• İstanbul 18 °C
  • Ankara 17 °C

Yazar Ali Kılcı’nın “Akşemseddin Hazretlerinin İzinde” kitabı çıktı

Yazar Ali Kılcı’nın “Akşemseddin Hazretlerinin İzinde” kitabı çıktı
Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, araştırmacı yazar Ali Kılcı’nın “Akşemseddin Hazretlerinin İzinde” kitabı Net Kitaplık Yayıncılık’tan çıktı.

Vakıflar Genel Müdürlüğündeki görevi sırasında; Başta Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası olmak üzere vakıf yoluyla meydana gelen mimari eserlerin envanteri, tescil edilmesi, onarımları ve korunmaları konularında yaptığı çalışmalarıyla tanınan Ali Kılcı şimdi de ülkemizde çok tanınan ancak çok iyi bilinmeyen önemli bir şahsiyeti; Akşemseddin’i tüm yönleriyle anlatan önemli bir eseri kamuoyunun yararına sundu.

Akşemseddin’in hayatı, ailesi, eserleri, yaşadığı yerlerin anlatıldığı eserin ön sözünde şu ifadeler yer alıyor:

“Osmanlı devrinde yaşamış, Türk dünyasının yıldızlarından biri olan  Akşemseddin, ülkemiz insanlarınca gerektiği şeklinde tanınmayan bir isimdir. Osmanlı döneminde ülkesine ışık olmuş, ufuk açan Akşemseddin Hacı Bayram-ı Veli’nin halifesi olunca  Ankara, Beypazarı’ndan sonra  ömrünün bir kısmını İskilip’te geçirmiş, buradan Göynük’e gitmiştir. Ancak Akşemseddin’in burada yaşaması, Nûrulhüda isimli oğlunun ve ailesinden bir kısmının mezarlarının İskilip’te bulunması günümüzde pek bilinmez.  Bunların yanında burada Akşemseddin’in yaptırdığı ahşap caminin varlığını da bilen azdır.

Yakın zamanlara kadar İskilip Evlik’teki Akşemseddin Camisi hakkında bir çalışma yapılmamıştı. Bu noksanlıktan hareket ederek bir çalışma yaptık. Daha sonra arşiv uzmanı rahmetli Şakir Duran ile Evlik Akşemseddin vakfı hakkında çeşitli görüşmelerimiz olmuş, onun Akşemseddin ve Evlik hakkında arşiv taramalarında topladığı belgeleri görmüştük. Bu belgeler Akşemseddin’in İskilip’e gelişi ve yaşadığı diğer yerler konusunda daha geniş ve kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ortaya çıkardı.

Şakir Duran’ın arşivde buldukları ve bizim de bulduklarımız birlikte belge sayısı 100’ü geçti. Bu belgelerde Akşemseddin vakfı olarak ismi geçen İskilip, Beypazarı, Göynük, Eskipazar, Develi ve Niksar gibi şehirleri Şaban Gündüz’le Şakir Duran birlikte dolaşarak, bir Akşemseddin belgeseli yaptırdıklarını biliyoruz. Bu durum bizi Akşemseddin hakkında daha önce yapılmış olan ilmi çalışmalara göre daha farklı bir bakış açısı ile onu anlatmaya sevketti. Akşemseddin’in yaşadığı yerlerde günümüze gelen eserlerini ve İskilip’teki tekkesini arşiv belgeleri ve çeşitli kaynaklara dayanarak ele almaya çalıştık. Bu çalışmada önce Akşemseddin’in hayatı, evlatları, halifeleri ve başta Göynük olmak üzere yaşadığı çeşitli şehirlerde onun adını taşıyan yapılara kısaca değinilmiştir. Daha sonra İskilip İlçesinin Evlik Köyü’ndeki tekkesinden kalan cami ve türbeler ile Akşemseddin’in sözkonusu şehirler dışında yaşamış torunları ele alınmıştır. Başta rahmetli Şakir Duran olmak üzere bu çalışmada belge, fotoğraf gibi çeşitli konularda ve kitabın basımında bana yardımcı olan dostlarıma teşekkür ederim."

Yazar Ali Kılcı’nın önemli araştırmalarından sonra uzun zamandır üzerinde çalıştığı eser İstanbul’un manevi fatihi olarak da tanınan Akşemseddin’i tanımak isteyenlerin oldukça faydalanacağı bir kitap.

 Akşemseddin Hazretlerinin İzinde / Ali Kılcı/ Net Kitaplık Yayıncılık/ Yayın Tarihi: 17.06.2021/ ISBN: 9786052392669/ Sayfa Sayısı: 224

                                                                                                  Mahmut Erdemir

Bu haber toplam 118 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim