• İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C

Ahmet Tâlib Çelen: Kim o aya erişirse…

Ahmet Tâlib Çelen: Kim o aya erişirse…
O müjdeci ay göründü ve biz yine o mübârek aya eriştik işte.

Bizden daha genç niceleri dünyâ defterini kapattı ve bu ayı, bu saâdet günlerini göremedi. Allah bize bir fırsat daha verdi. Bundan öncekilerdeki eksiklerimizi tamamlama, Müslümanlığımızı daha derûnî ve kıvamlı hâle getirme fırsatı… Bunu da hebâ etmemek için gayret göstermeli; çünkü bu mes’ût aya yeniden şâhit olacağımızın garantisi yok. Fırsat bu fırsat, dem bu demdir. 

Öyleyse ne yapalım?

“Öyleyse içinizden kim o aya erişirse oruç tutsun.” (Bakara, 185)

Evet, bu ayın ayrılmazı oruç… Bizi bu aya Müslümanlardan olarak eriştiren Allah’a şükrümüzün nişânesi olsun oruç. Oruç, bedenin açlığı, rûhun doygunluğu. Oruç, bedenî isteklerin geri çekilmesi, mânevî kuvvetlerin ileri çıkarılması. Oruç, nefsin bir ay boyunca karartılıp rûhun parlatılması… Oruç, nefs ve şeytana karşı en keskin kılıç. Nefs ve şeytan her ibâdete bir şekilde sızıyor ve kısmen de olsa ifsât edebiliyor ama Allah için tutulan oruç karşısında pes ediyor. Bir ay boyunca tasını tarağını toplayıp çekiliyor zincire bağlandığı izbeye. Orucumuz öyle bir oruç olsun ki kalan aylara da aydınlığı ulaşsın, diğer aylarda da bize kalkan olsun. Ramazan ayının yüzünü güldürecek ve bizden râzı olarak ayrılmasını sağlayacak olan ibâdet oruçtur. Oruç, temizleniş, cevherin cürûflarından arınması, meyvenin olgunlaşması, karanlığın yarılması, cennet kokularının duyulmasıdır.

Ramazan ayı “hidâyet rehberi olup onlara doğru yolu gösteren ve hakkı bâtıldan ayırıcı en açık delilleri ihtiva eden Kur’an’ın indirildiği aydır.” Hidâyet rehberi olan Kur’ân ve oruç Ramazan ayında el ele vererek bu rehberliği gerçekleştirir. Başka aylardan daha fazla ve daha büyük bir heyecânla Kur’ân’a eğilen ve katışıksız Allah rızâsı için oruç tutan mü’minlerde “doğru yolu idrakte ve hakkı batıldan ayırmada” benzersiz bir anlayış keskinliği hâsıl olur. Bu, Ramazan, Kur’ân ve orucun mü’min gönlünde birleşmesinin bereketidir. “Bu aya erişenlerin” ihmâl etmemesi gereken işlerden birisi de Kur’ân okumak. Hem lâfzını hem de mûteber tefsîrlerden mânâsını. Allah’ın Kur’ân’la şereflendirdiği ayda Kur’an’la şereflenmek… Ne büyük nîmet. 

Devamı: https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ahmet-talib-celen/kim-o-aya-erisirse-41666.html

Bu haber toplam 132 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim