Polat; Bir Tarih Yazarı ve Seyyah Olarak Mimar Sinan, Ali Bal; Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun Kilit Romanında Tipler, Destan Motifleri ve Mitolojik Unsurlar ve Mehmet Kurtoğlu;Hatıradan Tarihi Romana: Zülfü Livaneli'nin Kaplanın Sırtında Romanı.

Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliğinde düzenlenen bilgi şöleni başarı ile tamamlandı.

İki gün devam eden programda oturum başkanlarına ve bildiri sunan yazar, akademisyen ve tarih araştırmacılarına “Katılım” belgesi verildi.

Programın kapanışında bir değerlendirme konuşması yapan TYB kurucu ve şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Türkiye Yazarlar Birliği iş birliğinde düzenlenen “V. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih” bilgi şölenin başarı ile tamamlanmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

img_6991.jpg

Konuşmasında Van Gölü’nün öneminde de değinen Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Van Türkiye’nin doğusunda. Kırgızistan Türkistan’ın doğusunda… Onun da doğusunda Issık Göl var.

Kırgızistan’da Manas Üniversitesi’nin bir faaliyetine katılmak için gitmişken, Issık Göl’e kadar uzandık. Karlı yüce dağların ortasında masmavi ve berrak bir su kütlesi. Issık Göl, 1986’dan beri bütün dünyanın bildiği bir göldür. Çünkü ilk “Issık Göl Forumu” bu sene yapılmıştır. Dünyaca meşhur Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un öncülük ettiği buluşmaya dünyanın birçok ülkesinden ünlü yazarlar katılmıştır. Böyle edebiyat ve kültür faaliyetlerini bir tabiat harikasıyla birleştirmek yapılagelen bir şey. Van Gölü neden böyle faaliyetlerle anılan bir tabiat harikası olmasın?

Van Gölü’nün fon teşkil ettiği edebiyat, kültür, sanat faaliyetleri düzenlemek düzenlenebilir.

Üniversite, belediye, valilik ve gönüllü kuruluşların işin içinde olduğu kapsamlı bir faaliyetler dizisi. Böylece Issık Göl’le Van Gölü’nün bağlantısı kurulur, iki tabiat harikası göl birlikte anılır. Peki neler yapılabilir? Teklifimiz şunlar olabilir: Hikâyecilerimizin Van seferi.”, “Efsaneden, masaldan, destandan romana Van Gölü buluşmaları.” ve “Şehir Tarihi Yazarları Kongresi.”

D. Mehmet Doğan’ın konuşmasından sonra “V. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih” bilgi şöleni toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Haber: Mahmut Erdemir * Fotoğraflar Mustafa Ekici

img_6700.jpgimg_6814.jpgimg_6970.jpgimg_7020.jpgimg_7033.jpg

 

 

 

Bu haber toplam 290 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim