• İstanbul 30 °C
 • Ankara 30 °C

Yeni Üyelerimiz: Ömer Erdoğan

Yeni Üyelerimiz: Ömer Erdoğan
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) son bir yıl içinde kayıt olan yeni üyelerini tanıtıyor.

Yapımcı, yönetmen, şair ve yazar. 24 Mayıs 1970’te Rize’ye bağlı Güneysu ilçesinin Ortaköy köyünde doğdu. Rize İmam-Hatip Lisesinde okudu, çocuk yaşta Kur’an-ı Kerim’i hıfzetti.

TRT FM’de “Geceden Sabaha” adlı programda sanat danışmanlığı yaptı. Radyo Tiyatrosu ve Sahne Tiyatrosu oyunları ile Televizyon Belgesel Film Senaryoları yazdı. Bosna-Hersek’in 25. Bağımsızlık Yılı dolayısıyla (1 Mart 2017-28 Şubat 2018), Aliya İzzetbegoviç özelinden ulusal ve uluslararası dillerde belgeseller yaptı ve yönetti. Bu belgesel filmleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve önceki Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile röportajlar yaptı. Türkçe, Arapça ve Boşnakça dillerinde çektiği ve yönettiği televizyon belgesel filmleri, yurt içinde ve yurt dışında gösterime girdi (2017).

1 Mart 2017 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Sergi Salonu ilk defa sivil organizasyon olarak kendisine tahsis edildi ve uluslararası katılımcılarla Bilgemiz Aliya İzzetbegoviç Televizyon Belgesel Filmi Gala Gösterimini ve “Bosna-Hersek’in 25. Bağımsızlık Yılı” etkinliğini, ayrıca bu çerçevede yapılan sunumların konu ve konuşmacılarını koordine etti ve programın yönetmenliğini yaptı.

19 Ekim 2017 tarihinde Saraybosna’da Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Türkiye’den ilk defa sivil organizasyon olarak ulusal ve uluslararası katılımcılarla Alija, Posljednji Bedem Islama Televizyon Belgesel Filmi Gala Gösterimini ve “Saraybosna ile 25 Yıl” etkinliğini, ayrıca bu çerçevede yapılan sunumların konu ve konuşmacılarını, önceki Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç’in katılımını da sağlayarak koordine etti ve programın yönetmenliğini yaptı.

27-28 Şubat 2018 tarihlerinde Uluslararası Congresium Ankara Kongre ve Sergi Salonunda çok uluslu ve çok oturumlu “Doğu-Batı Arasında Aliya” konulu iki gün süren uluslararası semineri koordine etti ve orijinal dili Arapça olan Ali Televizyon Belgesel Filmi Gala Gösterimini gerçekleştirdi. Seminer sunumlarını kitap olarak yayına hazırladı ve yayımladı.

Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli üniversitelerde ve belediye şehir konferans ve kamu konferans salonlarında Türk edebiyatının ve edebiyatçısının son çeyrek yüzyılı, Bosna-Hersek’te yaşanan savaş ve ülkenin bağımsızlığı ile Aliya İzzetbegoviç ve Cengiz Aytmatov özelinden sunumlar yaptı, konferanslar verdi ve seminerler düzenledi. Yerel, ulusal ve uluslararası basına demeçler-beyanatlar verdi ve açıkoturumlara katıldı.

Ürünlerinde Hasan Basri Ediz, H.Ömer Erdoğan ve Öm.Er. müstear adlarını kullandı. Şiir, öykü, deneme ve eleştiri çalışmaları ile TV Belgesel ve söyleşileri Mavera, Ayane, Kültür Edebiyat, Edebiyat Ortamı, Yeni Edebiyat Yaprağı, 53 Rize ve Hece gibi dergiler ile Gündüz ve Yeni Asya gazeteleri; TRT Avaz, TRT Türk, Kanal 58, Vuslat TV, Bursa TV, IGMAN TV, YouTube TV, www.dunyabizim. com ve www.asanatlar.com gibi bloklarda yer aldı.

İlk şiiri 1987’de Mavera’da yer alırken, ilk kitabı Eski Sokak (oyun-senaryo), 1995’te yayımlandı. Dünü ve Bugünüyle Ayane Söyleşileri / Türk Edebiyatına Çeyrek Yüzyıllık Bir Bakış adıyla yayına hazırladığı kitabı 2016’da Cümle Yayınlarından çıktı. Doğu-Batı Arasında Aliya / Bosna-Hersek’in Bağımsızlığının 25. Yılı ve Aliya İzzetbegoviç adlı kitabı yayına hazırladı ve KAF YAPIM-YAYIN’ın ilk kitabı olarak yayımlandı. Yayınevinin ikinci kitabı olarak Bozkırın Uyanışı Cengiz Aytmatov’u yayına hazırladı (2 Cilt). Türkiye Yazarlar Birliği üyesi, evli ve iki çocuk babası olan Ömer Erdoğan, 28 Şubat sürecine kadar bir süre Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü bünyesinde sözleşmeli olarak çalıştı.

Hâlen Kuzey Anadolu Film, Yapım, Yayın, Reklâm, Organizasyon, Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketinde koordinatör, yapımcı, yönetmen olarak çalışmaktadır.

Yayımlanmış Belgeselleri:

Bilgemiz Aliya İzzetbegoviç (3 Bölüm, Türkçe)
İslâm’ın Uç Beyi Aliya (2 Bölüm, Türkçe)
Doğu-Batı Arasında Aliya (1 Bölüm, Türkçe)
Alija, Posljednji Bedem Islama (2 Bölüm, Boşnakça)
Ali (4 Bölüm, Arapça)
Bozkırdaki Toprak Ana Cengiz Aytmatov (1 Bölüm, Türkçe)
Bu haber toplam 2113 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Yeni Üyemiz: İhsan Ünlü12 Aralık 2019 Perşembe 14:41
 • Yeni Üyemiz: Kemal Taşcı11 Aralık 2019 Çarşamba 14:28
 • Yeni Üyelerimiz: Muammer Yıldıztaşı10 Aralık 2019 Salı 14:21
 • Yeni Üyemiz: Selman Tunay Kamer30 Kasım 2019 Cumartesi 09:45
 • Yeni Üyemiz: Ferhat Tayfun Özdikmen28 Kasım 2019 Perşembe 16:21
 • Yeni Üyemiz: Osman Said Demiryılmaz13 Kasım 2019 Çarşamba 09:30
 • Yeni Üyemiz: Deniz Aydın12 Kasım 2019 Salı 16:56
 • Yeni Üyelerimiz: Osman Avanoğlu11 Kasım 2019 Pazartesi 14:58
 • Yeni Üyelerimiz: Fuat Arpa07 Ağustos 2019 Çarşamba 11:52
 • Yeni Üyelerimiz: Alim Akca06 Ağustos 2019 Salı 10:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim