"İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif Günü Merkez Kutlama Kurulu" Toplandı

"İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif Günü Merkez Kutlama Kurulu" Toplandı
Kutlama Kurulu, Üçüncü Boğaz Köprüsüne Mehmet Âkif İsminin verilmesi için Başbakanlığa teklif sunulmasını kararlaştırdı Mehmet Âkif Adına Büyük Ödül ihdas edilecek 2011 Yılının Mehmet Âkif Yılı olması için çalışmalara başlandı 12 Mart İstiklal Marşı ve Me

Toplantıya Kurul üyesi Bakanlıkların ve kurumların temsilcileri ile gönüllü kuruluşların ilgilileri katıldı. Sivil toplum kuruluşları adına toplantıya Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan ile Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan katıldılar.

Toplantı sonrası verilen bilgiye göre, önce 12 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilen kutlamalar ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Kurum ve kuruluşlar 12 Mart 2010 tarihinde yaptıkları çalışmaları rapor halinde kurula sundu

TYB adına Kutlama Kuruluna 14 sayfalık bir rapor sunuldu. Söz konusu rapor iki bölümden oluşuyordu. Birinci bölümde 12 Mart 2010 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen anma programlarının bir özetine yer verildi. İkinci bölümde ise 2011 yılının İstiklâl Marşı’nın TBMM’de kabulünün 90. ve Mehmet Âkif Ersoy’un Vefatının 75. yıldönümü olması münasebetiyle yapılması gerekenler yer alıyordu.

Söz konusu raporda şu görüşlere yer verildi: “Ülkemizin ve halkımızın varlık zeminini oluşturan değerlerin, aidiyet unsurlarının hatırlanması, yuvarlak yıl dönümleri vesilesiyle geniş kitlelere ulaşan kapsayıcı çalışmaların yapılması için gönüllü kuruluşlar ve resmi kurumların işbirliği içinde hareket etmesi gerekmektedir.

2011, İstiklal Marşımızın TBMM tarafından millî marş olarak kabulünün 90. yıl dönümüdür.12 Mart 1921’de TBMM tarafından kabul edilen İstiklâl Marşı, en önemli kimlik yapıcı unsurlarımızdan ve gerçek bir milli mutabakat metnidir.”

Metinde daha sonra anma toplantıları çerçevesinde ele alınması gereken faaliyetler sıralandı.

Mehmet Âkif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan, önümüzdeki yılın İstiklâl Marşı’nın kabulünün 90. ve Mehmet Âkif Ersoy’un Vefatının 75. yıldönümü olması dolayası ile İstanbul’a yapılacak üçüncü Boğaz köprüsüne “Mehmet Âkif” adının verilmesini görüşünü dile getirdi. Kurul teklifi benimseyerek Başbakanlığa iletmeye karar verdi.

Önümüzdeki yıl MEB, YÖK ve TYB işbirliği ile Mehmet Âkif’le ilgili geniş katılımlı uluslararası bir bilgi şöleni yapılması uygun bulundu.

TYB’nin tekliflerinden birisi de her yıl Mehmet Âkif adına  “Büyük Ödül” ihdas edilmesi idi. Bu teklif de kurulca benimsendi.

2011 yılının Mehmet Âkif Yılı olarak ilan edilmesi teklifi de Kültür Bakanlığı’na iletilecek.

TYB ayrıca Merkez Kutlama Kurulunda, Tacettin Dergâhı’nın ev sahipliğini yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile TOBB’nin de katılmalarının sağlanması yönünde görüş bildirdi.

Kutlama Kurulu, bundan sonraki toplantısını, ekim ayı başında yapacak.

 

 

 

Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim